YEME-İÇME allmagazine

Bİ’YER KEŞFETTİM!

Herkesin içeri girdiği zaman kendine özel hissedeceği bir yer arayışı var. Bite cafe de bu durumun farkında.

IMG_7315İstiklal Caddesi’nin biraz aşağısında Tomtom mahallesinde, bulunduğu yer ne kadar merkezi olsa da içeri girince, ‘’kaçış’’ hissinin verdiği mutluluğa kapılıyorsunuz. Küçük bir dükkanda Melis ve eşi Hermon beraber büyük bir disiplinle çalışıyorlar. Menüdeki neredeyse çoğu şey onların fikri. Melis kurumsal hayatı bırakıp zaten küçüklükten beri haşır neşir olmayı sevdiği pastaları hazırlıyor, yıllardır kahve sektöründe olan guru eşi de size enfes kahveler hazırlıyor. Saksı adını verdiği ve saksıda sunulan üstü oreo parçacıklı kahve, marshmallow’lu tart, Nutella’lı kahve kadehi ve tahin pekmezli mocha derken ortada ciddi bir lezzet patlaması söz konusu.

En sevdiğin kahve dükkanı?IMG_4186

Kadıköy Moda’daki Lotta. Kahve yapan o kadar çok
yer açıldı ki… Ve ekşi kahve içmekten çok sıkıldım ama Lotta’yı çok seviyorum. Eşi dövme yaparken kendisi içeride kahve hazırlıyor, mekan olarak da çok keyifli bir yer.

Müşterilerinden duyduğun en garip şey ne?

‘’Burada tuvalete girmeye bayılıyorum! Annemin evinde gibi hissettiriyor çünkü hep çamaşır suyu kokuyor.’’

Bite ile ilgili hayalleriniz neler?

Nişantaşı’nda da bir yer açmak. Sanırım ikinci planımız bu. Bite etkinlikleri oluşturup minik müzik partileri düzenlemek istiyoruz. Ayrıca bir üniversite kampüsünde minik bir köşemiz olsun ve yine Tomtom’da sadece tasarımcılara ait ürünler satabileceğimiz bir dükkan daha. Bence şimdilik bu kadar yeter .

Neden Bite Cafe’ye gelelim?

Günümüzde artık sosyal medya gerçeği ile karşı karşıyayız. Herkes deli gibi kahve dükkanlarına gidip hashtag’li fotoğraflar paylaşıyor. Kendilerine ait, tabiri caizse kuytu köşede kalmış bir yer istiyorlar bence biz bunu tam anlamıyla karşılıyoruz. Yerel halk tüm dinamizmiyle az ötemizde ama müşteri kitlemiz turistlerden oluşuyor çok renkli bir sokağın tam ortasındayız ama herkes kendine ait bir rengi içeride bulabiliyor.

IMG_4867Bite cafe sence hangi müzik türü?

Latin jazz. Sokağın atmosferine de dükkana da çok yakışıyor. Ben de bazen Amanda Martinez açıp içeri de dans ediyorum.

Editörün notu: Ayrıca cafe’nin geçtiğimiz günlerde 1’inci yılı doldu. Yakın zamanda bir hafta kadar sürecek olan minik bir kutlaması olacak ve o haftaya özel bir doğum günü menüsü oluşturacaklar. Takipte kalın!

Instagram: @bitecoffee