YAŞAM Debora Zakuto

YALNIZLARIN YAŞADIĞI 7 DUYGU DEĞİŞİMİ

Sevgililer Günü'nü yalnız geçirenlerin değişen ruh halleri mercek altında.

Sevgililer gününe az kaldı. Çevremizdeki herkes o güne özel planlar yapıyor, sabırsızlanıyor. Bütün çiftler büyük günü nasıl geçireceklerini düşünürken sevgilisi olmayanlara özel gün içindeki duygu değişimlerini sıraladık.  Büyük güne hazırlıklı olmakta fayda var!

Korku

Sevgililer günü geldi çattı. Sevgiliniz yok- tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi. Aklınıza gelen “Ömür boyu yalnız mı kalacağım?” “İlişkide çekilmez biri miyim?” “Doğru kişiyi bulacak mıyım?” “Ya sonsuza dek yalnız kalırsam?” soruları ile gelen korku hissi, gün içindeki duygu değişimlerinin ilk evresi. Sakin olun, soruları kendinizce verdiğiniz mantıklı cevaplarla geçiştireceksiniz. İlk aşamayı atladınız, tebrikler!

İnkar

Yılın geri kalan tüm günleri gibi sıradan bir gün, öyle değil mi? Güneş her zamanki saatinde doğdu, trafik yine sıkışık, işe geç kaldınız. Her şey olması gerektiği gibi.. Hem sadece sevgiliniz var diye bir günü kutlamak oldukça gereksiz. Eminsiniz, oldukça sıradan, muhtemelen öğle yemeği saatini kaçıracak kadar da kafanızı kaldıramayacağınız yoğun bir gün olacaktır – ofiste arkadaşlarınıza gelen çiçekleri göremeyecek kadar yoğun olması en büyük dileğimiz!

Kıskanma

Sevgilisi olan tüm arkadaşlarınız yavaş yavaş kutlamalara başladı. İnstagram’a konulan kalp ve ayıcık dolu hediye fotoğrafları, Snapchat’e eklenen mutluluk hikâyeleri dört bir yanınızı sarmış durumda, kaçış yok. Bu aşama, “Ben de tüm bunları hak ediyorum” iç sesi ile birlikte gelen kıskançlık evresi.. Günün en zor kısmı olduğunu belirtmekte fayda var, acilen kendinizi oyalayacak bir şey bulmalısınız.

Sıkılma

Yılmadınız, bu sevgililer gününde de yalnız olduğunuzu kabullendiniz. Dünyanın sonu değil ya, kendinize eğlenceli etkinlikler bulabilirsiniz. Hem sizi üzmek istemeyen yakın arkadaşlarınızın bizimle gel ısrarlarından da kurtulmuş olacaksınız. Fakat o da ne? Tüm etkinlikler sevgililere yönelik, vizyondaki filmler  aşk ve romantizm dolu, alışveriş merkezlerinin tüm vitrinleri kalplerle süslenmiş halde.İşte bu gerçekten can sıkıcı!

Hüzün

Evinize geldiniz, ayaklarınızı uzatıp günün yorgunluğunu atıyorsunuz. Bu evrede sosyal medyadan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Zira üstünüze çöken hüznü en yoğun hissettiğiniz evredesiniz. Yalnızlığınızı kutladığınız bu günde kadehinizi Bridge Jones’a kaldırın- ona hiç bu kadar benzememiştiniz.

Farkındalık

Tüm bu zor evrelerden sonra beklenen aydınlanma geliyor. Yalnızsınız ama aynı zamanda mutlu ve özgürsünüz! Birçok arkadaşınız ilişkinin getirdiği monotonluktan sıkılmışken bir de üstüne üstlük problemler yaşıyor. Sizse özgür, mutlu ve bekarsınız. Üstelik hediye almanız gereken tek kişi var, kendiniz! Yaşınızın ve anın tadını çıkarmaya bakın.

Kabullenme

Zor da olsa günün son saatlerine geldiniz, tebrikler! Sevgililer gününde yalnız olmanın sandığınız kadar da korkunç olmadığını anladınız. Üstelik kendinizi her şeyin üstesinden gelebilecek kadar da güçlü hissediyorsunuz. Bir sonraki sevgililer günü için hazırlıklı bile sayılırsınız!

YAZI ILGAZ GÖKIRMAKLI