TEKNOLOJİ Yunus Başaran

VE iPHONE 7 KARŞINIZDA!

Apple gözleri üstüne çekmeyi seviyor. Dün akşam herkes Apple'ın yeni amiral gemisinin detayları için sunuma odaklanmıştı. Ve...

Aylardır beklenen etkinlik gerçekleşti. Dünyanın gözü Türkiye saatiyle dün akşam 20:00’de gerçekleşen Apple Etkinliği’ndeydi. Şu ana kadar ki dedikodular. Iphone’un 7 sayısıyla mı yoksa SE koduyla mı satışa sunulacağı spekilasyonları, kulaklık girişinin olup olmayacağı, yeni bir renk eklencek mi soruları cevaplarını bulacaktı.

efsane-oyun-super-mario-run-iphone-ve-ipad-lere-geliyor-1473270364

Etkinlik başladıktan sonra misafirler sahne aldı. Bildiğiniz üzere yakın zamandaki etkinlikte rakip şirket Microsoft’un yöneticileri gelip, iPad donanımında ve yeni işletim sistemiyle uyumlu çalışabilen ofis programlarıyla gerçekleştirdiği sunuma şahit olmuştuk. Bu sefer de Nintendo’nun ikonik oyunu Mario Bros’un iOS versiyonunun geleceği haberini verdiler. Mario Bros Run, klasik Mario oyununun zamanımıza ayak uydurmuş haliydi. Ve kullanıcıları oldukça heyecanlandırdı.

Ardından Apple’ın üstüne titrediği uygulama topluluğu iWork’un çığır açacak yeniliğinden bahsedildi. Artık Pages, Numbers ve Keynote tanımladığınız katılımcılar ile kolabrasyon şeklinde yaratılıp, düzenlenebiliyor ki bu büyük bir sunum hazırlayan ekipler için hayat kurtarıcı olacağa benziyor.

Sırada Apple Watch vardı. Kendi yarattıkları akıllı saat markasının dünya üzerindeki bir marka dışında tüm markaları satış grafiği ile geçtiklerini gösterdiler. Rolex’in listenin tepesinde görmek ne kadar inandırıcı ve gerçekçi emin olamadım açıkçası. Saate uyumlu uygulamaları hepimiz biliyoruz. Sunum esnasında Niantic Ceo’su gelip artık Pokemon Go’nun da Apple Watch uygulama ailesine katıldığı haberini verdi.

Yeni bir saat tanıtılacak mıydı derken Apple Watch Series 2 adını verdikleri saatlerin özelliklerini saymaya başladılar. Aynı saat kasası ama su geçirmezlik özelliği ve yerleşik GPS başlıcalarıydı. Yeni bir kasa türü daha katıldı böylelikle aileye; seramik alaşım. Hemen ardından işbirliklerini seven Apple, Nike ile işbirliğine gittiğini duyurdu ve sporculara özel Apple Watch Series 2 Nike + saatlerinin geleceği müjdesini verdi. Kayış tasarımları oldukça sportif.

Geçtiğimiz yaz başı tanıtılan Apple’ın en büyük güncelleme paketi diye tabir ettiği iOS 10’un kısa bi tanıtımından sonra sıra  herkesin delicesine beklediği iPhone’a geldi.

Uzun bir süredir heyecanla beklenen iPhone 7 ve 7 Plus, yeni rengin ihtişamı, yeni donanımsal özellikler adeta “Apple yapıyor” dedirtiyor. Jet Black ve Black aileye eklenen iki yeni renk. Kulaklık girişi yok ve artık lightning port’tan bağlanıyorsunuz. Ana ekran tuşu geçtiğimiz yıllarda Apple ürünlerinde kullanılmaya başlanan basınç hassasiyetli yeni bir tuş halinde. Hem altta hem de üstte yer alan stereo hoparlörler oldukça büyük bir ihtiyacı karşılıyor.Iphone 7’de daha büyük bir arka kamera ve Plus versiyonunda ise çift arka kamera yer alıyor. Çift kamera ile yapılan çekimler 10x optik zoom ile oldukça şok ediciydi. Pil ömrü daha uzun olan bu yeni telefonların bence beklenen en büyük özelliği IP67’ye sahip olmaları kaçınılmazdı. Toza ve suya dayaknıklılık sertifikası olan IP67, artık iPhone’larda. 9 Eylül’de ön siparişte, 16 Eylül’de de satışa çıkan telefonların Türkiye’ye gelişleri çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Apple’ın tanıttığı bir diğer büyük yenilik ise Airpods oldu. Kablosuz kulaklık teknolojisinde çıtayı yükseltti. Tüm bunlar dün akşam gerçekleşti. Apple birkaç yıldır yenilik yapmadığı gerekçesiyle çok eleştiri alıyordu. Bakalım şimdi de eleştiri gelecek mi?