TEKNOLOJİ Yunus Başaran

MOBİL DÜNYA KONGRESİ’NDE ÖNE ÇIKAN 5 AKILLI TELEFON

Yılın her Mart ayının son günlerinde tüm teknoloji meraklılarının gözleri Barselona'da gerçekleşen etkinliğe çevriliyor

Mobil dünyanın en önemli şirketleri “amiral gemi” olarak tabir edilen pazardaki en güçlü akıllı cihazlarını bu etkinlikte tanıtıyorlar. Bu yıl 27 Mart ve 2 Şubat arasında gerçekleşen büyük etkinlik büyük sürprizlere sahne oldu. Samsung her yıl katılıp tanıttığı amiral gemisini bu yıl New York’ta gerçekleşecek özel bir etkinlik ile 29 Mart’ta açıklayacak. Bu yıl etkinlikte tanıtılan cihazların en önemlilerinden olan ise kuşkusuz Nokia’nın ikonik telefonunun, günümüz ihtiyaçlarını ekonomik olarak karşılayan yeni versiyonu olan 3310 cihazıydı. Hadi gelin sizler için Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılmış bu yıl adından söz ettiren 5 telefon listemize göz atalım.

1. Nokia

Marka pazara dönüşüyle büyük bir sükse yaptığı herkes tarafından konuşuluyor. Geçtiğimiz aylarda lanse edilen amiral gemisi Nokia 6, Mobil Dünya Kongresi’nde tekrar tanıtıldı. Nokia 6 rakipleri tarafından yakından takip ediliyor. Ayrıca Nokia 6’nın daha ekonomik modelleri olan 5 ve 3’ü de tanıtmıştı. Ama Nokia’nın bu etkinliği sallayan tek telefonu kuşkusuz 3310’un yeni versiyonu oldu.

 

2. Alcatel

İlginç telefonlar lanse eden Alcatel’den dünyanın belki de kelimenin tam anlamıyla “ışıklı” telefonu tanıtıldı. Alcatel A5’in arka kapağı tamamen led ışıklardan oluşuyor. Rakip firmalar üst segment telefon çıkarırken, Alcatel farklı bir pazarlama stratejisi kullanarak gençleri hedef aldı. Dikkat çekici telefonun led ışıklarını gelen çağrılara ve bildirimlere göre kişiselleştirilebiliyorsunuz. Ayrıca çok fazla ışıklı diyenler içinde klasik arka kapak alternatifi de sunuluyor.

 

3. Sony

Etkinlikte Xperia XZ Premium, Premium Xzs, Xperia XA1 ve XA1 ultra tanıtıldı. Ancak ekranı ile diğerlerinden ayrılan XZ Premium’dan söz edilmesi gerek. Sony Xperia XZ Premium telefonu dünyanın ilk 4K HDR ekranlı telefonu olarak etkinliğe adını yazdırdı. Açık ara piyasaki en iyi ekrana sahip olmuş oldu.

 

4. Motorola (Lenovo)

Geçen sene Türkiye pazarına Moto G4 ile dönüş yapan Motorola, bu yıl G5 ve G5 plus’ı tanıtmış oldu. Tamamen metal gövde ve ince yapısıyla dikkat çeken telefon şimdiden yılın en iddialı telefonlarından biri olarak gösteriliyor.

 

5. Huawei

Ektinliğin en çok konuştuğu marka kesinlikle Huawei’di. Geçtiğimiz yıl P9, P9 Plus ve Mate 9 modelleriyle bu sektörde büyük başarılara imza atan şirket, kamera açısından çığır açmıştı. Leica lenslerinin başarısı o denli sükse yaptı ki yeni telefonda olması üzerine müdavimler kampanya başlattı. Ve evet Huawei, bir değil iki adet amiral gemi tanıtarak bu geleneği bozmamış, müşterilerini kırmadı. Huawei P10 ve P10 Plus telefonları da Leica lenslerle geldiğini resmi olarak duyurmuş oldu. Telefon teknik özelliklerini pas geçip, hızlıca Huawei’nin gerçekleştirdiği işbirliğinden bahsetsek daha yerinde olur. Huawei, bu yıl adını sık sık duyduğumuz şirket Pantone ile işbirliğine gitti ve Pantone özel serisi P10 ve P10 Plus telefonları olacağını da açıkladı. Greenery ve Blue Dazzling, renk seçenekleri arasından favori seçilenler.