TEKNOLOJİ Yunus Başaran

LENOVO’DAN HAYAL GÜCÜMÜZÜN DE ÖTESİNDE

Lenovo sadece bilgisayar yapmıyor biliyoruz. Telefon da... Ama bu ne?

Teknolojiden kaçamıyoruz. Neden kaçalım zaten? Hayatımızın her alanını sarmasına öylesine alıştık ki… Yaşadığımız kolaylıklardan bahsetmiyorum bile. Telefonlar, tabletler, akıllı gözlükler (her ne kadar kullanan sayısı az olsa da varlığı yadsınamaz.), akıllı saatler, akıllı beyaz eşyaları… Liste sürüp gidiyor. Ancak bir sorun var. Hepsine sahip olamayız. Olsak bile neremizde taşıyacağız? Şaka bir yana bu anlamda sorunu fark eden markalar bunun için çalışmalar yapıyor.

Bir ürün piyasaya çıkmadan önce hangi aşamalardan geçer kısaca ondan bahsedelim. Tasarlanır, geliştirilir ve ilk prototip tasarımcılar veya marka içerisindeki seçilmiş kullanıcılara sunulur. İlk etaptan başarıyla geçen ürün daimi prototipi piyasaya sürer. Ancak bu prototiplerin henüz satılacağı garantisi yoktur. Bu aşamadaki prototipler ise Ar-Ge’ye destek olmuş ve daha önceki prototipi deneyimleyen kullanıcılara sunulur.

Bu kadar bilgiyi neden veriyorsun diyenlere geliyor sıradaki haber. 2000’li yıllardaki
gelecek temalı filmleri hatırlarsanız telefonlarımızı bir nexus2cee_DSC02592anda kolumuza takarak kullanıyorduk. Ünlü teknoloji markası Lenovo, ki biz onu üstün performans bilgisayarlarından biliyoruz, geçtiğimiz hafta yaptığı etkinlik ile ne kadar başarılı bir işi gerçekleştirdiğini bizlere kanıtladı.

Akıllı telefonunu esnek yapıyla tasarlayıp, istediğimiz an akıllı saat olarak bileğimizde kullanabileceğimizi gösterdi. Ve de ekstra olarak katlanabilir bir tablet de tanıttı. Katlanabilir-bükülebilir ürünlerin 2017 yılında piyasaya sürüleceklerini öğrenmek oldukça şaşırttı. Bir prototip bu kadar kısa sürede piyasada olacak demek? Apple ve Samsung arasındaki ekran kavgası devam ederken, yeni bir adayın dahil olması teknolojik anlamda her şeyin başında olduğumuz izlenimini veriyor. Youtube ünlüsü Meghan McCarthy’nin sunumuyla gerçekleşen etkinlik videosu aşağıda. Biz çok heyecanlandık. Ya siz?