TEKNOLOJİ Yunus Başaran

IOS10 İLE TANIŞMAYA HAZIR MISINIZ?

Apple, “iOS platformunun en büyük sürümü” diyecek kadar iddialı bir sözle iOS10 tanıtımını gerçekleştirdi.

Ve büyük gün!

Apple Geliştiriciler Konferansı (WWDC) adını verdiği, her yıl Haziran ayında yaptığı etkiniliği dün akşam gerçekleştirdi. Kabul edelim ki bu etkinlik Apple’ın yeni cihaz tanıtmadığını bilmemize rağmen en çok beklenen etkinliği olıuyor. Cihazlarımız artık yeni oyuncaklarımız, ve bir yıl boyunca alıştığımız cihazlarımıza yeni özelliklerin eklenmesi onlara olan bağlılığımızı daha da arttırıyor.

iOS işletim sistemi şu an için en stabil, güvenli ve kullanışlı işletim sistemi olarak biliniyor. Her yıl yeni eklenen özelliklerle bu bağlamda iddiasını daha da arttırıyor.

all-mag-ios10Bu yılki gövde gösterisi birkaç başlık üzerinde çok durdu. Gelelim onlara;

MESAJLAR

Emoji’lere verilen öneme vurgu yapan Apple, artık emojileri daha büyük gösterecek. iMessage uygulamaları da yüklenebilecek. Ama benim için en etkileyici özellik, Bubble Effects. Yazdığınız içeriğe göre efektler olan konuşma balonları daha çok anlam içerecek. Mesela “Doğum Günün Kutlu Olsun!” yazdığınızda ekranda balonlar uçacak. Yazdığınız kelimelere uygun emojileri otomatik algılayıp size onları önerecek. Animatik el yazınızla cevap verebileceksiniz. Ekstra olarak, eklenen “Quicktype” özelliği karşıdan gelen “Neredesin?” sorusunu algılayıp size konum gönderme seçeneği sunan bu özellik, karşılıklı etkinlik planı yapıldığı anda takvime eklemek için kısayolda sunacak. Son zamanlarda sohbet uygulamalarındaki popüler “uçtan uca” güvenlik de eklenmiş.

SİRİ

Kuşkusuz etkinliğin en merak edileni, sanal asistanı Siri’nin 3. parti uygulamalarına açılmış olması. Artık Siri aracılığıyla uygulama açabilecek, direkt o uygulamayı sanal asistan ile kullanabileceksiniz. Bu arada Mac bilgisayarlarının da işletim sistemi adı değişip macOS oldu ve Siri entegre edildi.

FOTOĞRAFLAR

Daha da geliştirilen fotoğraflar uygulamasına yüz ve nesne tanıma özelliği ekleniyor. Aynı yüze sahip fotoğrafları sıraladığı gibi aynı nesneleri de sıralamaya olanak veriyor.

KİLİT EKRANI

Artık daha kullanışlı bir kilit ekranı var. Bildirimler daha interaktif. Ama en etkileyici özellik olarak söyleyebileceğim; iPhone’unuzu elinize aldığınız anda kilit ekranı uyanıyor. Sizi anlıyor daha ziyade.

HARİTALAR

Çok eleştiri alan haritalar artık arayüzüyle daha kullanışlı. Harita üzerinden restoranları kategorileyebildiğiniz gibi rezervasyon da yapabileceksiniz.

HOMEKIT

Akıllı ev sistemlerinin arttığı bu dönemde bir ihtiyaç olarak görülen ev kontrol uygulamaları gittikçe gelişiyor. İki yıl önce “Homekit” adıyla çıkan bu özellik artık “Home” adıyla anılıyor. Daha fazla özellik barındırıyor. Uyandığınızı anlayıp akıllı perdelerin otomatik olarak açılması gibi…

APPLE MUSIC

Diğer eleştiri alan uygulama Apple Music artık daha kullanıcı odaklı. Değişen arayüz daha kullanışilı. Ve Şarkı sözü entegrasyonu mevcut. Spotify ve seleflerinin hızla yükseldiği bu dönemde Apple Music’ten beklenen hamle.

Yerleşik halde gelen “Stock Apps” diye tabir edilen ve çoğumuzun kullanmadığı uygulamaları silmeye izin vermesi de sevindirici diğer haberdi. Dün itibariyle geliştirici sürüm “Geliştirici Sertifikası” ‘na sahip olan kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Temmuz ayında ise Beta kullanıcılarına dağıtılacak. Ama resmi olarak ne zaman cihazlarımızda major sürüm kullanırız, açıklığa kavuşmuş değil. Her yıl olduğu gibi muhtemelen sonbahar’da diye umuyoruz.

Uyumlu cihazlar olarak ise alt cihaz iPhone 5 ve sonrası, iPad Mini 2, 4. Jenerasyon iPad ve sonrası, 6. Jenerasyon iPod Touch.