TEKNOLOJİ Yunus Başaran

APPLE’DA YENİ GECE MODU

IOS 9.3 ile gelen night shift mod gerçekten işe yarıyor mu?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günlük ritim bozukluğu ve uykuya dalma zorluğu sebebi hepimizin günlük hayatlarını dolduran akıllı telefonların veya tabletlerin yaydığı mavi ışığa akşam saatlerinde maruz kalmak. Scentific American’a göre spesifik olarak mavi ışık uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan melatonin hormonunun salgılanmasını azaltır. Demek oluyor ki uyku öncesi telefon kullanmak direkt olarak uyku döngüsünü kırmaya yönelik bir hamle. Bu yüzden kullanıcı memnuniyetine oldukça önem veren Apple yeni sürümünde bu modu devreye sokabilecek bir kısayol-ayarlar bütününü sisteme dahil etti.

apple-ios-night-shift

Night Shift güneş battıktan sonra otomatik olarak devreye giren, ekran rengini (kırmızımsı-turuncumsu) sıcak bir hale getirip mavi ışık salınımını azaltma mantığıyla çalışmaktadır. Böylelikle telefon kullanımı sonrası daha rahat şekilde uykuya dalabiliyorsunuz.

Ayarlar – Ekran & Parlaklık bölümünün hemen altında “Mavi Işık Azaltma” alanına bir bar eklenmiş olup, barı sağa çekersek daha sıcak, sola çekersek daha soğuk bir ekran ışığına sahip olmaktayız. Yine aynı yerden bu modu zamanlamakta mümkün.

Bu ayarlara ulaşabileceğimiz diğer kısa yol ise denetim merkezi. Ikonlardan abajur şeklinde olan ise Night Shift butonu. Ekran teknolojileri endüstrisi içinde saygı duyulan bir kişi olan Raymon Soneira’nın dediğine göre Night Shift mod bi placebo etkisinden daha fazlasını sunmaktadır.

Siz yine de tüm uyku problemlerinizi küçük bir ekrandan gelen ışığın çözeceğine bel bağlamayın.