TASARIM allmagazine

PK DESIGN

Sizi PK Design'in görür görmez güldüren esprili defterleriyle tanıştırmaya davet ediyoruz.

polin_kuyumciyan5Kırtasiye tutkunu olmak başka bir şey. Bu duyguyu ancak yeryüzünde beğendiği tüm defter ve kalemleri almak isteyenler anlayabilir. Polin Kuyumciyan’ın markası Pk Design’da tasarımlarıyla hislerimize tercüman olan cinsten.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Polin Kuyumciyan Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra Rhode Island School of Design (RISD)’da Grafik Tasarım eğitimi aldım. 2011 yılında mezun olunca bir süre reklam sektöründe, daha sonra da İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda çalıştım. 2014 yılında tamamen freelance tasarıma geçtim ve Ekim 2015’te de PK Design kırtasiye markamı kurarak satışa başladım. Eşzamanlı olarak freelance çalışmalarıma devam ediyorum.

Pk Design nasıl ortaya çıktı?

Grafik Tasarımcı olduğum için kendime en yakın gördüğüm materyal kağıt ve markanın oluşum süreci de aslında böyle başladı. PK Design markasını oluştururken asıl amacım, çoğunlukla Türkçe kırtasiye yapmak ve bunun içine argo ve espri katmaktı. Bir de erkeklere hitap edebilmek. Kırtasiye daha çok kadınların satın aldığı bir ürün dalı. Biraz da bunu kırabilmek adına giriştim bu işe.

Tasarımlarınızın içeriğinden bahseder misiniz?

Tasarımlarda öne çıkan iki unsur var: tipografi ağırlıklı olmaları ve okuyanı güldürebilmeleri. İnsanlar gülmeyi de güldürmeyi de seviyorlar. O bakımdan ürünlerin üzerindeki laflar müşterileri çekiyor ve sonrasında satın aldırıyor. Ben çok spesifik espriler barındıran ürünler yapıyorum aslında. Ürünler için fikir oluşturup tasarlarken, klasikten uzak ürünler arayan, espri anlayışı olan ve argo kullanmaktan çekinmeyen insanlara hitap etmeyi seçiyorum.

En favori ürününüz hangisi?

Markanın en çok tanınan ürünleri olan YuhÇüşOha defterler ve hem boyutundan, hem de içeriğinden ötürü #şiirsokakta kitap ayraçlı defterim.

Kişiye özel tasarım yapıyor musunuz?

Logo, katalog, sunum, dış donatım, davetiye, sertifika, mobil uygulama ve daha birçok konuda hizmet verdiğim müşterilerim var. Ancak var olan PK Design ürünlerimi kişiye özel olarak yapmıyorum.

pkdesign_exclamation_kartlar_defterlerGeleceğe yönelik planlarınız neler?

Gelecek sene PK’lar biraz daha İngilizce ve illüstrasyon barındıracaklar. Hali hazırdaki koleksiyon için de tasarım bazlı belli başlı değişiklikler düşünüyorum.

Ayrıca Ferhan Şensoy’la bir kırtasiye projesi üzerinde çalışıyoruz. Bir nevi kapsül koleksiyon diyebiliriz.

Tasarım yaparken favori renkleriniz hangileri?

Ben bol renk ve büyük karakterler kullanan bir tasarımcıyım, o yüzden renk ayırmam pek doğru olmayabilir. Ama siyah, beyaz, kırmızı uyumunu seviyorum.

Ürünlerinize nerelerden ulaşılabilir?

PK’lar 2016 itibariyle zet.combinbirel.com, Lunapark Galata, Atölye Bun, Bun Design , Modda Kadıköy, Mutlu Mikrop Akmerkez, Sade Dükkan, Mahal Dükkan Ankara, Güzel Bir Gün Butik Bursa, Losta Butik Selimiye Köyü ve Burası! Youth Store’ların bulunduğu 13 kampüste satılıyor. Yakın bir zamanda Cassette’in Nişantaşı ve Bağdat Caddesi showroomlarında da yer alacağız.