SEYAHAT Bağlan Keskin

HEP GERİ DÖNMEK İSTEYECEKSİN: POSITANO

Bahar Akıncı'nın Positano notlarını karıştırıyoruz!

Bahar Akıncı

Sorento’dan kalkan feribot, dalgalarla boğuşa boğuşa Positano’ya doğru ilerliyor. Napoli’de uçaktan inince araç kiralayabilir, otobüse binebilir ya da Positano’daki otelimden shuttle isteyebilirdim. Ama hayır, işte ben yine bu ağır aksak giden feribotun güvertesindeyim. İlla ki bir kez daha sana bir güverteden bakacağım ey Positano! Usul usul yaklaşıp o muhteşem görüntünü hafızama kazıyacağım. İskeleden çıkıp valizimi çeke çeke otelime doğru tırmanmaya başlıyorum. (dilerseniz belli bir ücret karşılığı, sahilde porter ismi verilen küçük arabalar ile bagajınızı otellere dağıtabiliyorlar) Santa Maria yani Kara Meryem Katedrali’ni geçiyorum, sokak ressamları çoktan yerini almış, Delicatessen’in önüne limoncello şişeleri dizilmiş, her saat başı en tepedeki Montepertuso semtine yolcu taşıyan 50 yıllık körüklü otobüs yenilenmiş. Yani Positano’ya yaz gelmiş. Hikaye, bu bölümünden sonra, sizin kendi Positano anılarınızla devam edecek. Ama yine de size özel hazırladığım tavsiyelere bir göz atın… Positano’ya da kendinize de iyi bakın.

Nasıl gidilir?

Positano, harita üzerinde, çizmenin güney positano-amalfi-yolubatısında, Napoli’nin hemen altında, falezler üzerine kurulu bir sahil kasabası. Ünlü Capri Adası’nın da tam karşısında. 2 şekilde ulaşım mümkün. Ya Roma’ya uçup havaalanından kiraladığınız araçla kara yolundan 5 saatte ya da Napoli Limanı’ndan 3 saatte bir kalkan ve sizi Sorento üzerinden Positano’ya getirecek feribot ile yaklaşık 2 saatte. Son ve en iyi seçenek ise kalacağınız otelin sizi aldırmak üzere alana (yüksek sezonda kişi başı 70 EURO civarı) araç göndermesi. Napoli’den Positano trafiğin durumuna göre 1,5’la 2,5 saat arası sürüyor.

Nerede kalmalı?

Villa Rosa: Son derece merkezi, beyaz, aydınlık, sahibesinin İtalyan estetiği ile nefis küçük
bir butik otele dönüştürdüğü Villa Rosa’yı çok seveceksiniz. Manzarası da nefes kesici olan otel; ünlü Le Sirenus Otel’inin hemen çaprazında.villa-rosa

Adres: Villa Rosa Via C.Colombo, 127 84017 – Positano – www.villarosapositano.it

Villa Bohem: Büyük plaja 600 metre mesafede yer alan otelin konumu ve manzarası çok iyi. Ama burayı asıl unutulmaz kılan, her biri stylish objelerle döşenmiş olan odaları ve terasları. Kendinizi Positano’daki malikanesinde yaşayan bir aristokrat aile gibi hissedeceksiniz.

Adres: Via C.Colombo 46, Posi­tano – www.villabohemepositano.it

Nerede yemeli?

Al Palazzo: Yine 18. yüzyıldan kalma, Katedralin arkasına düşen büyük nefis bir otel olan Murat Palazzo’nun; limon ağaçlarıyla, akasyalarla bezeli, geceleri yüzlerce fenerin aydınlattığı bahçesi ve restoranı. Ünlü İtalyan şef Donna Carmela danışmanlığındaki mönü göz alıcı.

Adres: Via dei Mulini, 23, Positano – www.palazzomurat.it

Il Fornillo: 3 kızkardeşin açtığı, Il Fornillo Caddesi üzerindeki lokanta, kasabada en sevdiklerimden biri. 3 kız kardeşin en büyüğü olan 60 yaşlarındaki Maria, tipik bir güney İtalyan; İstanbul aşığı ve asla doyduğunuza inanmadan göndermiyor. Yöresel malzemeler, birinci sınıf bir damak tadı ile birleşmiş. Karidesli ıstakozlu makarna (tagliatelle fruto de mare) efsane!

Adres: Via Pasitea, 266, Positano – +39 089 811954

Chez Black: 1949 ‘da şef Salvatore Russo tarafından Positano sahilinde açılan, kasabının en iyi balık ve deniz ürünleri restoranı. En çok tercih edilen iki ürünleri mürekkep balıklı risotto ¨Mr Black¨ ve ¨Special Sea Urchin Spagetti¨.chez_black_restaurant

Adres: Via del Brigantino, 19, 84017 Positano – +39 089 875036

Rada: Positano’yu panoramik gören yılların discosu music on the rock’un üst katı, epey iddialı brfine dining lokantasına dönüşmüş. 95 EURO’luk tadım mönüsünde 5 farklı course geliyor ve hepsi çok başarılı.Genç İspanyol şef Emilio Desiderio’un güney İtalyan mutfağına kattığı yorum enteresan. Gün batımında ve rezervasyon ile gitmeniz özellikle tavsiye edilir.

Adres: Viale Pasitea, 119, 84017 Positano, www.hotelmontemare.com

Ne almalı?

Peynir / Zeytinyağı / Limoncello: Katedrali takip edin, ada meydanına çıkan yolda hemen solunuzda kalan Delicatessen isimli iki katlı şarküteri, neredeyse tüm gününüzü orada geçirmenize sebep olabilir. Çeşit çeşit taze peynir (söylerseniz vakumluyorlar), şekerlemeden liköre limona ait ne varsa, taze makarna ve zeytinyağı istemediğiniz kadar sizi oyalayacak!

Adres: Via dei Mulini, 5-11, 84017 Positanoal1

Sandalet: Kasabanın en büyük geçim kaynağı. Her yerde olağanüstü güzellikte
sandaletçiler ve sandalet ustaları görmek mümkün. Sahildeki Safari isimli dükkanda pek çok çeşidi bir arada bulabilirsiniz.

www.safaripositano.com

Seramik: Her yerdeler, rengarenkler ve çok güzeller. Çünkü Positano seramiklerinin tamamı elde yapılıyor ve bu yüzden de tek. Eğer çok iyi parçalar arıyorsanız, Ceramica Casola’ya bakabilirsiniz.

www.ceramicacasola.it

al3Şapka ve tunik: Kasabanın son yıllardaki gözdesi, rengarenk şapka ve ipekli deniz tunikleri üretmek. Sahilde ya da minik çarşıda çok iyilerini bulabilirsiniz. En stil sahibi koleksiyon ise La bottega di Brunella’da.

www.brunellaclothing.com

Ne giymeli?

  • Uçuş uçuş elbiseler

  • İpli sandaletler / taşlı sandaletler / dolgu topuk

  • Geniş kenarlı hasıp şapkalar, Audrey tarzı gözlükler

  • Beyaz uzun incecik plaj elbiseleri üzerine renkli Afrikan kolyeler

  • Gece kulübü Afrikano’ya giderken seksi elbiseler ve ince deri ceketler.

Nerede eğlenmeli?

Music on the rocks: İlk girişte 90’ların Erdek diskosunu anımsatan, büyük plajın en ucundaki mekan; bu yıl Chez Black’ın genç sahibi, oyuncu ve çok ünlü Gian Franco’nun burada vermeye başladığı konsept Cumartesi partileri ile yeniden popüler olmuş durumda. Rezervasyonsuz almıyorlar ve kapıda sıra oluyor, önleminizi ona göre alın! En garantisi Chez Black’te akşam yemeği yiyip orada Gian Franco ile ahbap olup Music On the Rocks’a yatay geçiş yapmak

Africano: Aşağıdaki telefon numarasını aradığınızda, size bir saat veriyorlar. O saatte
Positano vapur iskelesinde olan misafirleri nefis bir ahşap Beneteu tekne alıyor ve 10 dakika uzaklıkta kayalara oyulmuş Afrikano gece kulübüne götürüyor. Kulüp sadece Cuma ve Cumartesi geceleri açık, Manzarası ve atmosferi inanılmaz.

Franco’s: Bu yaz başında, Le Sirenius Otel’in yan bahçesine açlan Franco’s harika kokteylleri ile kısa sürede ün yaptı bile.francos-bar