ŞEHİR REHBERİ allmagazine

KOLEKTİF EV

Sanayi Mahallesi’nin kendine özgü dokusuna çok kısa sürede ayak uyduran Kolektif House'u keşfetmeye ne dersiniz?

İsmi sayesinde mekanın konseptine, verilen hizmete dair önemli ipuçları ediniyorsunuz aslında. “Büyük bir alanın kiralanması uzun zamandır uygulanan bir sistem, ama bizim ayrıştığımız nokta tekil çalışanları ve butik şirketleri barındıran bir ofis olmamız,” diyerek Kolektif House’ın temelinde yatan mantığı özetliyor mekanın kurucuları. Ahmet Onur, Yiğithan Orhan ve Civan Orhan Amerika’da eğitim alıp sonrasında çeşitli kurumsal şirketlerde çalışıyorlar. İstanbul’a döndüklerinde Kolektif House gibi bir yerde çalışmayı hayal ediyorlar. Ancak hayallerindeki yeri bulmaları mümkün olmuyor tahmin edersiniz. Ve iş başa düşünce Kolektif House gibi şu an şehrin en merak edilen ve trendi mekanı ortaya çıkıyor.all-magazine-kollektif-house2

KONSEPT VE İÇERİK

“Hem mekan, hem servis, hem de içerik olarak yaratıcı insanlara ilham veren bir çalışma tecrübesi yaşatmak temel amacımız. Burada tekil çalışanlar da var, butik şirketler de. Onların ofislerinde ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi düşünmeye çalıştık. Üyelerimizin çalışma rutinine değişiklik katmak istiyoruz. Yeni çalışma modelleri sayesinde artık iş hayatı ve sosyal hayat iç içe geçmiş durumda. Biz de bu çalışma modelini destekliyoruz. İş hayatı, sosyal hayat diye ayrım yapmadan hayatınıza katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

all-magazine-kollektif-house

KOLEKTİF HOUSE SEVGİSİ

“Dünyada da Türkiye’de de freelance çalışanların sayısı oldukça arttı. Şu anda freelancer’lar kafelerde ya da evlerinde çalışıyorlar. Bizce siz tekil bir çalışan olarak büyük teklifler almak, önemli işler yapmak istiyorsanız Kolektif House’ın sunduğu stilde bir ofise ihtiyacınız var. Bir kafede toplantı yapmak mı yoksa buradaki toplantı odasında çay-kahve ikramıyla toplantı yapmak mı? Solo giden iş hayatına burada seninle aynı çizgide çalışan freelancer’larla renk katman ve gerçek bir ofis yaşamını deneyimlemen de seni motive edecek, başarını artıracak. Kolektif House’un kısa sürede beğenilmesinin, tercih edilmesinin ve bu kadar gelişmesinin temel sebepleri bunlar.”

all-magazine-kollektif-house3

RENKLİ ETKİNLİKLER

“Enerjimizin yarısını etkinliklerimiz için harcadığımızı söyleyebiliriz. Hem üyelerimize özel, hem de herkese açık etkinliklerimiz oluyor Kolektif House’da. Mesela arka planda bir heykeltraşın buzdan heykel yaptığı, jazz müzik de dinleyebileceğiniz bir brunch’a katılabilirsiniz. Etkinliklerimizin odağında sanat, yemek, müzik ve teknoloji dörtlüsü yer alıyor. En çok sevilen etkinliğimiz ise üyelerimize özel olarak yaptığımız pazartesi brunch’ları. Pazartesi sendromuna son vermek amacıyla başlattığımız bu brunch’lar gerçekten işe yaradı. Çalışanlar bu brunch’ı kaçırmamak için işe erken gelmeye bile başladılar.”

MİMARİ DETAYLAR

“Mekanın mimari projesini çok yakın arkadaşımız olan Bruno Medina’yla başlattık ve yürüttük. Aslında bu anlamda %40 planlı, %60 spontan hareket ettik. Mesela proje uygulanırken ustalar duvarı kırdıklarında tuğlalar ortaya çıktı ve biz de duvarın bu haliyle kalmasına karar verdik. Bir alt yapı yarattık ama sonrasındaki bütün detaylar mekandaki hayatla birlikte gelişti. Bir etkinlikte yapılan resim, dekorasyonun bir parçası oldu mesela. Burası hala gelişiyor, önümüzdeki ay buraya tekrar geldiğinizde bambaşka bir tabloyla karşılaşabilirsiniz.”