YAŞAM Bağlan Keskin

HILLARY, HILLARY!

Sonunda süreç bitti. Donald Trump 45. ABD Başkanı oldu!

ABD seçimleri uzun bir süredir bütün gündemi ele geçirmiş durumdaydı. Instagram’da takip ettiğim geyik hesaplardan modanın önde gelen isimlerine kadar 67’inci Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Donald Trump, post’larıyla başımız dönmüştü.
Ünlüleri saymıyorum bile… Amerikalılar milliyetçilik konusunda aşmış bir “popüler dönüştürmeye” sahipler. Bu sabaha kadar bütün anketler Hillary’nin tarafındaydı.

 

ABD’nin 42’inci Başkanı Bill Clinton’ın eşi ara-1Hillary, tüm dünyanın kilitlendiği bir skandalın mağduruydu. Kocasının kamu görevlisi Monica Lewinsky’yle yaşadığı seks skandalı yüzünden Hillary’yle içselleştirdiğimiz bir dramımız var. Bill Clinton’dan boşanmamış olması, adının geçtiği karışık işler her konuda baş kaldıran ABD halkında bir hayal kırıklığı yaratsa da karşısında karısını aldatma hikayeleri ve birbirinden plastik çocuklarıyla Donald Trump vardı. Tamam, Hillary seçim süreci boyunca ünlülerle fazla içli dışlı olarak biraz inandırıcılığını kaybetmiş olabilir ama rakibinin adı da bir çizgi film kötüsünü andırıyor. Donald Trump isminde birisi ne kadar gerçek olabilir ki? Saçını ve pembe yüzünü düşününce, daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi.

 

Hillary’nin seçim kampanyası videoları sanki HBO’nun yeni politik komedisinin trailer’ı gibiydi. Ama yine de insan sadece “Ay dolar tavan yapmış”, “Hillary de sinsiydi” ya da “Aman o kadar da kendimizi kaptırmayalım” diyemiyor. 44’üncü Başkan Barack Obama zamanındaki değişim ve dönüşümlerin aslında insanları hiç farklılaştırmadığını anladım ya da siyasi düşüncelerdense figürlerin daha önemli olduğunu anlamalıyız. İnsanlar kalıpların değil, karakterlerin peşinden gidiyor. Aldatılmış bir kadındansa aldatmış ve kadını objeleştirmenin dibine vurmuş bir adam insanlara sahip olduğu güveni veriyor.

 

Türkiye’deyse yorumlar çok karikatürize. Her eyalet için seçim sonuçlarını canlı canlı veren programlarımızın birinde “Şimdi Hillary seçilirse, Bill Clinton’a ‘First Man’ mi diyeceğiz?” diye konuşup üzerine “keh keh” gülüyorlar. Hillary iyi bir eğitim ve kariyerle güzel bir proje olamayacağını kanıtladı. Monica Lewinsky olayından beri peşini bırakmayan talihsizlik ve hayal kırıklığı dünyayla ilgili güzel ipuçları veriyor. Galiba Hillary’nin bütün seçim kampanyası boyunca ona verdiği destekten gördüğümüz üzere hitabet gücüyle Michelle Obama, ABD’nin ilk kadın başkanı olabilirdi. O da bir sonraki seçime diyelim!