YAŞAM allmagazine

AIRBNB ASLINDA ÇOK KOLAY!

Siz seyahat ederken hala otelde mi kalıyorsunuz? Kendi evinizde, Champ Elysees'ye karşı kendi kupanızda kahve yudumlamaya ne dersiniz peki?

haber iç

Iceberg modülünden haberiniz var mı? Korkmayın sizleri sosyoloji dersleriyle sıkmaya niyetim yok. Iceberg modülü yabancı bir kültürü anlamak için kullanılan bir formdur. Yaşadığımız ülkede başka bir şehre yapılan yolculuk bile ilginç gelebilirken yurtdışına sık sık seyahat ediyorsanız siz de bu konuyla kenarından köşesinden ilgileneceksiniz.

Iceberg modülü der ki yabancı bir ülkeyi ilk ziyaretiniz diyelim ki yaklaşık bir hafta sürüyor. Bu bir hafta içinde ve sonrasında aşina olacaklarınız; bayrak, dil, yemek, müzik, stil, görsel sanatlar ve edebiyat olacaktır. Yani iceberg’in görünen yüzü ama efsanevi Titanik’ten de bildiğimiz üzere iceberg’in altındaki yüzeyinde görünenden çok daha fazla derinlik yatar. Kültürel anlamda bu derinlikler dostluk anlayışı, temizlik anlayışı, görgü, ahlak, vizyon, güzellik anlayışı, beden dili, değerler, inançlar ve kurallar gibi daha yerel değerler olarak görünenin altında yüzerler.

İddiamız şudur; dilini bilmediğiniz bir ülkede, hiç bilmediğiniz bir kültürde “Eve gidiyorum,” gibi bir cümle kurdurtan Airbnb sizleri iceberg’in altında yüzdürecek! Peki internetten alışveriş yapmanın bile tam anlamıyla güven vermediği bir toplumda başka bir ülkeye giderken, tanımadığın birinin evinde kalmak hatta evin parasını da görmeden ödemek nasıl bu kadar avantajlı ve keyifli sonuçlar verebilir?

Airbnb ile ilgili tüm zor sorularınızın cevabı detaylı olarak yazı dizimizde!

İlk adım: Üyelik

Her platform gibi bir hesap açma sistemi olan Airbnb’de Facebook veya mail üzerinden hesap açabiliyorsunuz. Gerekli doğrulamaları yaptıktan sonra profilinize girin. Bu arada lütfen telefon numaranızı da girmekten çekinmeyin çünkü siz izin vermediğiniz sürece kimse telefon numaranızı göremez, daha sonra bunun faydalarından söz edeceğiz. Profilinizi açtıktan sonra bu platformu sahipsiz bırakmayın n’olur! İnsanlar sizi buradan tanıyacak ve bu profil üzerinden sizinle iletişime geçme kararı alacaklar. Bu profilde kendinizle ilgili bölümü detaylandırarak, keyifle doldurun. İngilizceniz iyi olmayabilir ki bu Airbnb için hiç sorun değil, sitenin kendi içerisinde bir çeviri butonu var. Bu sizin de daha sonra çok işinize yarayacaktır çünkü Ghana’dan birinin bile Paris’te kalmayı düşündüğünüz eve yaptığı yorumu anlayacaksınız. Evet Youtube’da yorumları okumuyor hatta gülüp geçiyor olabilirsiniz. Arkadaşlar dikkat lütfen, Airbnb’de yorumla şaka olmuyor çünkü her bir yorum sistemin onayından geçiyor…

İkinci adım: Nereye?

Siteye girdiğiniz anda aklınızda bir seyahat planı olmasa bile Airbnb size yardım kollarını açıyor. Hatta bazen sizleri öyle bir kandırıyor ki, hayalinizdeki ev bir hafta size ait olacak diye gideceğiniz şehrin ülkenin adını söyleyemeden uçak bileti araştırmalarına dalıyorsunuz. Bu ana sayfa bazen de sizlere gitmek istediğiniz şehirleri hatırlatıyor, gittiklerinizi özletiyor ya da. Neyse anlaşılan ben biraz kaptırmışım siz sakince hedefe kitlenin. Evet sıra geldi Kim, Kiminle, Ne zaman, Nerede?” oyununa. Ana sayfadan kopup evleri kovalarken başka sayfalara dalmışsak ki bu da olası bir ihtimal; Airbnb’nin ters kalpçiğine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfa aşağıdaki gibi mi?

Bu arada nereye gideceğimize karar verdim arkadaşlar, Paris’e gidiyoruz! Hem de Eylül ayının ilk gününde giderek 5 gün kalıyoruz. 2 kişi olduğumuza özellikle ekliyoruz. Neden mi? Çünkü kısmi değil bütün bir evi bile tutuyor olsak dahi bazı ev sahipleri bu konuda oldukça titiz. Sebepleri ise kişiden kişiye ya da evden eve değişiyor.

Üçüncü Adım: Paris?3

Pembe arama butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan sayfada detaylı filtreleme seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Filtreleri ne kadar kıssanız da
karşınıza çıkacak onlarca ev sizleri o kadar heyecanlandıracak ki! Önemli bir not burada evlerin altında yazan fiyatlar onların günlük fiyatları, toplam fiyata daha sonra döneceğiz. Şimdi arkadaşlar kişisel bir tercihten bahsedeceğim: yanda gördüğünüz o harita var ya, önce oradan başlayın. Her ne kadar evde kalacak olsanız da merkezi bir konum bilmediğiniz bir ülkenin bir şehrinde size hayati kolaylıklar sağlayacaktır.

Diyelim biz merkezde kalmak istiyoruz. Yaklaşık iki kere haritanın üzerine tıkladım. Karşıma yukarda gördüğünüz sonuçlar çıktı. Şimdi filtrelere dönelim.

Yalnız bize ait bir ev ve gecelik maksimum ödeyebileceğimiz fiyata kadar, fiyat ölçerin sağ topunu minimuma çektim. Burada önemli olan bir nokta ise her şehrin pahalılığı bildiğiniz üzere değişkendir. Yani evet, seçtiğimiz şehir Avrupa’nın diğer şehirlerine oranla daha pahalı bir şehir. Bu yüzden biraz cömert davranılabilir. Bunun yanında eğer benim kişisel alanımdan ödün verebilirim ve oda tutabilirim diyorsanız oda mümkün. Yukarıdaki özel oda butonuna bir tik atarak fiyatları düşürebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Yeni Mahallemiz Louvre

Yeni evimizi seçtim! Yani potansiyel yeni evimizi… Ya da Louvre Meydanı’ndaki 5 gün için bizim olacak evi… Şimdi bu gitgelli dramayı bir kenara bırakalım. Evet bütün koşullar uygun gözüküyor. Airbnb gideceğimiz tarihlerde uygun olan evleri listeledi ve bizde aralarından bir tane seçtik. Şimdi iş Jeremy’de yani yeni ev sahibimiz! Rezervasyon isteği göndermeden önce sol tarafta bulunan “ev sahibine ulaşın” butonuna basarak Jeremy’e tatlı bir mesaj atma zamanı. Tabii gayet açıklayıcı detaylı ve güven verici bir üslupla.

Bu da bitti. Jeremy’den alacağımız “uygundur” mesajıyla rezervasyon isteği gönderebiliriz.

Beşinci Adım: Şeytani Planlar

Şimdi diyelim düşündünüz, taşındınız. Biz emlakçı parası vermemek için arkadaşımızın kira kontratıyla yeni evimize taşınan bir toplumda büyüdük. Yalana lüzum yok. “Airbnb’yi aradan çıkaralım, nakit hallederiz veya temizlikçi parasına ne lüzum var?” gibi ufak durumlar maalesef Airbnb’yi pek mutlu etmiyor ve böyle bir durum içeren herhangi bir mesajınızda ev sahibini ve sizi üyelikten çıkarıyorlar. Airbnb bu küçük zararsız girişimleri büyüttükçe büyütüyor ne yazık ki. Ev sahipleriyle aranızda geçen bütün yazışmalar Airbnb’nin sistemi tarafından taranıyor.

Ya da “ben vazgeçtim, istemiyorum bu evi,” derseniz ev kurallarını iyice okuyun “İptal edilemez” yazanlarda maalesef evet, iptal edemiyorsunuz ve kredi kartınızdan tahsilat gerçekleştiriliyor. Resimlere de çok kanmayın lütfen lokasyona ve yorumlara bakmak çok önemli.

Altıncı Adım: Bonjour Paris!

Ev sahibiyle en geç bir iki gün önce iletişime geçmek çok önemli. Bu aşamada telefon numarasını isteyebilirsiniz. Ona toplu taşımayla nasıl gelineceğini sorun. Eğer toplu taşıma sizi uğraştıracaksa zaten taksiye binin diyecektir. Bu arada atladım Airbnb’nin uygulamasını kesinlikle akıllı telefonunuza indirin. Mesajlar geldiği anda telefonunuzun ekranınızda belirecektir aynı diğer sosyal medya araçlarında olduğu gibi. Hatta zorlanırsanız ev sahibini arayarak taksi şoförüne verebilirsiniz. Ama bunu araç çalışmadan yapın, Paris’te araba kullanırken asla telefonla konuşmuyorlar. Vardığınızda ev sahibi sizi evin önünde bekliyor olacaktır ya da anahtarı yakın bir yere bırakmıştır. Sizinle eve çıkar belki bavullarınıza yardım eder; size şehirden ve ulaşımdan bahseder. Bir problem olursa da hemen ona ulaşabileceğinizi ekler!

Yedinci Bölüm: Au revoir Paris!

Eve dönüş yolunda ev sahipleri genellikle sizlere pek “hoşçakal” demiyorlar ya da bana hep öyle denk geldi bilemiyorum… Ama merak etmeyin siz romantik Paris’i arkanızda bırakırken ev sahibi size güzel dileklerle dolu bir mesaj atacaktır! Bunun dışında sevgili Airbnb’de misafirini unutmayacaktır. Evin ödemesi her ne kadar kredi kartınızdan çekilmiş görünse de, Airbnb sizin seyahatiniz, evde kaldığınız sürü bitene kadar ödemeyi kendi havuzunda tutar. Seyahatiniz sonunda ise vereceğiniz onay doğrultusunda ödeme ev sahibinin hesabına aktarılır.