ÜNLÜLER Nilay Yalçınkaya

O HALA PRENSES!

Yaşamı boyunca kitleleri kendine hayran bırakan Lady Diana gelmiş geçmiş en zevkli prenseslerden birisiydi. Bir ikon sayılıyordu ve moda evleri onun için deliriyordu. Zevkli seçimleri, asaleti ve masumiyetiyle buluşunca da vazgeçilmez bir ikon haline gelmesi kaçınılmaz oldu. Hazırlayan: Polen Müge Korkmaz

1997 yılında tarihler bugünü işaret ederken herkesi yasa boğan bir haber gelmişti. Ne yazık ki Lady Diana, Paris’de geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Bugün yaşasaydı hala kitleleri peşinden sürükleyecek bir stili olduğuna inandığımız bir isim Lady Diana. Trajik ve sansayonel hikayesiyle hala unutulmaz isimler arasında. Aniden gelen ölümüyle tüm dünyayı yasa boğacak kadar sevilmişti masumiyeti. Utangaç bakışlarının altındaki asil duruşla, giydiği çıkarttığıyla her yeni gün gündeme damgasını vuruyordu. Diana Frances Spencer, Spencer ailesinin en küçük üyesi olarak 1961 yılında İngiliz aristokrasisinin içine doğmuştu. Ailesinde ingiliz aristokrasisi için oldukça önemli isimler bulunuyordu. Kraliyet ailesi için de oldukça uygun bir gelin adayıydı. O yıllarda Prens Charles’ın aristokrat kadınlarla olan çeşitli ilişkileri ve çapkın yaşam tarzı magazinlere konu oluyordu. Fakat 30’lu yaşlarına gelen Prens Charles’a evlilik baskıları artmaya başlamıştı. Kraliyet ailesine yeni varisler gerekiyordu elbet ve kraliyet ailesinin seçimi Lady Diana’dan yana oldu. 24 Şubat 1981’de nişanları resmiyet kazandı, 29 Temmuz 1981’de yaklaşık bir milyar kişinin izlediği düğün törenleriyle evlendiler ve Prenses Diana’nın esas hikayesi işte böyle başladı. Cantebury Başpiskoposu’nun onayıyla Galler Prensesi olan Lady Diana, gelecekte Birleşik Krallık tahtının kraliçesi olacaktı. Fakat ne yazık ki hikayesi hiç de planlandığı gibi olmadı.

BALMORAL, UNITED KINGDOM - MAY 06:  Prince Charles With His Fiance Lady Diana Spencer During A Photocall Before Their Wedding While Staying At Craigowan Lodge On The Balmoral Estate (exact Day Date Not Certain)  (Photo by Tim Graham/Getty Images)

Her zaman sade stili benimseyen Lady Diana, kıyafet ve takı tercihlerinde her zaman abartıdan kaçındı. Hayatının büyük döneminde kısa saç kullandı. Abartılı makyaj asla kullanmayan Lady Diana, utangaç gülümsemesini en büyük makyajı olarak kullandı!

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 1984:  Princess Diana, Princess of Wales, in a new hairstyle and wearing an outfit described as 'A Teddy Boy Look' visits Dr. Barnado's Charity in London in November 1984, soon after the birth of her second son Prince Harry.  (Photo by Anwar Hussein/WireImage)

Günlük sokak stilinde genellikle diz üstü elbiseler tercih ediyordu. Resepsiyonların dışında günlük hayatta ise düz ayakkabılar onun favorisiydi. Zarif takılar ise vazgeçilmezi!

LONDON - JUNE 03:  Princess Diana attends a performance of 'Swan Lake' by the English National Ballet, wearing a dress created by French designer Jacques Azagury at the Royal Albert Hall on June 3, 1997 in London, England.  (Photo by Dave Benett/Getty Images) *** Local Caption *** Princess Diana

Dönemin en büyük moda evleri Lady Diana ile çalışmak için sıra bekliyordu. Herkes ona kıyafetlerini giydirebilmek için yarıştaydı sanki! Çünkü ne giyse yakışıyor ve inanılmaz büyük bir reklam kampanyası haline geliyordu.

Princess Diana names ship " Royal Princess" at Southampton in November 1984. (Photo by Tom Wargacki/WireImage)

Kraliyet ailesini sıklıkla şapkayla görüyoruz. Lady Diana’nın şapka seçimleri de yine her zaman sadelikten yana oluyordu. Genelde kıyafetiyle aynı tonlarda taktığı şapkası kısa saçlarıyla birlikte ayrı bir hava oluşturuyordu.

Diana, Princess Of Wales (1961 - 1997) at the London Coliseum for a performance of the ballet 'Swan Lake' by the Bolshoi Ballet, 27th July 1989. Her dress is by fashion designer Catherine Walker. (Photo by Tim Graham/Getty Images)

Lady Diana geceleri adeta bir kuğuya dönüşüyordu.

BUDAPEST, HUNGARY - MAY 07:  Diana, Princess of Wales, attends a State Banquet at Parliament Building during her official visit to Hungary on May 8, 1990 in Budapest, Hungary. The princess wears a Catherine Walker strapless dress.  (Photo by Georges De Keerle/Getty Images)

Lady D.’nin renk seçimi için mevsim çok önemli değildi. Gelmiş geçmiş en stil prenseslerden birisi olan Diana, mevsim farketmeksizin renkleri kullanıyordu.

LONDON, ENGLAND:  Diana, Princess of Wales shopping on Bond Street, London in 1997. (Photo by Anwar Hussein/WireImage)

Kıyafet tercihi kadar takı tercihiylede gözlerimizi kamaştıran Lady Diana aksesuarsız gezmiyordu desek yeridir. Saat, küpe veya kolye aksesuarlarından birisini mutlaka üzerinde bulunduruyor, şıklığına şıklık katıyordu. Fakat aksesuarların her zaman en ince ve narinlerini seçiyor, kaba bir tasarımı hayatına asla dahil etmiyordu.