DEDİKODU Bağlan Keskin

SÜPER MODEL KİME DENİR?

Kendall Jenner ve Gigi Hadid gerçekten süpermodel mi? Eski model Stephanie Seymour iki yakın arkadaşı neden podyumlara layık görmüyor?

Eski modellerden Stephanie Seymour Vanity Fair röportajında Kendall Jenner ve Gigi Hadid’in süpermodel olmadığını, onların günümüzün “bitch”leri olduğunu söylemişti. 20 yaşındaki Kendall bu açıklamaya bir süre sessiz kalmış. Sonra kendi internet sitesinden açık bir mektupla cevaplamıştı. Kendall, 47 yaşındaki Stephanie’nin yorumuna güzel bir cevap verdi. 90’ların süpermodellerinin çok çalıştıklarını ve o dönemin başka bir şey olduklarını söyleyen eski meslektaşına kendilerinin de çok çalıştığını ve geçmişteki süpermodellikle günümüzdeki kavramın sorgulanmaması gerektiğini, onlara bu şekilde seslenildiğini söyledi. Gerçekten de kavramların değişmesine alışmalıyız. Günümüzde sosyal medya gücü çok önemli bir kavram. Kendall ve Gigi bu yüzden süpermodelse süpermodel, bitti. Sonuçta podyum için gerekli kriterlere de fazlasıyla sahipler. Bunun çok hızlı olduğu, aşırı tüketim içerdiği tartışmaları tabii ki olacaktır. Ama zaten süpermodellik de böyle bir alan değil mi?

Sonuçta Instagram’da milyon takipçileri var diye avukat ya da doktor olmadılar. Meslek tanımları, kavramlar, olgular her döneme göre şekillenir. Adını google’ladığınızda ilk Wikipedia sayfası sonra da Kendall ve Gigi’yle olan haberinin linki çıkan Stephanie geçmişte ne kadar çok başarılı olsa da şu an pek bir nüfuzlu görünmüyor. Gençliğin kendilerinin üretim olduğunu düşünüyorum. Onlar yeni bir dönem yaratıyorlar ve çoğu zaman sadece orada durmaları işe yarıyor. Yeni nesil vizyon geliştirip ilerlemeyi sağlarken eskilerin buna hayran olacağı halde kendilerini onlarla bir tutması dünyanın bence en zavallıca şeyi. Gelecek bizim sayemizde geliyor. Üzgünüm zamanı dondurmaya niyetimiz yok. Bir süpermodel savaşına dönen bu magazin gündeminde Kendall’ın kendilerine “bitch” dediği için Seymour’a kendi kızını hatırlatması ise başka bir nokta. Stephanie’nin onu kötü niyetli olarak söylediğini sanmıyorum. Sonuçta İngilizce’de çok geyik olmuş bir sözcük. Eminim herkesin adında ‘bitch’ geçen bir whatsapp grubu vardır. Ama galiba önemli olan söyleyen insanın niyeti.