DEDİKODU allmagazine

ÇANLAR TAYLOR İÇİN ÇALIYOR

2015 sonbaharında Kanye West ve Taylor Swift kavgasının bir son bulacağını düşündük, yanılmışız arkadaşlar.

Aralarındaki ilk çarpışma 2009 yılı MTV Müzik Ödülleri’nde Taylor Swift ödül konuşması yaparken, Kanye West’in sahneye atlaması ve kabaca Taylor’ın konuşmasını kesmesiyle başladı. Fakat 2015 yılı Video Müzik Ödülleri’nde sahnede herhangi bir mikrofon kavgası yaşanmadı. Daha sonra Kanye West’in “Famous” şarkısının müstehcen sözlerine kulak kabarttık. Bir baktık bütün dünya da bizimle aynı frekanstaymış. Bunun üzerine yaşayan idol Yeezy, bu şarkıya bir de klip çekti. Hem de Taylor Swift gibi bir çok ünlünün çıplak prostetik kopyalarından oluşan bir klip, sevgili eşi KKW’de buna dahil. Zaten Kim Kardashian West’in kendisi de bu kavgaya karışmakta fazla gecikmedi. Bu transfer de “Acaba bu kavganın sonu gelecek mi?” sorusunu beraberinde getirdi.

Eylül 2009: Video Müzik Ödülleri

2009 yılında 19 yaşındaki Taylor Swift “You Belong With Me” klibiyle, Beyonce’nin büyük ses getiren “Single Ladies” klibi karşısında galip geliyor ve ödülünü almak üzere sahneye çağrılıyor. Ödülünü alıyor ve konuşmasını yapmaya hazırlanıyor. Buraya kadar iyi, hoş. Fakat o da ne? Kanye bir anda sahneye zıplıyor, mikrofonu Taylor’ın elinden aldığı gibi başlıyor. “Yo, Taylor!” diye söze giren Kanye, “Senin adına çok sevindim ama Beyonce tüm zamanların en iyi kliplerinden birini çekti. Tüm zamanların en iyi kliplerinden birini!” dedi. Tabii ki bütün ünlü arkadaşları herkesi şaşkına çeviren bu durum karşısında Taylor’ın safhına geçtiler, hatta Obama bile Yezzy’e “Eşek herif!” dedi.

Eylül 2010: Kanye Pişman Oluyor

Bir yıl kadar sonra “Taylor, özür dilerim,” diyen Kanye, Taylor için şarkı yazacağını, şarkıyı istemezse kaydını kendisi yapacağını söylüyor. Sanıyoruz ki Taylor cevabı o yılın Video Müzik Ödülleri’nde söylediği “Innocent(Masum)” şarkısıyla veriyor.

Kasım 2010: Kanye Özrünü Geri Alıyor?

Kanye West’in bu dönemde verdiği röportajlarda ve katıldığı programlarda sürekli 2009’da sahneye zıpladığı günü anarak kendini savunmaya başladığına tanık oluyoruz bu sefer de. Katıldığı bir radyo programında ise yine davranışının küstah olduğunu düşünmediğini hatta bu olayın Taylor’ın 100 tane derginin kapağına çıkmasında ve albümünün çıktığı hafta bir milyon satmasında etkili olduğunu söyledi.

Ağustos 2015: Taylor Kanye’yi Ödüllendiriyor

Mayıs 2011’de Kanye West ve Taylor Swift kırmızı halıda birlikte poz veriyorlar, aralarında özel bir el şakası bile yaşanıyor. Ardından Taylor Swift, Kanye’yi ödülünü vermek üzere sahneye davet ederken “Diğer kazanan herkes adında çok mutluyum. Fakat Kanye tüm zamanların en iyi kariyerlerinden birine sahip!” diyerek 2009 yılına ithafta bulunuyor ve tatlı prenses küçük bir espri yapıyor.

Şubat 2016; Life of PABLO

Kanye West “Life of Pablo” albümü prömiyerinde Madison Square Garden’da herkesi bir saniyeliğine yanındakiyle göz göze getiriyor. Sebebi, “Famous” isimli şarkıda Taylor Swift’in geçtiği bölüm. Ana fikri “Onu ben ünlü ettim.” olan şarkı sözlerinin Taylor’ın onayından geçtiği söyleniyor. Daha sonra Taylor’ın çalıştığı PR şirketinden Kanye’nin, Taylor’dan bu sözler için izin almadığı bilgisi geliyor. Bunun üzerine Yeezy yine telefonuna sarılarak Twitter üzerinden ısrarla Taylor Swift’in şarkının sözlerinden haberdar olduğunu yazıyor.

Haziran 2016: Kim Kavgaya Karışıyor

Kanye’nin en büyük destekçisi savunucu Kim tek kanıtın telefon konuşması olmadığını söylüyor ve taarruza geçiyor! Bir videodan bahsediyor ve hatta Taylor Swift de bu görüntülerden haberdar -mış. Kafalar bir o yana bir bu yana dönerken akıllar iyice karışıyor. Bu durumu yalnızca biz yaşamıyoruz herhalde ki Taylor’a yakın bir kaynak “Önce Kanye, şimdi Kim! Bu kızı artık rahat bıraksınlar ya,” diyerek sitem ediyor. Uyaralım, Kim Kardashian West asla boş haber yaymaz.

Haziran 2016: Kanye ve Taylor Tek Yastıkta

24 Haziran 2016 tarihinde Kanye, Tidal etkinliği kapsamında dokuz dakikalık bir video yayınlıyor. Videoyu izlemeyenler için; videodaki herkes çıplak! Kral ve kraliçenin iki yanında 5’er kişi bulunuyor. Bunların her birinin de birbiriyle ilişkisi var mı? Tamam baştan alalım. Uzun bir yatakta soldan sağa sırayla, George W. Bush, Donald Trump, Anna Wintour, Rihanna, Chris Brown, Taylor Swift, Kanye West, Kim Kardashian West, Ray J, Amber Rose, Caitlyn Jenner, Bill Cosby yatıyor. Evet, West’ler ortada birlikte yatıyorlar oldukça anlaşılabilir bir durum. Rihanna ve Chris Brown tarihini bilmiyorsanız, hemen ekleyelim eskiden birliktelerdi; bu da oldu. Ray J, Kim Kardashian’ın eski sevgilisi, kendisini meşhur ettiği söylenen videonun diğer başrolü. Hazır buralardayken hemen yana bakıyoruz, Amber Rose; Kanye West’in eski sevgilisi ve Wiz Khalifa’nın minik bebeğinin annesi. Amber yatağın en rahat konuklarından biri gibi görünüyor. Peki arkadaşlar Caitlyn Jenner ve Bill Cosby ilişkisine ya da yatakta neden yer aldıklarına dair bir fikriniz var mı? Hemen aşağıda bir yorum kutucuğu var; cevabı biliyorsanız, beni aydınlatın lütfen!

Asıl konuya dönelim. Evet, Taylor da bu videodaydı, çıplaktı, Kanye’nin yanında yatıyordu ve gülümsüyordu. Sirenleri duyuyor musunuz?

Temmuz 2016: KKW Olaya El Atıyor

Ayın 17’sinde bir Pazar günü, Kim Kardashian West halka başka bir kanıt sunuyor. Reality şovunda (Keeping Up With the Kardashians), “Eşimin bırakıldığı durumdan rahatsızım ve bu konuda hissettiklerimi söylemem gerekiyor.” şeklinde hassasiyetini dile getiriyor. Snapchat’e koyduğu bir video için zamanda yolculuk yapıyoruz. İşte orada! Kanye, Taylor Swift’e sözleri okuyor ve Taylor gayet tatlı bir sesle kendisi için bir sorun teşkil etmeyeceğini söylüyor. Hatta görüşmenin sonunda da “Bunu benimle paylaştığın için sana minnettarım, çok hoş gerçekten.” diyor. Kesinlikle taraflı habercilik yapmıyoruz. Fakat önceden uyarmıştım arkadaşlar KKW kaynağına güvenmeden konuşmaz. Bu noktada Kim Kardashian West’in profesyonel bir ünlü olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

Video ortaya çıktıktan hemen sonra Taylor Swift hamle yapmakta gecikmiyor. Bu sefer de şarkıda kullanılan “B*tch” kelimesine takıyor ve Kanye West’in kendisiyle bütün şarkıyı, özellikle de bu kısmı paylaşmadığını söylüyor. Instagramda “Bütün hikayeyi hiç paylaşmamama rağmen yalancı olarak lanse ediliyorum,” şeklinde sitemler ediyor.

Hikayemiz şimdilik bu kadar, fakat akıllarda “Ne zaman bitecek?” sorusu yer etmesin. Onun yerine önümüzdeki günlerde “Sonu gelecek mi?” ile devam edeceğiniz. #stayintune