ÜNLÜLER YAŞAM allmagazine

BİR KADIN HAREKETİ

Her gün değişen makyaj trendleri, ustaca sergilenen makyaj hileleri, “estetiksizmişçesine yapılan estetikler” ve “no-make up-mış gibi” yapan makyaj akımları... Bu sefer kral cidden çıplak.

Bugün renkli far, yarın kalın kaş ve sonrasında kırmızı dudak… Kendimize en uygun olanı ya da en uygun gördüğümüzü uygulamayı seçiyor ve akabinde bir şekilde başkalaşıyoruz. Sıcak havalar için dağılmayan fondötenden, denizde akmayan rimele kadar önümüzde sonsuz bir alternatif zinciri var. Yani kozmetiğe hayır diyebilmek pek mümkün değil aslında. Kendimizi kabullenmeden önce, kabullendirmek için verdiğimiz büyük savaş her şeyin önünde geliyor. Çünkü mesela, göz çevremizin tenimizden daha koyu renk olması bizi hasta gibi gösterir. Ve hiç kimse, toplum içinde öyle görünmek istemez, öyle değil mi?

Alicia Keys, tüm bu saydıklarımıza kulaklarını tıkıyor ve bir hareket başlatıyor: #nomakeup.

Bu bence son zamanlarda yapılan en cesur kadın hareketlerinden biri. Makyajsız dolaşmayı kabullenme sürecine adım atmak istiyorsanız, bize güç veren bir şey var artık. Yeni parçası ‘In Common’ın albüm kapak fotoğrafını, makyajsız duruluğuna hayran kalan fotoğrafçı Paola Kudacki ölümsüzleştiriyor ve her şey o kareyle başlıyor. Hayat anlardan ibarettir. Kendi özgürlüğüyle yeniden barışan Alicia da, o andan kaçmıyor ve şöyle anlatıyor, ‘’Güçlü hissettim çünkü nihayet orijinal arzum kendini buldu. Kendimi dinleme, yıllar boyunca inşa ettiğim duvarları yıkma, amaç dolu olma, en önemlisi kendim olma arzusuydu bu. Kendime söz verdiğim şeyleri dile getirirken evren beni dinliyordu ve belki de ben artık evreni dinlemeye başlamıştım. Her ne olursa olsun, işte #nomakeup hareketi bu şekilde başlamış oldu.

Bunun bir devrim olmasını dileyen Alicia Keys’e birçok ünlü de destek verici nitelikte paylaşımlarda bulundu sosyal medyadan. O her hareketi takip edilen, kaybetmek korkusunu tüm “normal” kadınlardan daha çok hisseden biriyken, bu yolda gitmememiz için ne gibi bir sebebimiz olabilir