TREND Debora Zakuto

‘SHOCKING PINK’ SEZONU AÇILDI!

2017 İlkbahar-Yaz sezonunun en çok konuşulan rengi 'pembe' ALL dünyasını işgal ediyor.

2017 İlkbahar-Yaz sezonunu tek bir renkle tanımlamak gerekirse, bu renk hiç şüphesiz ‘pembe’ olurdu. Biz de çocukluk günlerimizden hatıra kalan bu rengi onurlandırmak adına haftanın geri kalanında ALL Instagram ve web sitesini pembe bir dünyaya çeviriyoruz. İsterseniz bu dünyanın içerisine girmeden pembe hakkında merak edilenleri öğrenelim;

“Zor zamanlarda moda hep şaşırtıcı olmuştur” demişti efsanevi tasarımcı Elsa Schiaparelli. Bu düşünceyle, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen akabinde, 1947 yılında karamsarlığın hüküm sürdüğü Avrupa’da Shocking Pink adını verdiği pembe elbiseyi lanse ederek pembeyi moda dünyasının ortasına bomba gibi bırakmıştı. Bu renk için, “Kırmızının cesareti ve arsızlığından yola çıkarak hayali bir pembe tonu yarattım” açıklamasını yapan Schiaparelli’nin şaşırtıcı atılımıyla pembe bir feminizm sembolü haline geldi.

Bottega Veneta, Chanel, Del Pozo

Geçtiğimiz günlerde yaptığı basın lansmanında, “Şu sıralar tüm dünyada çalkantılı günler geçiriyoruz. Bu nedenle insanlar kendilerini rahatlatacak şeylere yönelmeye çalışıyorlar” sözleriyle Elsa Schiaparelli’nin 40’lı yıllardaki açıklamasını onaylayan Pantone Color Institute Yönetim Kurulu Başkanı Laurie Pressman, her yılın öne çıkan renklerinin dönemin koşullarına göre belirlendiğini söylüyor: “Karanlık günlerde bir umut ışığı arayanlar için saflığın sembolü pembe, ‘Her şey güzel olacak’ mesajı vererek, stres azaltan rahatlatıcı özelliğiyle dönemin kurtarıcısı oldu.”

Valentino, Hermes, Loewe

Bizlere çocukluk günlerimizin o büyülü ve saf anlarını hatırlatan pembenin belli belirsiz kendini hissettiren, ardından 2016 yılı ile birlikte hızlanan yükselişi, 2017’de en üst noktaya ulaştı. Öyle ki, tüm bu süreçte moda dünyasının yanı sıra mimariden edebiyata her alanda karşımıza çıkmaya başladı. Ancak pembenin asıl yükseliş dönemi moda dünyası sınırları dahilinde yaşandı. Alessandro Michele kreatif direktörlüğünde Gucci ile geçtiğimiz kış sezonunda hayatımıza yeniden giriş yapan bu renk, feminizmin yükselişte olduğu 2017 İlkbahar-Yaz sezonunda Céline’den Chanel’e, Oscar de la Renta’dan Dolce & Gabbana’ya, Fendi’den Dior’a, Chloé’den Marni’ye akla gelebilecek tüm markalarda bazen çocuksu, bazen feminen ve seksi, bazen de oldukça maskülen formlarda karşımıza çıktı.

Haider Ackermann, Balenciaga, Gucci

Gül kurusu, şeker pembesi, fuşya, neon gibi birbirinden farklı tonlarıyla defilelerde dünya gündeminin aksine şaşırtıcı, eğlenceli, bazen çocuksu ve insana huzur veren bir ortam yarattı. Birçoğumuzun depresyonun eşiğinde olduğu bugünlerde, 2017 yılına damgasını vuran feminizm hareketinin de bir parçası olan bu rengi yaşanan tüm acı olaylara inat, cesur olup yeniden ayağa kalkmak ve neşelenmek adına hayatımıza sokmanın tam zamanı. Harekete geçin…