MODA allmagazine

#TBT #JEANPAULGAULTIER

Bugün için harika bir film önerim ve dolayısıyla müthiş bir styling hatırlatmam var! Usta Luc Besson’a ve Jean Paul Gaultier’ye saygılarımla....

Jean Paul Gaultier 5. Element filmi için 1000’den fazla kostüm tasarladı. Bu 10 koleksiyona eşdeğer; tek bir film için 10 koleksiyon! Bu da en az 5000 tasarım eskizi demek…”

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi Küratörü, Thierry-Maxime Loriot

Luc Besson’un 1997 yılında vizyona giren filmi 5. Element’i izlediğimde 127 dakika boyunca oturduğum yerden beni geleceğe ışınlamışlardı! Rahatsız sinema koltuğunda elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemezken o güne dek inandığım Back to the Future’dan daha farklı bir geleceğe gitmiştim. Uçan arabalar kullanıp, antik uzaylılarla tanışmış, uzay gemisiyle başkaFifthElement_268Pyxurz bir gezegene tatile gitmiştim. Orada devasa, mavi ve büyüleyici bir uzaylının verdiği konseri izleyip, en son da ellerimi kavuşturup, gözlerimi kapayarak koca burunlu bir DJ’in vereceği nefesle son kibriti harcamaması için dua etmiştim. Bu seyahatimde filmin 90 milyon dolarlık bütçesinin de katkısı olmuştur herhalde! Fakat Jean Paul Gaultier’in kostümleri sayesinde film boyunca bir an bile yaşadığım tarihe, güne ve saate dönmedim. Leeloo giydiği beyaz bantlarla üzgündü, hayatına son verecekti ve yadırganacak hiçbir bilim kurgu 1fcec8a0-fd4e-0132-f425-0e18518aac2fsahnesi yoktu. Gary Oldman’ın canlandırdığı Zorg ise monokrom kombinleriyle aylarca saygı duyarak korktuğum bir sima olarak gözlerimin önüne geldi. Evet senaryo ve evet set tasarımı ama kostümler gerçekten bir dakikalık saygı duruşunu hakkediyor bence. Jean Paul Gaultier’in tasarımlarını yaparken “Her şeyi mümkün kılmak,” mottosuyla günlerce çizim yaptığını söylüyorlar. Filmi izlemediyseniz sahip olmak isteyeceğiniz o her bir parça aşkına gözlerinizi bu perşembe iki saatliğine kostüm ve styling şölenine çıkarın derim!