MODA Yunus Başaran

OSCAR’LARA DAMGASINI VURAN 5 MARKA

Geçtiğimiz yıllarda Akademi Ödülleri'ne damgasını vuran moda markaları.

Heyecan dorukta! O muhteşem kırmızı halı görüntülerine bu yıl 89.su düzenlenecek Akademi Ödülleri’nde tekrar şahit olacağız. Geçtiğimiz yıllarda birbirinden harika tasarımlarıyla boy gösteren güzelleri sayesinde, o eşsiz moda evleri de Oscar ödülünü almış sayılıyorlar mı? Bizce sayılıyorlar. O halde gelin Oscar ödüllerini kazanmış ünlü moda evleri ve tarihçeleri hakkında hazırlamış olduğumuz 5 maddelik markalar listemize göz atalım.

1. ARMANI

Ünlü İtalyan markası ilk Oscar ödülünü Jodie Foster sayesinde 1992 yılında aldı. Ve son ödül ise Cate Blanchett’in unutulmaz Blue Jasmine performansıyla 2014 yılında. Bu arada küçük bir detay; Armani, Jodie Foster’ı 1992 yılından beri giydiriyor. Çok havalı değil mi?

2. DIOR

Dior ise ilk Oscar heykelciğiniz Elizabet Taylor ile 1961 yılında, son ödülünü ise Jennifer Lawrence ile 2013 yılında kazandı. Jennifer Lawrence’in o muhteşem kıyafetini ödül töreninin sabahında ilk kez denediği kulislerden kulağımıza çalındı. Büyük cesaret!

3. VALENTINO

Valentino, ilk ödülünü Mercedes Ruehl ile 1992 yılında ve son ödülünü 2005 yılında Cate Blanchett ile kazandı. Julia Roberts’ın 2001 yılında Ödül Töreni’nde giydiği o çok konuşulan ikonik elbise Valentino’ya ait.

4. PRADA

Prada tarihi eski markalardan olsa da yakın zamana kadar Oscar kazanamayan bir marka. 2013 yılında ilk oscarı Anne Hathaway sayesinde evine götüren moda evi, son Oscar’a Lupita Nyong’o ile 2014 yılında sahip olmuş.

 

5. VERSACE

Versace ilk Oscar gururunu Angelina Jolie’nin sayesinde 2000 yılında yaşamış. Son ödül ise 2003 yılında Catherina Zeta-Jones ile elde etmiş oldu. Ayrıca Amerikan Moda Oscarları ödülünün ilk kazananı da 1993 yılında Versace oldu.

HAZIRLAYAN YUNUS BAŞARAN