MODA ZOOM Dilruba Karaköse

TÜL ETEK TARİHÇESİNDE 6 DURAK

Kendimizi balerin gibi hissettiren tül eteklerin geçmişe yolculuğu...

Tül detaylı kabarık etek ve elbiseler, modası eskimeden sürekli yeniliğer tabi tutulmuş halleriyle var olmaya devam ediyor. Tasarımcıların, ilhamını balerinlerden almışçasına ahenkle dans eden tül etekleri, varlığını 1943’lerden, 2017’ye kadar getirmeyi muhteşem görüntüsüyle başarmış durumda. Şimdi tül eteklerin yıllar içinde nasıl kullanıldıklarına bir göz atalım;

1- Balerin Margot Fonteyn, bu trendin çıkışına zemin hazırlayan Kuğu Gölü balesinde giydiği tütüyle, büyüleyici gözüküyor.

2- Grace Kelly’nin 1954 yapımı “Rear Window” filminde giydiği ikonik elbisesi, hala kendinden söz ettirmeye ve moda dünyasının eşsiz parçalarından biri olmaya devam ediyor.

3- Sex and the City ile hepimizin hayatında yer bulan ve izler taşıyan Carrie Bradshaw karakteri şüphesiz ki o dönem ve aslında hala moda ikonu. Tül etekleri günlük hayatımızın nasıl bir parçası olacağını da 1998 yılında gözler önüne seriyor.

4- 2010 yılında Rihanna, Londra’da gri bir ceketle kombinlediği beyaz tül eteğiyle farklı bir hava yakalamayı başaran isimlerden.

5- Alicia Keys, Jean Paul Gaultier imzalı elbisesiyle 2015 Met Gala’da klasik bir görüntüden çok uzakta bir görüntüyle kendinden söz ettirdi.

6- Ve son olarak Dior’un 2017 İlkbahar- Yaz defilesinde kendine yer bulan tül etekler, parlak desenlerle bir araya gelerek, hayatımızda kalmaya devam ettirdiğini bir kere daha gösteriyor.

HAZIRLAYAN DİLRUBA KARAKÖSE