MODA ZOOM Debora Zakuto

JACKIE KENNEDY ONASSIS’İN UNUTULMAZ 15 GÖRÜNÜMÜ

Jackie filminin gösterime girmesiyle Jacqueline Kennedy Onassis'in gardırobuna sızdık.

XXL güneş gözlüklerinden baştan aşağı beyaz giyme tutkusuyla zamansız Amerikan stilinin vazgeçilmez temsilcilerinden biri olan Jacqueline Kennedy Onassis, 1984 yılında 64 yaşında hayata veda etmişti. Bugün kendisi örnek alınacak bir eş, anne ve sanat ile edebiyatın en büyük temsilcisi olarak adından söz ettiriyor. Tabii ki çabasız şıklığıyla milyonları peşinden sürükleyen giyim tarzını da unutmamak gerekiyor.

Yapılan dedikodulara göre First Lady olarak geçirdiği ilk yılda toplan 45 bin dolar kıyafetlere harcamış. Onun moda tutkusu dönemin en çok konuşulan konularından biriydi. Özellikle Jackie ile özdeşleşen parçalar günümüzde bile hala moda dünyasına ilham kaynağı oluyor.

Pastel tonlarından oluşan asker kepi formundaki şapkaları, günlük hayatında kullandığı ve onsuz onu sokakta dolaşırken görmemizin imkansız olduğu XXL güneş gözlükleri, sofistike bir görüntü yaratan eşarpları, dirsek üstünde biten dantel eldivenleri olmazsa olmaz aksesuarı arasında yer alırken; straplez gece elbiseleri, pelerin, toprak tonlarındaki trençkotlar, binicileri anımsatan tayt ile ceketler, beyaza beyaz kombinleri ise gardırobunun vazgeçilmezlerindendi.

Moda tarihine damgasını vuran stiliyle günümüzde hala adından söz ettiren Onassis’ten birçoğumuzun öğreneceği birçok moda dersi bulunuyor. Örneğin; kafanız ne giyeceğiniz konusunda karışıksa mutlaka temel parçalardan yana seçim yapmak, her kadının gardırobunda beyaz bir tişört bulundurması gerektiği, renk kombinasyonu yaparken aşırıya kaçmaktan korkmamak.

Durum böyle olunca Natalie Portman’ın başrolünü oynadığı Jackie filmi de bir belgesel özelliğini taşısa da, filmin kostümleri en az hikayenin kendisi kadar dikkat çekiyor. Stil danışmanı Madeline Fontaine tarafından hazırlanan filmin gardırobu bizleri 60’lı yıllara doğru nostaljik bir moda yolculuğuna çıkarıyor. Kostüm renklerini seçerken Jacqueline Kennedy Onassis’in eski görüntüleriyle beraber özel bir ekran çalışması yaptıklarını belirten Fontaine filmde ağılıklı olarak Chanel ve Dior tasarımları kullandığını belirtiyor. 20 Ocak’ta Türkiye’de gösterime giren filmi izlemeden Jackie’nin orjinal kostümleri arasında tur atmak birçoğumuz için güzel bir hatırlatma olacak değil mi?