MODA HABER Debora Zakuto

MEDİKAL ESTETİĞE NİŞANTAŞI’NDA YENİ ADRES

Medikal estetik alanında 15 yıldır uygulamalar yapan ünlü doktor Seran Göçer, Nişantaşı’nda klinik açtı. Göçer'den son yenilikleri ve uygulamaları dinledik.

IMG_16

Ocak her şey için yenilenme ayı. Kilo vermek ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak isteyenler için son dönemde önerebileceğiniz ne gibi teknikler ve uygulamalar var?
Kilo verme döneminde diyet ve egzersiz ikilisi elbette ki temel. Ancak estetik kaygı ve vücut şekillendirme söz konusu olduğunda yeterli değil. Son dönemde verdiğimiz kilolar kadar aynı zamanda, daha sıkı ve fit görünümlü olmamız da önemli. Bir gurup hastada ise; her zaman kilo kaybı şart değil, vücut sıkılaştırma ve selülit görünümünün azalması da önceliğimiz olabiliyor. Bu durumlarda uyguladığımız trilipo radyofrekans tedavileri var. Radyofrekans teknolojisi günümüzde sık kullandığımız ve çok yönlü tedavi amaçladığımız bir uygulama. Trilipo uygulamaları ile cilt ütüleme: invaziv olmayan vücut şekillendirme ve deri sıkılaştırma amaçlı geliştirildi. Sonuçları ilk uygulamadan hemen sonra görülmeye başlanıyor, ancak daha fazlasını görebilmek için bir dizi uygulamanın tamamlanması gerekiyor. Trilipo uygulamaları tüm deri tiplerinde uygulanabiliyor. Uygulama kısa sürüyor ve uygulamanın hemen sonrasında da günlük yaşam aktivitelerine geri dönülebiliyor.Radyofrekans uygulaması sırasında şu mekanizmalar işliyor; yağ hücrelerini ısıtarak içeriğindeki depolanmış yağın sıvı yağ olarak salgılanmasını artırır. Tedaviye lenfatik drenaj uygulaması eklenerek, bu yağların doğal yoldan uzaklaştırılması artırılır. Kolajen liflerin derhal sıkılaşmasını ve uzun dönemde de kolajen yenilenmesi sağlayan enerjisiyle derinin yeniden şekillenmesine yardımcı olur. Yani cilt de toparlama etkisi yapar. Ayrıca dinamik kas aktivasyonu sayesinde kas liflerine yaptığı uyarı ile kaslarda tonus artışı ve sıkılaşma görülür.

Genetik Analiz ile metabolizma ve zayıflama takibi sistemi kullanıyorsunuz. Diğer uygulamalardan nasıl farkları var?
Genetik analiz sonucunda hasta ile ilgili geniş bir rapor elde ediyoruz. Bu raporda D vitamini, anti-oksidan düzeyleri, diğer vitaminlerin durumu, element açığı, yağ metabolizmasındaki eksikler ya da varsa sorunlar, şeker metabolizması gibi pek çok önemli nokta genetik analizle yani dna analiziyle alınıyor. Bu sonuçlara göre; hastanın destek ya da vitamin kullanmasının gerekli olup olmadığına, hatta ne kadar dozda kullanması gerektiğine, nasıl yemek yerse daha kolay kilo verebileceğine ve nasıl spor yapması gerektiğine karar veriyoruz. Bu süreçte beraber çalıştığımız genetik mühendisinden destek alarak hastamıza daha pek çok konuda yanılmaya meydan bırakmayacak şekilde yardımcı oluyoruz. Genetik analiz çok kolay uygulanıyor. Sadece ağız içinden alınan sürüntü tükrük ile test yapılıyor ve yaklaşık 1 ay sonra rapor geliyor.

Dolgu uygulamalarında ne gibi yenlikler var?

Dolgu uygulamaları, geçtiğimiz yıllara göre oldukça değişti. Artık dolgu içeriklerini sadece volüm vermek için kullanmıyoruz. Ciltte germe ve kaldırma etkisi yaratan uygulamalar mevcut. Özellikle yüz ovali, dudak kenarı gibi bölgelerde uygulanan dolgularla daha gergin bir yüz elde ediliyor. Ayrıca boyun bölgesi, eller ve göz çevresi de sık uygulama yaptığımız alanlar. Bu yeni dolgu tedavileri, çok daha doğal görünümlü sonuçlar elde etmemize neden oldu. Artık hastalarımız şiş görünme riski taşımıyor.

dreamstime_l_46763887

Kadınlar son dönemde size en çok ne için başvuruyor?
Daha canlı ve nemli bir cilt istiyorlar, başkalaşmak değil. Seneler geçtikçe daha az kırışık ve lekeye sahip olmak istiyorlar. Yüzlerinin aşağıya doğru sarkmasına engel olan ameliyatsız lifting (germe) tedavileri çok tercih ediliyor.

Cilt bakımı için sadece medikal desteğin yeterli olmayacağını artık hepimiz biliyoruz. Medikal bakımın amacına ulaşabilmesi için nelere dikkat etmek gerekiyor?
Ayda 1 kere yapılan iyi bir cilt bakımı kişinin evdeki yapacağı bakımı çok kolay hale getirir. Biz klinikte uyguladığımız bakımlarla cildi çok daha iyi temizleyip, nemlendiriyoruz. Hastamız evde sadece makyajını iyi temizleyip nemlendiricisini sürse yeterli. Ancak bunlara ek olarak ağızdan alınacak kolajen yapımını artırıcı anti-oksidant tabletleri de öneriyorum. 35 yaş sonrasında ise herkese ayda 1 kere mezolifting öneriyorum.

dreamstime_l_44468215

Yaza daha çok var ama selülit tedavileri için uygulamaların ne zaman başlaması gerekiyor? Kadınlar bu konuda genelde son dakikacı…
Evet bu çok önemli bir sorun. Selülit ve bölgesel kilo tedavileri için lütfen geç kalmayın. Selüliti 1 evre geriletmek için en az 6-8 haftaya ihtiyacımız var. O yüzden bahar gelmeden tedavinize başlayın. Örneğin selülit evre 3 ise ve beklentiniz evre 1 olmaksa tedavi süreci en az 10 hafta olmalı. Ayrıca beslenme programı ve egzersiz mutlaka uyulmasını istediğim noktalar.

Selülit tedavisi konusunda neler yapıyorsunuz ve müşterileriniz tarafından sizin yaptığınız uygulamalara nasıl destekler verilmesini istiyorsunuz?
Selülit tedavisinde; en sık uyguladığım yöntemlerin başında mezoterapi uygulamaları gelir. Mezoterapi selülit yapan mekanizmaları tedavi edecek şekilde ilaç karışımlarının cilt altı bölgeye çok küçük dozlarda enjekte edilmesidir. Seanslar halinde uygulanır ve selülit tedavisinde mezoterapi, gold standarttır. Bu uygulamaya ek olarak lenf drenajını artıran masaj uygulamaları, radyofrekans uygulamaları, ozon-oksijen uygulamaları hastanın ihtiyacına göre eklenir. Bu tedavilerle beraber mutlaka uygulamalarını istediğim özel bir beslenme programı var. Özellikle tuz ve şeker kısıtlaması yapılması ve egzersiz yapılması da çok önemli.

Kliniğinizde başka hangi uygulamalar yapıyor?
Mezolifting; kendime ve hastalarıma çok sık yaptığım bir uygulama. Fraksiyonel lazer, hibrid enerji ya da farksiyonel radyofrekans, PRP, Fibroblast ve kök hücre uygulamaları, nem iğnesi, somon iğnesi, cilt ütüsü diye bilinen radyofrekans uygulamaları, oksigeneo başlıcaları. Botox ve dolgu uygulamaları, bölgesel kilo tedavileri, beslenme programları, ozon tedavileri, saç ekimi ve saç dökülme tedavileri… Ve çok daha fazlası var diyebilirim. Yenilikleri her daim klinizğimize taşımayı ihmal etmiyoruz.