MODA HABER Bağlan Keskin

LONDRA’DA İDEAL BİR ERKEK

İngiliz markaların gövde gösterisi yaptığı London Collections Men İlkbahar/Yaz 2017 sezonunun trendlerinden ötesini gösterdi. Yeni nesil aşık olunacak adam!

Londralı erkek moda haftasından geriye sadece bitmek bilmeyen Instagram paylaşımları, yeni gözde modellerimiz ve kendisine hayran bıraktıran backstage görselleri kalmadı. 9-13 Haziran arası İngiliz markalar ezber bozarken maskülenliğin evrimini de anlattılar. Artık erkek koleksiyonlarını sadece o cinsiyete ait göremeyiz. Modanın kalbi #LCM (London Collections Men) hashtag’i altında atarken aşık olunacak yeni erkek de seçtiğimiz 10 gösteriyle şekillendi.

Agi&Sam

Biraz oversize takımlar, biraz renkli çorap ve biraz da her erkek moda haftasının göstermeliği etekler… Agape Mdumulla ve Sam Cotton İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonlarında bu etekleri aşırı karşıtların rahatsız olmayacağı bir biçimde yediriyorlar. Eğer ondan daha naif bir şey varsa koleksiyonlarında o da erkek modellerin vücutlarından çıkan çiçekler. Podyuma hızlagiren postlar ve bir çiçek buketi haline gelen modeller… Sert ve romantik erkeğinize merhaba!

Astrid Andersen

Hem athleisure hem fütiristik hem de feminen… Üstelik elinde tesbihi bile var! Astrid Andersen’in koleksiyonundaki danteller, altın püsküller çok uzun zaman önce ortaya atılan kıyafetin cinsiyetsiz olduğu kavramını da aşıyor. Feminen ayrıntılar gerçekten testosteron salgılıyor olabilir mi?

Bobby Abley

Çizgi romanlardan kafasını kaldırmayan erkeklerin devri biteli çok oldu. Artık kendisi bir Marvel sayfası kadar renkli adamları seviyoruz. Şişme yastıklarıyla, Arap esintisiyle, oyuncak ayılarıyla, güncel hatta biraz göndermeli emojileriyle derdi yok gibi görünüp duyarlı olacağımızı öğreniyoruz. Moda her şeyden önce kim olduğunla ilgiliyse bunu bir tavır haline getirmenin erkekler için de bir sakıncası yok. Bunun tek yolu basmakalıp komikli tişörtler de değil üstelik!

Christopher Raeborn

Sakin sularda yüzüp, style genius olabilirsiniz. Christopher Raeborn İlkbahar/Yaz 2017 sezonunda da sportswear’ın şıklık olduğunu gösteriyor. Boğum boğum şişme kabanlara burun kıvırdığımız yılların ahını daha çekecek gibiyiz. Ya da hep aynı gri eşortmanı giyen eski sevgilimizin ahı da olabilir olay.

Christopher Shannon

Tabii ki denim ölümsüzdür. Aşıklar daha da başka! Birbirlerine tutukken sonsuza kadar sürüp ölümü de aşacak gibi ama bitince hiçbir şey olmamış gibi. Christopher Shannon’ın uçuk denim takımları, üst üste giydirdiği jean’leri, fermuarlı kot ceketlerindense “Lovers Direct. XXX” baskıları daha çok içimi gıcıkladı. Sonra fark ettim ki denim direkt demek. Aşkı da hemen yaşamak demek. Çok eski kafalı bir düşünce ama güzel bir denimin içinde kim sizi reddedebilir ki?

Coach

Renkli bomber’ları daha da canlı ve parlak yapıyoruz. Deri ceketler, çantalar sanki siz anlamsızca üzerine arma dikmişsiniz, yazı yazmışsınız gibi. Hani çocukken yağlı boyaya merak salıp pop-art’tan bile daha fazla kanat çırparız ya, bakınca öyle saçma aslında. Saçma ve güzel ama. Üstelik Kate Moss, Coach’ın İlkbahar/Yaz 2017 defilesini ön sıradan izledi. Dahası var mı?

Craig Green

Fütürizm’in çok güçlü bir trend olarak geldiğinin en büyük kanıtlarından birisi Craig Green’in koleksiyonu oldu. Biraz çöl biraz bez parçası ve sert kumaşlar… Kapüşon daha çok hayatımızda olacak.

J.W. Anderson

Loewe’nin da tasarımcısı olan Jonathan Anderson erkekleri daha ne kadar garip şeylerin içinde görebileceğimizi gösterdi. Giyemeyiz ama herhalde ilham alabiliriz. Erkek tasarımlarının kadın markalarına da ilham olduğu bir dönemdeyiz sonuçta. Garip ama sıkıcı değil; garip ama renkli çocuklar gündemde!

Nasir Mazhar

Biraz geçen sezondan Mad Max biraz da athleisure. Nasir Mazhar geleceğin basket sahalarından, okul çıkışlarından ve yeşil sokak holiganlarından çok ırklı modelleriyle ayrımcılığa karşı koyuyor. Erkek egemen zihniyetin tüm eski görüşleri bitti. Yaşasın milenyum erkeği!

Sibling

Ve en iyisi Sibling! Özgüvenin sırıtan modellerinin paçasından aktığı tasarımlar cool çizgimizin suratsızlık ve donukluk olmamasını gerektiğini söylüyor bize. Her şeyin en iyisini bildiğini sanmak çok sıkıcı. Bunun kibriyle ifadesiz kalmak da aynı şekilde. Sibling

kısacık kolej süveterleri, beachwear’ı ve neşesiyle çok güzel. Bu çocukların zihni çok boş istediğiniz gibi doldurun! Üstelik Sibling’in defilesi bize yeni “before anyone else” yani sosyal medyadaki haliyle “bae”mizi de verdi. Charlie Auterac üç metrelik göğsünü açarken hiç acımadı. Siz de acımayın takip edin! @charlieauterac