KEŞİF allmagazine

MARYAM ELMAYI ISIRDI

Bu ayakkabıları hatırladınız mı? Bu tasarımın sahibi İran kökenli bir New Yorker ve bu hikaye de onun başarı hikayesi.

Bugünlerde New York’un en popüler concept store sahibesi Maryam Nassir Zadeh, Londra’da görücü usulü tanışarak birbirine aşık olan İranlı bir anne babanın kızı. Onu bizlerle tanıştıran ise ismiyle aynı markasının incisi ayakkabıları. En lüks markadan başlayarak bir çok markanın ilham aldığı ayakkabıları bugünlerde her yerde. Kendisi ise bu gizli popülaritesinden uzak, New York’ta ailesiyle hala normal bir hayat yaşıyor. Sabah çocuklarını yürüyerek okula bırakıyor. sonra eve gelerek eşiyle zaman geçiriyor, ardından her bir köşesini anılarıyla doldurduğu tasarımlarının bulunduğu mağazasına koşuyor. Sade hayatı ve sade giyimin fanatiği, vintage ve günceli harmanlayan Maryam Nassir Zadeh’le tanışın ve tabii anı defteri mağazasıyla.  Maryam’in ailesi doğdukları yer olan Tahran’da bir hayat kurmak istediklerine karar vererek oraya geri taşınıyorlar. Fakat çok değil, birkaç yıl sonra aniden İran’da İslam Devrimi patlak verior, Nassir’ler apar topar San Diego’ya göç ediyorlar. Tüm birikimlerini bir restoranda yatırıyorlar ve Maryam 3 yaşındayken Los Angeles’a taşınıyorlar. Lise yıllarında tamamen modayla yaşayan bir kız grubuna mensup Maryam Nassir, o dönemde para biriktirerek arkadaşlarıyla Venedik’e alışveriş yapmaya gidiyormuş. Bu seyahatlerin odak noktası ise yalnızca alışveriş değil aynı zamanda beraber aynı karelere sığmakmış. Bir sürü kızın tek bir karede olduğu fotoğraflarda nasıl nerede oldukları anlaşılıyor onu biz de merak ediyoruz!

Maryam ilk satışlarını 70’lerde büyükannesinin Tahran’daki MIMI isimli butiğinde yaparmış. Hem kendi tasarladığı şapkaları; hem de Avrupa’dan getirdiği objeleri burada sergileyen Maryam, tasarımlarında büyükannesinin en büyük ilhamı olduğunu söylüyor.

2006’da New York’a taşınan tasarımcı, birkaç ay sonra da yaşadığı sokakta kocasıyla tanışmış. Yıllar önce adres sorduğu adam bugün hayat arkadaşı ve çocuklarının babası! Arkadaşlarından birinin butiğinde çalışırken kendi yerini kiralayıp kendi tasarımlarını yapmanın ne kadar büyüleyici olabileceği fikri aklında iyice yer ettikten sonra 2008’de bu hayalini hayata geçirmiş.

Devamının kendiliğinden geliştiğinden bahseden Maryam Nassir Zadeh tasarımlarını yapmak için doğru zamanın geldiğini hissetmeyi beklediğini söylüyor. Tam da sırası geldiğinde Melisa Denizeri’nin ona asistanlık yapmak istediğini ve onun da desteğiyle kalbini dinlediğinden bahsediyor.

Takılarının kendisiyle bütünleştiğini, hatta üniforması haline geldiğini söyleyen Maryam, Rolex’ini asla bileğinden çıkarmadığını söylüyor- tabii bir de evlilik yüzüğünü!