KEŞİF allmagazine

#ALLPEOPLE

Yanlışlıkla Grafik Tasarım’ı okudu. Şimdi keçileriyle çizgi roman hazırlıyor. İllüstratör Can Çetinkaya’yla tanışın.

İllüstrasyon siparişi nasıl verilir, bahseder misin?giraud

İllüstrasyon siparişi verilirken en büyük yanlış “şunun gibi olmasını istiyoruz” denmesi. Konudan bahsedilmeli, çizilmesi gereken konu hakkında fikir alışverişi yapılmalı. Başka birinin işini örnek vermeyi doğru bulmuyorum ve hatta iki yıl önceki işimle gelinmesini de garipsiyorum. Çünkü üzerinden belli bir zaman geçiyor ve şu an ile o zaman arasında, iş olarak da farklı bir yol almış oluyor insan.

 

Artık adını sıkça duyduğumuz illüstratörlerin içinde bulundukları sektörle ilgili bir problemleri var mı sence?
Herkesin işi farklı bir süreçte ilerliyor ve eminim hepsinin bir bildiği vardır ama sektörü çok takip ettiğimi söyleyemeyeceğim. Haliyle durumla ilgili bir çözüm önerisi de sunamıyorum. Vaziyetten herkes memnun görünüyor. İşlerime, ülkemizden çok yurtdışından büyük ilgi var. Ben de o yolda ilerliyor ve sorunlara takılmamaya çalışıyorum.

 

utagawaAnkara’nın bir köyünde yaşıyorsun, en yakın arkadaşının keçiler olması nasıl bir duygu, köy hayatı ve iş ilişkinden biraz bahseder misin?

Burada çalışmak oldukça keyifli, huzurlu bir yer. Şehir hayatı ile buranın kıyasından uzun uzun bahsetmeyeceğim ama çalışmaya odaklanmak için bana iyi geliyor. Keçiler ise çok komikler, beni baya güldürüyorlar. Yakında kaval çalmaya başlayacağım onlara…
Sosyal medya kullanıcısı mısın?

Tabii ki, tersi mümkün mü? İşlerimi paylaşıyorum, ama onun dışında fazla vakit geçirmiyorum. Çünkü konsantrasyonumu dağıtıp vakit kaybetmeme sebep oluyor. O yüzden bildirimleri kontrol etmek dışında pek içinde bulunmamaya özen gösteriyorum.

Sana ilham veren insanlar var mı?

Aynı sektör içinde güncel olarak özellikle takip ettiğim kimse yok. Daha çok dünyada yapılan işlere genel ve yüzeysel bir şekilde bakıp geçiyorum. Yüzeysel diyorum çünkü güzel şeyler yapan çok fazla insan var ve hepsini mercek altına almaya kalksam bu durum beni yorabilir. Yine de bir “en iyiler” listem var; Jean Giraud, Egon Schiele ve Utagawa Kuniyoshi hayat boyu değişmezlerimden.

 

Siparişler harici kendi kişisel işlerinden de bahseder misin?

Bir yandan bitmesine hayli vakit olan resimli kitabım için resimler yaparken bir yandan da çizgi roman hazırlıyorum. Zaten mümkün olsa hiç sipariş almayacağım ama bazen para lazım oluyor (gülüyor).