MODA Bağlan Keskin

GÜZEL VE ÇİRKİN

Doksanların çirkin parçaları, şimdinin cool’ları kimler?

Başlığa aldanmayın, bahsettiğimiz o klasik masal değil. Konumuz, bir moda akımı. 90’ların geri geldiğini tekrar tekrar söylememize gerek yok. Bu süreçte gözümüz en çok neye alıştı peki? Güzellik algımızı, çocukluğumuzun hangi anıları değiştirdi?

Banyo Terlikleri

Erkek arkadaşınızın, saçma sapan şakalar yapan, bir kızla nasıl konuşacağını bilmeyen kankasının ayağında o banyo terliklerini gördüğünüzde, bunu bir koz olarak görmüş olmalısınız. Ancak bu koz artık geçerli değil! Adidas, Nike, Calvin Klein hepsi 90’lardan geri gitti ve ortaya, Chanel’in 90’lardaki benzer modeli kadar da havalı görünen bu terlikleri çıktı. Üstelik bir de bunun üzerine, beyaz spor çoraplar eklendi.

 

 

Sulu” Eşofman

Renkli kadife eşofmanların kült markası Juicy Couture, bir kavram bile sayılabilir artık. Paris Hilton ciddiye alınmasa da gerçek bir trend başlatıcısıdır, yalan değil. Mesela 90’larda pembe eşofmanıyla Beverly Hills’te göründüğünde onları Afro-Amerikan sokak dansçılarının elinden alıp, kutsal tarafa geçirmişti. O zamanlar en yakın arkadaşı Paris’e özenen Britney Spears, bebek mavisi kadife eşofmanıyla Starbucks turlarına başlamıştı. Yıllar sonra Kim Kardashian M.A.C’ten alışveriş yaparken, 90’ların bu karanlık trendiyle görüntülendi. Ve küçük bir dip not: Paris’in pembe eşofmanlı zamanlarında Kim onun yancısıydı. Uzun lafın kısası, bu eşofmanlarla aramızdaki sevgi nefret ilişkisi hala devam ediyor.

 

Gezelim Görelim” Style

90’larda etrafımdaki herkesin bel çantası vardı. O zaman beslenme çantası bizim için bir külfetken, onu andıran bu çantalar çok popülerdi. Gezelim Görelim programını hatırlar mısınız? Bel çantası bence en çok programın sunucusu Nuray Yılmaz’a yakışırdı. Şimdi siyah deri olanlarından, parlaklarına ve hatta Nike’ın klasik modeline kadar, beden özgürlüğünü desteklemeye ve kitch olmaya devam ediyorlar.