MODA Debora Zakuto

GAMZE SARAÇOĞLU’NUN MUDO’SU

O Türk modasının asil prensesi. Kimden mi bahsediyoruz? Tabii ki Gamze Saraçoğlu'ndan! Onu ve Mudo Collection'ı bu aralar yepyeni bir heyecan sarmış durumda. Saraçoğlu, Mudo Collection için hepsi birbiriyle kombinlenebilecek 600 parçalık bir koleksiyon yarattı. Enerjik, capcanlı, eğlenceli, feminen ve renkli bu koleksiyonla Sonbahar/Kış sezonuna zerafet getirmeye hazırlanan Gamze Saraçoğlu'ndan koleksiyonun detaylarını dinledik. Mudo Collection mağazalarında değişim çoktan başladı. Yoksa siz hala uğramadınız mı? Hazırlayan: Can Çelik

1

Tasarımlarınıza artık Mudo Collection mağazalarından erişebileceğiz. Bu muhteşem iş birliği hayata nasıl geçti?
Ocak 2015 itibariyle Mudo Collection’da kreatif direktörlük görevime başladım. Mudo 50 yıllık çok köklü ve güçlü bir marka. Öneri geldiğinde gerçekten büyük bir heyecan duydum, bu göreve gelmek benim için büyük mutluluk.
Kısa bir sürede Mudo Collection ekibi ile çok hızlı bir çalışma temposu içerisine girdik. Bu zaman içinde koleksiyonu sıfırdan yapılandırdık. Kumaş kaliteleri, kalıplar, fit modeli, aksesuar kalitesi ile her anlamda önemli adımlar attık ve harika yepyeni bir koleksiyon çıkardık ortaya. Ekibimize benim öğrencilerim de eklendi. Güçlü birbirine bağlı harika bir ekip olduk.

Mudo Collection için hazırladığınız koleksiyon nasıl bir hikaye anlatıyor?
Mudo’nun sevilen çizgisini global trendler, mükemmel kalıplar, kadınsı kuplar, feminen detay ve renklerle tekrar yorumladık. Mudo Collection kadınını enerjik, capcanlı, eğlenceli, feminen ve daha renkli bir koleksiyonla buluşturmayı hedefledik. Şehirli kadından ilham aldık. Her kadının severek giyeceği ve gardırobunda olması gereken parçaları düşünerek çalıştık. Mudo Collection kadın koleksiyonunu, 50 yıllık güçlü bir moda markası olan Mudo Collection’ın DNA’sına sadık kalarak, global moda trendlerine göre yeniden tasarladık.

11

Mudo Collection’ın yeni koleksiyonunda kadınları nasıl parçalar bekliyor?
Koleksiyonda tasarım gustosunun ön planda tutulduğu, zamansız, sonraki sezonlara ait yeni ürünlerle kombinlenebilecek vazgeçilmez parçalara yer verdik. Yenilenen Mudo Collection kadın koleksiyonunu, global moda trendlerine göre modernize ederek tasarladık. Kumaş dokularını değiştirdik. Mudo Collection kadınının her anına kolaylıkla eşlik edebilecek, nefes alabilen, gün boyu deforme olmayacak pratik kumaşlar kullandık. İçinde rahat hissedilecek, şık olurken rahatlığı ve konforu göz ardı ettirmeyecek, harekete izin veren kumaş seçimleri yaptık. Tüm baskılarımızı tasarım ekibi olarak kendimiz tasarladık.
Bedene daha iyi oturması ve esnek olması için likra kumaşlar tercih ettik, deri grubu ekledik, yün dokular, dökümlü gömlekler, kaşmir karışımlı kumaşlar kullanarak herkesin içinde iyi hissedeceği harika bir koleksiyon hazırladık.

Peki bu koleksiyonda sizin favori parçalarınız hangileri?
Koleksiyona yeni eklediğimiz deri grubumuzu çok beğeniyorum. Ayrıca kaşmir dokulu muhteşem bir dış giyim grubumuz var, büyük bir heyecanla bekliyorum. Uzun kuşaklı palto, modernize edilmiş kamuflaj kaban, gri dik yakalı kalın örgülü triko, kruvaze gece mavisi takım favorilerim arasında.

2 (2)

Bu koleksiyonu hazırlama sürecinde sizi en çok ne zorladı?
Çok keyifli bir süreçti fakat değişimden bahsedebilmek için her alanda bir yenilik sunmamız gerekiyordu. Fit’ler, kalıplar, üreticiler, stil, vitrin, imaj çekimi gibi her alanda değişim yaptık. Bu kısa süreç için yoğun bir iş yüküydü fakat harika bir ekiple altından kalktık.

İş birliğiniz önümüzdeki sezonlarda da devam edecek mi?
Mudo Collection ile işbirliğimiz bir sezon ya da bir koleksiyon için değil. Uzun süreli bir iş birliği bizimkisi, önümüzdeki sezonun çalışmalarına başladık bile.

Bir kadının dolabında olmazsa olmaz üç parça hangileri?
Smokin takim, kaşmir bir kaban ve tabii beyaz bir gömlek

2015-16 Sonbahar/Kış trendlerinden sizin favoriniz hangisi?
Form olarak; İspanyol paça pantolonlar, mini A kesim etekler. Trend olarak maskulen formlar, 70’lerde benim en sevdiklerim.

70’ler sezonda fırtına gibi esiyor. Sizin bu döneme ait en sevdiğiniz detaylar hangileri?
İspanyol paçalar, kahve-kızıl tonlar ve mini etekler. Aksesuar olarak kemerler ve kısa topuklu ayakkabılar.

Bu kış yapmayın/giymeyin dediğiniz neler var?
Saint Laurent’den çizgili dik yakalı kazak, Celine’den astarsız siyah kaşmir kaban, Louıs Vuitton’dan mini A kesim etek, Acne’den cigarette denim pantolon, Raf Simons’tan Stan Smith.

10

Moda mı stil mi? Neden?
Stil. Moda kısa zamana dayalı, stil uzun zamana ait.

İlgi ve yetenek mi yoksa eğitim mi moda dünyasında başarının kapılarını açıyor?
Öncelikle eğitim. Fakat bu eğitimin ilgi ve yetenek olmazsa, başarıya ulaşması mümkün değil.

Modanın en sıkıcı tarafı sizce hangisi?
Aslında moda ve trendler altı aylık süreçlerde değişiyor, bu sebeple sektördeki insanlar sürekli bir koşturma halinde ve bence bu koşturma insanı dinamik tutuyor. İşiniz hayatınızın en büyük parçası oluyor. Çok yoruluyorsunuz ama yinede sıkıcı bir yanını bulamıyorum. Fazlasıyla yorucu olarak görüyorum.