DEFİLE allmagazine

MBFWI’DA İLK GÜN

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un 7.si Ankara'da yaşanan terör saldırısı dolayısıyla buruk bir başlangıç yaptı.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 7. sezonu dün Zorlu Center MBFWI Alanı’nda genç tasarımcı Cihan Nacar’ın mayo koleksiyonu defilesiyle başladı. Popcore adını verdiği koleksiyonda parlak renkler ve canlı desenlerden oluşan tasarımlar ön plandaydı. Cihan Nacar’ın ardından ikinci defile ise endüstri ürünleri tasarımcısı Buse Uğur ile 5th Position’un karma defilesiydi. Modellerin saçları, koleksiyonun vintage ruhuna uygun olarak dalgalı ve kabarık bir biçimde kullanılırken, deniz kabuklarından ilham alan makyajda kirpikler ön plana çıkmıştı.

mpfwi

Ve gelelim Londra merkezli Türk tasarımcı Bora Aksu’ya… Başarılı tasarımcı, kalbinde folk-romantik bir hikaye yatan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunu MBFWI kapsamında sergiledi. Düşeslikten çiftlik hayatına hayali bir yolculuğu yansıtan koleksiyonda, geleneksel Macar kostümlerinden esinlenen pileler ve nakışlar dikkat çekti. Feminenliğin yeni bir tanımı olarak sunulan koleksiyonda güçlü ve yumuşak unsurların tezatı, alışılmışın dışında bir uyumu yakalıyor.

mpfwi2

İlk günün son sunumu ise Dice Kayek’e aitti. Ayşe ve Ece Ege kardeşler, doğadan ilham aldıkları 2016 İlkbahar/Yaz hazır giyim koleksiyonu için bir kez daha, En İyi Moda Yönetmeni ödülü sahibi Marie Schuller’la işbirliği yapmıştı. Bu akşam ilk kez izleme fırsatı bulduğumuz Jokes isimli filmde, Dice Kayek markasının alameti farikası haline gelen gömlek ve eteklerin de olduğu yaklaşık 85 parçalık koleksiyondan seçilen 10 look’a yer verilmiş. Farklı kumaşların yorumlarının bir arada yarattığı ahengin yanı sıra, daha önce hiç oyunculuk deneyimi olmayan modeller Lilly ve Sofia’nın performansları gerçekten de çok başarılıydı.