DEFİLE allmagazine

KAYIP ANADOLU

Zeynep Tosun MBFWI'nin son gününde gerçekleştirdiği defileyle Anadolu'nun kaybolmaya yüz tutmuş hikayelerine dikkat çekti.

Zeynep Tosun, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul dördüncü gününün açılışını yaptığı tanıtımda Koray Birand’ın filme aldığı ve styling’ini annesi Günseli Coşkuner’in yaptığı filmin ardından Anadolu kadınının yeniden doğuşundan esinlenerek hazırladığı Sonbahar-Kış koleksiyonunu sundu.

all-magazine-zeyneptosun

Koleksiyonun her bir parçasının Anadolu’nun, özellikle de Kars yöresinin kadınlarının emeğiden izler taşıyan ayrıntıların günümüze uyarlandığını görüyoruz. İnce işçilik ile muazzam bir şekilde hazırlanmış tel kırma motifleri kolesiyonun anlamlı bir simgesini oluşturmuş. Şifon, ipek krep kumaşlar ve filelerin kullanıldığı, sonbaharın gelişinin habercisi motiflerin bordo, turuncu, lacivert, pembe, siyah ve yeşilin koyusundan açığına bir çok tonuyla buluştuğu sezonun vazgeçilmez parçaları etekler, elbiseler ve baskılı uzun elbiselerde göze çarpıyor.

"Zeynep Tosun Presentation- Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2016"

Anadolu’da ‘Aba’ olarak adlandırılan büyük yakalı ceket ve yelek tasarımları boncuk işlemeleriyle günümüze uyarlanarak, tel kırma işi kemerler, boncuk küpeler ve ‘ babush’ olarak adlandırılan boncuk terlikler ile tamamlanmış. Zeynep Tosun’un koleksiyonu bizi kısa süreliğine de olsa Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş hikayelerinde kısa bir yolculuğa çıkardı.