MODA Yunus Başaran

EFSANEVİ 5 SÜPERMODEL İLE 80’LERE YOLCULUK

80'lerin en popüler modellerini hatırlamak ister misiniz?

80’lerin popüler modelleri ulaşılamazdı. Işıltılarından ilahlaştırılmaları olağan bu modeller, 80’lerin sonları ve 90’ların başlangıcına kadar hızla yükselen bir kariyere sahip oldular. Hadi gelin 80’lerin en popüler 5 modeli listemize göz atalım.

 

Cindy Crawford

Günümüzde hala popüleritesini koruyan yegane modellerden olan Cindy Crawford, 1982 yılında Elite Model Ajansı’nın “Look of the Year” yarışmasını kazanarak Big Six’in en başarılısı olarak tarihe geçti. Şu anda 51 yaşında olan Cindy Crawford’ın annesiyle aynı kariyeri paylaşmaya başlayan da bir kızı var; Kaia Gerber. Kaia bu sıralar tüm markaların peşinde koştuğu yeni jenerasyon modellerden biri.

Brooke Shields

1978 yapımı Pretty Baby ve hepimizin çok yakından bildiği 1980 yapımı Blue Lagoon filminin yıldızıydı kendisi. Onun doğal görünüme sahip yüzü herkesin dikkatini çekti o dönemde. 1980’lerin popüler dergilerine peşi sıra kapak olmasının yanında, 1980 yılında Calvin Klein’in jean reklamında boy gösterdiğinde henüz 15 yaşındaydı. Bu o dönem için çok küçük bir yaş ve çok büyük bir olaydı.

 

Christie Brinkley

Herkesin model olmayı hayal ettiği dönemde Christie Brinkley bunun aksine hiç istemediğini belirtiyor. Amerikalı bir fotoğrafçının Paris sokaklarında onu keşfetmesiyle hayatı baştan aşağı değişiyor. 1979’dan 1981 yılına kadar Sports Illustrated Swimsuit Edition’a 3 kez kapak oldu. Chanel Beauty ve Cover Girl’ün kampanyalarında yer aldı.

 

Iman

Moda dünyasının ilk siyahi mankeni ünvanını kazanan Iman, tesadüfi bir şekilde başladığı kariyerinde hızla ilerleyenlerden oldu. Kısa süre içerisinde Halston, Tierry Mugler, Gianni Versace, Calvin Klein, Issey Miyake ve Donna Karan gibi birçok tasarımcının ilham perisi haline gelen Iman, 1994 yılında kendi kozmetik firmasını “Iman Cosmetics”i kurdu.

Kim Alexis

18 yaşında Elite Model Ajansı’nın keşfetmesinden sonra kariyer basamaklarını en hızlı tırmanan modellerden olan Kim Alexis, dönemin en ünlü dergisi olan Sports Illustrated Swimsuit’inarka arkaya 6 yıl boyunca kapak kızı oldu. Revlon’ın Ultimate II koleksiyonunun Lauren Hutton’dan sonraki yüzü olarak karşımıza çıkmasıyla, ne kadar büyük başarı elde ettiğini anlamış olursunuz.

 

HAZIRLAYAN YUNUS BAŞARAN