KÜLTÜR allmagazine

TAZE BİR AYRILIĞIN EN İYİ ARKADAŞI 10 ŞARKI

Çağımızın vebası ilişki bitişiyle barışmak ve onunla iyi arkadaş olmak için iyi bir playlist!

Kronik bir hastalık olan “Yalnız kalırsam ölürüm”den dolayı yataktan çıkamayanlara güzel bir haberim var; yalnız kalınca ölmüyorsunuz. Ölmediğiniz gibi mucizevi bir şekilde daha güçlü bir kişi belki olmuyorsunuz ama daha kendiniz gibi olabiliyorsunuz, ki bu da öpüp alna koyulması gereken bir ayrıcalık…

İki tarafın da birbirine düşkünlük konusunda koyu derecede fanatik olduğu bir ilişkiden çıktıysanız, eski sevgilinizi gömme masalarında hesap gelmeye yakın dertleştiğiniz arkadaşlarınız kafalarında kabaca bir sonuca varırlar; artık o masada olmayan insanı iyi eski sevgili veya kötü eski sevgili diye kodlamak… Benim kişisel görüşüm, siz kimseyi iyi veya kötü olarak kodlamayın, her eski sevgili bir okuldur, bazen gereksiz, bazen gerekli onlarca şey öğrenirsiniz, iyi kötü en değerli olan kişisel zamanınızın büyük bir kısmını onun zamanıyla değiş tokuş yaparsınız ve bu ortak zaman kendini tüketene kadar enteresan bir deneyimin parçası olursunuz. Peki ya bittiğinde? O zaman da gel giti, iniş çıkışı bol kafası karışık bir geçiş zamanınız olacak. Üniversiteye girer girmez saçını uzatmaya kalkan ergen irisinin saçları gibi aslında çirkin ama biraz sabrettiğinizde müthiş gözükecek zamanlar için 10 şarkı seçtim. Seçimler alakalı alakasız, aynen normal hepimizin yaşadığı ilişkiler gibi.

Chopin – Preludes 28/4

İlişkinin bittiğinden emin misin? Tamam o zaman çağır Chopin’i gelsin, söksün kalbini ciğerini.

Grant Green – My Funny Valentine

Şarkı sözleri olarak Mustafa Topaloğlu’nun Gerizekalı Sevgilim’i gibi ama değil, her açıdan tam ters evren. Kanıtlamak için bir A4’ü katlayıp kalemle delmeye de gerek yok, yaklaşık 10 dakikalık muazzamlık nöbeti.

Teho Teardo & Blixa Bargeld – Come Up And See Me

Yedin içtin, şimdi dünyanın en huysuz iki üç müzik adamından biri olan Bargeld eşliğinde hesabı isteme zamanı…

Michael Kiwanuka – The Final Frame

Bütün eşyaları ayırdıktan, aldım-verdim yaptıktan sonra evden çıkan ufak tefek ilişkiyi hatırlatan objeler bir nevi kalbe saplanan rambo bıçağı işlevi görmediğinde yardımınıza Kiwanuka koşacaktır. Dediği gibi bu süreyi Final Frame olarak görüp, artık yavaştan yeni bir defter açmaya başlayabilirsiniz.

Spiritualized – Ladies and Gentlemen We Are Floating In Space

Sesiyle göğü ince ince yıkacak kadar melankoliyle dolu Jason Pierce bir şeyleri çokça seviyor ve bu yolun nereye gittiği konusunda pek fikirsiz. Güzel, tam bizim haletiruhiyemizi açıklıyor.

Liphemra – Who The Fuck

Yaratılan persona ve bu personanın hangi Hollywood ünlüsüyle aşık attığının önemsiz olduğu bir müzik evreninde FKA Twigs’i dinlenerek dövebilecek olan gizemli Liphemra’nın da dediği gibi: “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”.

The Beatles – Nowhere Man

Biraz The Fab Four’un Nowhere Man’i gibi olmak gereken zamanlara hoş geldiniz. Man, Woman, istediğiniz gibi seçin ve hayatınızdaki plansız programsız, boş beleş devreye alışmaya başlayın.

Iggy Pop – Baby

Haftanın beş günü vücuda şehirde bulunacak en kötü şeyleri sokup, iki gün uyuyarak geçirilen bir dönemden sonra Iggy Pop ve David Bowie, Berlin’den ilişkiler hakkında pek sert nasihatlarla dönüyor: “Baby there’s nothing to see, I’ve already been, down the street of chance”.

Talking Heads – This Must Be The Place (Naive Melody)

Adı gibi olan bu naif melodiyi ıslıkla çaldığınızda uzun süre ev arkadaşınız olacak iç seslerinizle mutlu mesut geçinebilirsiniz.

The Shaolin Afronauts – Kilimanjaro

Bu yalnızlığınızı iyi değerlendirirseniz, kafanızda Kilimanjaro Dağı gibi büyüttüğünüz herhangi bir işi başarabilirsiniz. Kişisel gelişim kitabı gibi bitirmek istemiyorum, başaramazsanız da ayrı güzel, en azından potansiyelinizi, gerçekte ne olduğunuzu görmüş olursunuz. Kötü mü?