SİNEMA Yunus Başaran

#METOO HAREKETİNİN FİLMİ GELİYOR

''Cinsel tacize uğradıysanız bu Tweet'e cevap olarak 'ben de' yazın.''


Amerikalı başarılı oyuncu Alyssa Milano’nun bu Tweet’i üzerine başlayan #MeToo hareketi son iki yılımıza damga vurdu. Hemen arkasından çıkan #TimesUp hareketine öncülük etti. Ve tüm dünyadaki kadınların ses çıkarabilmelerine bir nebze de olsa güç verdi. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Eminiz ki bütün kadınlar da aynı şeyi düşünüyor artık.

Bu hareketin başlamasına vesile olan iki bilinen olay var. Birincisi Hollywood’u şoka uğratan Harvey Weinstein skandalı.

Harvey Weinstein, Amerika’nın önde gelen yapımcılarından birisi. Film sektöründen çok sayıda kadın Harvey tarafından tacize uğradıklarını itiraf edecek gücü buldular. Böylelikle yapımcı kendi şirketinden kovulmuş ve Oscar Komitesi tarafından da akademi üyeliğine son verildi.

İkinci olay ise Fox Entertainment Group’un sahibi olduğu ABD’li televizyon kanalı Fox News’un CEO’su Roger Ailes olayı. Harvey Weinstein skandalından aylar öncesinde ortaya çıkan Ailes vakasında, kadınlar cinsel taciz itiraflarını bir biri ardına gerçekleştirdi. İlk davayı açan ise gazeteci Gretchen Carlson oldu.

Şimdi ise bu hikayeyi milyonlara ulaştırmanın bir yolu olarak, skandalın filmi çekiliyor. Hem de Hollywood’un en önemli 3 başarılı ve güçlü karakteri tarafından. Margot Robbie, Nicole Kidman ve Charlize Theron’un yer alacağı filmin adı Fair and Balanced olarak açıklandı. Fox News’un sloganı olan Fair and Balanced’ı birkaç yıl önce kullanmayı bırakmıştı.

Karakterlerin rol dağılımı ise şöyle: Kidman, Roger Ailes’i ilk dava eden Gretchen Carlson’ı, Charlize Theron, cinsel taciz itirafı sonrası Fox News’taki haber sunuculuğu işinden ayrılmak zorunda kalan başarılı Anchorwomen, Meghan Kelly’y ve de Margot Robbie, hayali bir prodüktörü canlandıracak.

Bu güçlü olayın, dokunaklı hikayesini üç güçlü kadının canlandırması oldukça etkileyici olacaktır. Detayları sabırsızlıkla bekliyoruz.

YAZI YUNUS BAŞARAN