SİNEMA Debora Zakuto

80’LER MODASINA DAİR 5 FİLM

80’lerin özgür ruhu, renkleri, karışık stilleri hafızalarımıza olduğu kadar sinemaya dünyasına da iz bıraktı.

80’lerin özgür ruhu, renkleri, karışık stilleri hafızalarımıza olduğu kadar sinemaya dünyasına da iz bıraktı. Moda ve sinemanın geçmişe uzanan yolculuğu 80’ler ruhunda da kendini gösteriyor. Dönemin rüzgarını hissettirecek,  80’ler modasının ikonik parçalarını taşıyan filmleri listeledik.

1.Girls Just Want to Have Fun

Sarah Jessica Parker’ı Carrie Brandshaw efsanesi ile tanımamızdan epey bir süre önce kendisini Just Want to Have Fun filmindeki iyi kız Janey Glenn olarak izledik. Dönemin dans furyasını oldukça etkili bir şekilde işleyen film, Chicago’ya yeni taşınan ve tam anlamıyla bir dans tutkunu olan Janey’nin kendisi ile bu tutkusunu paylaşan Lynne ile tanışmasını konu ediyor. İkili yerel bir televizyon kanalında yayınlanacak olan dans yarışmasına katılmak için kollarını sıvar. Ancak önlerinde hayli zor bir engel vardır: Janey’in babası. Yakın tarihte kırmızı halı üzerinde Gucci’ler ile salınan Carrie Brandshaw’a hayat veren Sarah Jessica Parker’ı bir de geniş vatkalar, rengarenk kabarık eteklerle izlemek isterseniz, ‘Girls Just Want to Have Fun’ filmini kaçırmayın. Unutmadan, filmin kostümleri biraz tuhaf kabul gelebilir, ancak o dönem için oldukça şık kabul ediliyordu.

2.The Breakfast Club

80’lerin en ikonik ve referans filmlerinden biri olan The Breakfast Club, kişisel stilin önemini ve kim olduğunuza dair önemli mesajları içeriyor. ‘Onlar yalnızca bir kez bir araya geldiler ancak hayatları sonsuza kadar değişti’ sloganı ile sinemaseverlere sunulan film, birbirinden oldukça farklı lise öğrencilerinin aldıkları disiplin cezası nedeniyle kesişen hayatlarını ele alıyor. Tam anlamıyla bir moda filmi olmasa da kişisel stilinize odaklanmanın önemini gösteren The Breakfast Club’ı izlenecekler listenize eklemelisiniz.

3.Flashdance

1983 yapımı film 80’lerin en büyük çılgınlıklarından egzersiz ve dansı bir araya getiriyor. 80’lerin kült filmlerinden biri olan Flashdance, tüm dünyada büyük ses getirdi ve dönemin moda giysisi olan tozlukları, ayağın altına kadar geçirme akımını da başlattı. Jennifer Beals’ın her genç kızının umutsuzca olmak istediği dansçı Alex Owens’ı canlandırdığı filmin müzikleri, dansları ve dönemin ikonik kıyafetleri izleyenleri 80’ler dünyasına götürüyor.

4.Working Girl

80’lerin tesadüfler eseri ortalığın karıştığı fazlasıyla toz pembe olan romantik komedilerinden biri olan Working Girl’de Wall Street’te çalışan genç bir kadının hikayesi anlatılıyor. Kostüm tasarımcısı Ann Roth’un Melanie Griffith’in canlandırdığı karakterin iş dünyasına uygun olmayan sıradan çizgisini, güçlü bir iş kadınına dönüştürmesine tanıklık ediyoruz. Pazar günü için eğlenceli bir alternatif olan Working Girl, izleyenlerine 80’ler rüzgarı eşliğinde geçmişe yolculuk vaad ediyor.

5.Scarface

Scarface filmini duyduğunuz zaman aklınıza ilk gelen isim Miami’de bir uyuşturucu kartelinde lider olan Küba mültecisi Al Pacino olabilir. Ancak film Michelle Pfeiffer’in inanılmaz Halston esinli gardırobu tarafından tamamen gölgede bırakıldı desek yanılmış olmayız. Kostüm tasarımcısı Patricia Norris, Pfeiffer’ın karakteri Elvira Hancock’a kıvrımlı boyun çizgileri, çatlak silüetleri ve yüksek kesikleri içeren kusursuz bir görünüm yarattı ve karakterini unutulmaz kılması için en büyük desteği verdi.

 

YAZI ILGAZ GÖKIRMAKLI