SİNEMA Ilgaz Gökırmaklı

71. CANNES FİLM FESTİVALİ’NE DOĞRU

Bu yıl 8-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 71. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı.

Bu yıl 71. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali için heyecan dorukta. Her geçen gün yeni haberlerin geldiği festival, bu sene Cate Blanchett‘in jüri başkanlığında gerçekleşecek. Asghar Farhadi’nin başrollerinde Penelope Cruz ve Javier Bardem’in yer aldığı yeni filmi Everybody Knows’un festivalin açılış filmi olacağı da hali hazırda bildiğimiz gelişmeler arasındaydı. Festivalin merakla beklenen programı ise bugün açıklandı. Festival başkanı Thierry Frémaux‘un sunumuyla duyurulan program sürprizlerle dolu. Bu yıl festival programında birçok tanınmadık yüz ve ilk filmini çeken genç yönetmene yer verdiklerini  söyleyen Frémaux’un açıklamaları ise bunu doğrular nitelikte. Merakla beklenen festival programı ise şöyle:

Özel Gösterimler

10 Years in Thailand – Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul

The State Against Mandela and the Others – Nicolas Champeaux & Gilles Porte

O Grande Circo Místico (The Great Mystical Circus) – Carlo Diegues

Les Ames Mortes (Dead Souls) – Wang Bing

A Tous Vents (To the Four Winds) – Michel Toesca

La Traversee – Romain Goupil

La Pape François – Un Homme de Parole (Pope Francis – A Man of His Word) – Wim Wenders

Gece Yarısı Gösterimleri

Arctic – Joe Penna

Gongjak (The Spy Gone North) – Yoon Jong-Bing

Yarışma Dışı Filmler

Solo: A Star Wars Story – Ron Howard

Le Grand Bain – Gilles Lellouche

Un Certain Regard

Grans (Border) – Ali Abbasi

Sofia – Meyem Benm’Barek

Les Chatouilles (Little Tickles) – Andréa Bescond & Eric Métayer

Long Day’s Journey Into Night – Bi Gan

Manto – Nandita Das

À Genoux Les Gars (Sextape) – Antoine Desrosieres

Girl – Lukas Dhont

Gueule D’Ange (Angel Face) – Vanessa Filho

Euphoria – Valeria Golino

Rafiki (Friend) – Wanuri Kahiu

Mon Tissu Prefere (My Favorite Fabric) – Gaya Jiji

Die Stropers (The Harvesters) – Etienne Kallos

In My Room – Ulrich Köhler

El Angel – Luis Ortega

The Gentle Indifference of the World – Adilkhan Yerzhanov

Ana Yarışma

Todos lo Saben (Everybody Knows) – Asghar Farhadi

En Guerre (At War) – Stéphane Brizé

Dogman – Matteo Garrone

Le livre d’image – Jean-Luc Godard

Netemo Sametemo (Asako I & II) – Ryusuke Hamaguchi

Plaire Aimer et Courir Vite (Sorry Angel) – Christophe Honoré

Les Filles du Soleil (Girls of the Sun) – Eva Husson

Ash is Purest White – Jia Zhang-Ke

Shoplifters – Kore-Eda Hirokazu

Capharnaüm (Capernaum) – Nadine Labaki

Buh-Ning (Burning) – Lee Chang-Dong

BlacKkKlansman – Spike Lee

Under the Silver Lake – David Robert Mitchell

Three Faces – Jafar Panahi

Zimna Wojna (Cold War) – Pawel Pawlikowski

Lazzaro Felice – Alice Rohrwacher

Yomeddine – A.B Shawky

Leto (L’Ete) – Kirill Serebrennikov

YAZI ILGAZ GÖKIRMAKLI