SANAT Debora Zakuto

#GUCCIGRAM İLE CENNETE DOĞRU

Gucci'nin #GucciGram Instagram sanat projesi hızla devam ediyor. Yeni sezonda sanatçılar Tian desenini yeniden uyarladı.

all-magazine-gucci-tian2

Gucci, ilkbahar enerjisini #GucciGram’ın ikinci projesi “Tian” ile yansıtıyor. Projenin ilk fazı kapsamında geçtiğimiz Ekim ayında online çizerler ve imaj yaratıcıları Gucci Blooms ve Gucci Caleido motiflerini kendi bakış açılarıyla harmanlamıştı. Şimdi ise markanın ikinci projesi olan ve sezonun en dikkat çekici desenini ele alan #GucciGram Tian sayesinde Çin kültürüne ait motifleri farklı sanatçılar ile işbirliği içinde yorumlayarak, kültürel olguları ve çeşitli bakış açılarını bir araya getiriyor. Çince’de gökyüzü ve cennet anlamına gelen, sinekkuşu ve kelebeklerin yer aldığı kaligrafik çizgilerden oluşan Tian, Gucci’nin ikonik GG Supreme motifi ile baştan çıkarıcı bir flörte şahit olarak 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarındaki aksesuarlarda hayat buluyor.

Cheng Ran

Markanın Kreatif Direktörü Alessandro Michele’nin küratörlüğünde sanatçılar, #GucciGram Tian projesinde kendi deneyimleri ve bakış açıları doğrultusunda Tian desenini çizimleriyle kaleme alıyor. Sanatçıların muhteşem eserleri ve yaratıcılıkları, sürreal bir dünyanın kapılarını ardına kadar açarak bizlerin de hayal kurmasını sağlıyor.

Ekim ayındaki Shangay şehrinde gerçekleşen Gucci’nin No Longer / Not Yet adlı sergisinde de yer alan Cao Fei, bu sefer arka planda şehrin görüldüğü fotoğrafta; gezginliği ve Tian desenini birleştiriyor. Multi-medya video projelerinde uzmanlaşan Cheng Ran, öfkeli bir kedi yavrusunu kaleme alıyor. Kore ve Avustralya asıllı Jaesuk Kim, markanın Padlock model çantasını ağaçtan sallanan bir kadın çizimiyle birleştirerek, Tian’a mizahi bir dille yer veriyor.

all-magazine-gucci-tian

Charles Loh, çalışmasında gerçek çiçekler kullanıp Tian desenlerini arka plan olarak sunarken, adeta kusursuz bir tiyatro sahnesi yaratıyor. Endonezyalı Fajar P. Domingo, Tian’ın orijinal desenlerini alıp yeni bir algı içerisine oturtuyor: Siyah-beyaz kadın çizimi, Tian sayesinde renkli bir dünyaya giriş yapıyor. Yoshito Hasaka ise eserinde bir desenin desen olmaktan çıkıp, Tokyo’daki binalara yansımasını özgün bir şekilde ortaya koyuyor. Asya’lı sanatçılar tarafından ele alınarak desenlerin kültürel köklerine geri dönüşünü kutlayan Instagram bazlı #GucciGram “Tian” projesi, sosyal medya çağının en önemli unsurlarından olan sınırları aşma yönünü destekliyor.