KÜLTÜR Debora Zakuto

‘OSCAR’ İSMİNİN BİLİNMEYEN HİKAYESİ

89 yıldır Hollywood'u en iyilerini verilen ödülün neden 'Oscar' diye anıldığını biliyor musunuz?

Film sektörünün en önemli etkinliklerinden birine saatler kaldı. Bu yıl 89.’cusu gerçekleşecek Akademi Ödülleri’nden birçoğumuz Oscar Ödül Töreni diye bahsediyor. Peki, neden bu ödüle Oscar dendiğini biliyor muydunuz? İlk kez 1929’da verilen ve şövalye formunda olan bu heykeltıraşın günümüzde kullandığı bu ödülün isim babası Academi’nin kütüphane müdürü ve baş yönetmeni Margaret Herrick.

Şövalye formundaki heykeltıraşı gördüğü zaman “Amcam Oscar’a ne kadar benziyor.” diye tepki gösteren Herrick’in bu benzetmesi daha sonra 1934 yılında köşe yazarı Sidney Skolsky’e ilk en iyi kadın oyuncu ödülüne sahip olan Katharine Hepburn’ün ödülünü anlatmasında ilham kaynağı oldu. Art arda farklı zamanlarda kullanılan ‘Oscar’ ismi 1939 yılında Academy Yönetim Kurulu’nun dikkatini çekerek heykeltıraşın resmi ismi haline geldi.

34cm uzunluğunda ve 4 kilogram ağırlığında olan Oscar heykeltıraşı 78 yıldır Hollywood’un önde gelen isimlerine elde ettikleri başarıyı temsilen Akademi Ödül Töreni’nde veriliyor. Los Angeles’lı heykeltıraş George Stanley’in imzasını taşıyan bu elinde kılıcını tutan şövalye formundaki Oscar ödülü bakalım bu akşam hangi isimlerin evlerini süslemek üzere verilecek.