KİTAP allmagazine

PAZAR TERAPİSİ

Pazar için en güzel plan evden çıkmamak, peki evde ne yapacağız?

Özellikle yoğun geçen bir haftadan sonra evden çıkmamak kulağa mükemmel gelmiyor mu? Biraz daha geç uyanmak, yataktan saatlerce çıkmamak ve sonrasında yapılan upuzun keyifli bir kahvaltı. Tüm tembelliklerimizi yapıp vücudumuzu dinlendirdikten sonra sıra geldi ruhumuzu dinlendirmeye. Bunun içinse kaçınılmaz en güzel yol bir şeyler okumak, izlemek ya da dinlemek değil mi? Gelin bu pazarı kitaplarını okuyup şarkılarını dinlediğimiz insanların gözünden, sesinden, zevkinden yaşayalım.
1-üç romantik hikaye
Üç Romantik Hikaye

Sabahattin Ali okumayı eminim birçoğumuz çok seviyoruz. Fakat bu sefer Sabahattin Ali, Üç Romantik Hikâye’de çağlarını aşarak, günümüze ulaşan üç yazardan seçtiği birer hikâyeyi bir araya getiriyor: Heinrich von Kleist’tan “San Domingo’da Nişanlanma”, Adelbert von Chamisso’dan “Peter Schlemihl’in Acayip Sergüzeşti” ve E. T. A. Hoffman’dan “Duka ile Karısı. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

 

Doğu Avrupa’da Yolculuk, Gabriel García Márquez2-gabriel garcia marquez

Gabriel García Márquez’in 1950’lerde gazeteci olarak Doğu Avrupa’daki sosyalist ülkelere yaptığı seyahatin bir güncesi. Bu pazar yarattığı karakterlerle bizi büyüleyen Marquez’in gözünden Avrupa sokaklarını dolaşmak istemez misiniz?

“Sınıfların ortadan kalkması hayret verici bir şey. Herkes eşit, herkes aynı düzeyde, herkes kötü dikilmiş eski püskü giysiler içinde, ayaklarında kalitesiz ayakkabılar var.”

 

 

3-leonard cohenKendi Ağzından Leonard Cohen, Jacques Vassal

“Tüm dünya Berlin Duvarı’nın yıkılışını kutluyordu, ben de kutluyordum. Ama bir yandan da olup bitenin bir güç değişimi olduğunu görebiliyordum, kurulu düzen yerle bir oluyordu ve bu kıyım getirecekti; büyük ölçekli kıyımlar.”

Jean-Dominique Brierre ve Jacques Vassal, kariyeri boyunca sık sık Leonard Cohen ile buluşmuşlar, onu izlemişler, sonunda onu daha yakından keşfetmeye karar vermişler. Onun hayatına dair her şeyi mercek altına almışlar ve eserin tamamını Cohen’in sesinden dinliyoruz. Bu eserin Cohen hayranları için kusursuz bir seçim olacağı kesin.
4-the doors

The Doors, Oliver Stone

Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor. Grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkili bir anlatımla gözler önüne seriyor. Sadece dahil olduğu Amerikan toplumunu değil, tüm dünyayı değiştiren bir devrimin panoramasını yansıtan film klasikler arasındaki yerini almış durumda. Sizi her şarkısını sevdiğimiz The Doors’u tanımaya davet ediyoruz.