KÜLTÜR allmagazine

KASIM’DA SANAT BAŞKADIR!

Kasım ayı birbirinden dolu etkinliklerle adeta bir kültür şölenine dönüşüyor. Sizin için seçtiğimiz etkinliklere ajandanızda mutlaka yer açın.

Rus’un Oyunu, 11 Kasım’da Vizyonda!

Sadece hikayesi değil, oyuncuları ve görüntüleriyle de Türk sinemasında fark yaratmaya hazırlanan Rus’un Oyunu, 11 Kasım 2016’da vizyona giriyor.

Siz bu filmi izlerken bir iş adamına kurulan bir oyuna şahit olacaksınız. Ama nedenlerini görünce, hiçbir oyunun bu kadar haklı olmadığına ikna olacaksınız. Hikayesi, oyunculukları ve çekim tekniğiyle şimdiye kadar izlediklerinizden çok farklı bir film var karşınızda. Türkiye’nin en önemli reklam yönetmenlerinden Levent Özdemir’in senarist ve yönetmen olarak imza attığı Rus’un Oyunu’nun çekimleri, Asya, Avrupa ve Uzakdoğu’da gerçekleşti. Başrollerini Fırat Tanış, Rusya’nın en önemli oyucularından Leonid Kulagin ve Anastasiya Klyeva’nın paylaştığı filmde Levent Özdemir, aynı zamanda çift yönlü bir karakterle oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. Hollywood tekniği ile çekilen film, senaryosuyla da Türk sinemasına yeni bir tat getirmeye hazırlanıyor. Bir baba, bir onur savaşı ve bir oyun! İşte bunların hepsi Rus’un Oyunu’nda bir araya geliyor. Bu filmde kimin mağdur, kimin haklı olduğunu anladığınızda gerçekten şok olacaksınız, çünkü bu film senaryo ve kurgusu ile tüm izleyiciyi şaşırtacak! Sadece hikayesi değil, oyuncuları ve görüntüleriyle de Türk sinemasında fark yaratmaya hazırlanan Rus’un Oyunu, dağıtımcısı Warner Bros ile Türkiye’deki tüm sinema salonlarında, 11 Kasım 2016’da vizyonda sizleri bekliyor olacak.

Ustalar Kasım’da da sizlerle!

Yaz aylarına damgasını vuran “Güneşin Sofrasında – Nâzım ile Brecht” oyunu Kasım ayı boyunca her hafta Cuma ve Cumartesi akşamları Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Genco Erkal ile Tülay Günal iki yaratıcı, iki deneyimli oyuncu Genco Erkal tarafından uyarlanıp yönetilen ve yaz aylarına damgasını vuran “Güneşin Sofrasında – Nâzım ile Brecht” oyunu Kasım ayı boyunca her hafta Cuma ve Cumartesi akşamları Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Genco Erkal ve Tülay Günal’ın birlikte rol aldığı “Güneşin Sofrasında – Nâzım ile Brecht” ile tiyatroseverleri mizah dolu ve kışkırtıcı bir sahne şölenine davet ediyor. “Güneşin Sofrasında – Nâzım İle Brecht”, Genco Erkal’ın Nâzım’ın şiirleri ve Brecht’in metinlerinden seçtiği ve özenle düşünüp kotardığı müzikli bir oyun. Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği ve aynı zamanda mekan tasarımını gerçekleştirdiği oyunun müzikler ise Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Timur Selçuk, Cem Karaca, Edip Akbayram, Tarık Öcal imzalarının yanı sıra Brecht ile çalışan Alman Müzisyenler Kurt Weill ve Hans Eisler’e ait.  Oyun 11 Kasım Cuma, 12 Kasım Cumartesi, 18 Kasım Cuma, 19 Kasım Cumartesi, 25 Kasım Cuma ve 26 Kasım Cumartesi akşamları Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Başlama saatiyse 20:30 olan oyuna ait biletleriyse Biletix’ten ya da Kenter Tiyatrosu gişesinden temin edilebilirsiniz.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) başlıyor!
19 il ve ilçede eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan festival dopdolu bir içerik ile 18-19-20 Kasım’da ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Dünya iyiye mi gidiyor kötüye mi? Bu sorunun cevabını bilemesek de iyilikleri çoğaltmaya ve iyi hikayeleri duymaya her zamankinden çok ihtiyacımız olduğu surdurulebilir-film-fest2bir dönemde yaşadığımızı biliyoruz. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin gönüllü çabalarıyla gerçekleşen “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”, dokuzuncu yılında da, onlarca yönetmenin belgesel formatındaki filmleriyle bu hikayeleri görünür kılmayı amaçlıyor. Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF),yıllar içerisinde 20 şehre yayılarak, katılımcılarına yaşamlarında değişim yaratmaları için ilham ve güç veren bir buluşma haline gelmişti. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi öncülüğünde Surdurulebiliryasam.tv ve Sürdürülebilir Yaşam için Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile hayata geçen Festival, bu sene 18-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Dokuzuncu yılında da yaratıcı çözümler içeren, birbirinden etkileyici hikayeleri konu alan belgesellerden oluşan SYFF 2016 seçkisine katılım ücretsiz. Mutlaka göz atın deriz.