KÜLTÜR SİNEMA ranini.tv

2000’Lİ YILLARIN OSCAR TÖRENİ SUNUCULARI

ranini.tv'nin yazarlarından Arman Güvenç, 2000'li yıllara damgasını vuran Oscar Ödül Töreni sunucularını anlatıyor.

Ekrana dair ne var-ve yoksa bulabileceğiniz ranini.tv‘nin yazarlarından Arman Güvenç, 2000’li yıllara damgasını vuran Oscar Ödül Töreni sunucularını anlatıyor:

2000 yılında daha 12 yaşımda olduğum düşünülürse, 2000’lerin sunucularını sıraladığım Oscar Ödül Tören’lerinin hepsini ekran başında canlı izlediğimi iddia etmem saçma olur. Ancak özellikle stand-up izlemeyi çok seven biri olarak açılış monologlarını zaman zaman açıp izlediğim kesin bilgidir, yayabiliriz. Bu liste için tüm açılış monologlarını izlerken daha önce anlayacak kapasitede olmadığım referanslara güldüm, daha önce tanımadığım ünlüleri görünce sevindim. Her Oscar töreninin ilk birkaç karesinden birinde güneş gözlüklü Jack Nicholson olmasının kanun olduğu hissiyatına kapıldım ve genel olarak Oscar gecelerinin gerçekten de eğlenceden çok şaşaaya odaklanmasının, bunun üzerine kurulan dengenin doğru bir tercih olduğuna karar verdim.

Gelin videolar eşliğinde çok sevdiğimiz isimler Oscar gecelerinde nasıl performans sergilemişler, en kötüsünden en iyisine birlikte hatırlayıp değerlendirelim. 

Seth MacFarlane (2013)

Seth MacFarlane mizahını ve projelerini zerre sevmediğim bir isim. Oscar’ı sunacağı açıklandığında karara epey gülmüştüm. Ama törene gülemedim. Berbat ve seksist “göğüslerinizi gördüm” şarkısından diğer tüm kötü esprilere… Çekilir çile değil. Franco ve Hathaway en azından kötülükleriyle eğlendirmişlerdi, değil mi? Sanırım genel kanı da bana katılıyor ki açılış monoloğunun düzgün bir Youtube videosu bile yok. Töreni “gençleştirmek” ve “halka indirmek” için Ted’i, Kaptan Kirk’ü falan kullanmakla olmuyor demek ki…

James Franco & Anne Hathaway (2011)

Herhalde Oscar tarihinin en kötü eleştiriler alan sunucularıyla karşı karşıyayız. Anne Hathaway’in sahtelik akan “Aman Tanrım! Bunların gerçek olduğuna inanamıyorum!” tavrı ile James Franco’nun umursamazlığı o kadar birbirine yakışmıyor ki. “James, ben bu gece aday değilim. Eskiden soyunurdun, adaylığı kapardın. Artık öyle değil… Artık öyle değil…” O oyuncu da burada, şu yıldız da şurada monologlarından farklı olarak annem de burada, büyükannem de burada “sıradanlığı” iyi bir fikir olabilir, ama Oscar’a pek gitmiyor ne yazık ki.

Billy Crystal (2012)

Önceki sene yenilikçi olacağım diye her şeyi elini yüzüne bulaştıran Akademi Billy Crystal ile itibarını geri kazanmaya çalışıyor. İmzası olan şarkısıyla, artık iyice yaşlanmış yüzüyle seveni sever; ben komik bulamıyorum. Liste bu, objektif olamaz ki.

Steve Martin & Alec Baldwin (2010)

Oscar gediklisi Steve Martin bu sefer yanına Hollywood’un çok sevdiği, 30 Rock ile de büyük sükse yapan Alec Baldwin’i yanına alarak töreni sunuyor. “Bu sene En İyi Film kategorisi adayları iki katına çıkarıldı. Bunun anons edildiği o an Hollywood’da hepimiz şunu düşündük: 5 kere 2 kaç eder?” İkili bir elin nesi var iki elin sesi var sözünü doğrularcasına, Steve Martin’in önceki sunuşlarından daha enerjik, daha tempolu ve en önemlisi daha komik bir açılış monoloğuna imza atıyorlar demek isterdim… Ama Meryl Streep’in sürekli aday olmasından Woody Harrelson’ın sürekli kafası iyi olmasına kadar nerede klişe espri varsa hepsini tek tek sıraladıkları için ne yazık ki bir an önce bitip törene başlama havası yaratıyorlar. Yine de James Cameron’ı görünce ceplerinden 3D gözlük çıkarmaları hala mükemmel bir espri, onun kredisini yok sayamam.

Hugh Jackman (2009)

Hugh Jackman’dan daha karizmatik, daha sempatik ve hem bize çok uzak, hem de bize çok yakın bir “ünlü” bulmak zor olur sanırım. 2009 yılında Oscar’ı sunduğu hali bence bu özelliklerin en tavan yaptığı hali üstelik. Biliyorum, müzikal numaralar sevmiyorum dedim ama konu Hugh Jackman olunca işler ister istemez değişiyor. “Akademi her şeyi oynayabilen oyuncuları çok sever. Kate Winslet, The Reader’da Alman bir kadını oynayan bir İngiliz. Oscar adaylığı aldı. Robert Downey Jr., Trophic Tunder’da siyahi bir rolü oynayan Avustralyalı bir oyuncuyu canlandıran bir Amerikalı. Oscar’a aday oldu. Ben? Australia filminde bir Avustralyalıyı canlandıran bir Avustralyalıyım. Anca töreni sunuyorum.”

Haberin devamı için ranini.tv’ye tıklayın.