All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 17.01.2021 İlişkilerin düşmanı: Belirsizlik sendromu Salih Devrim

Hayatımıza yeni biri girdiğinde, önceki deneyimlerimizden edindiklerimiz ve henüz gerçekleşmeyen süreçlerle ilgili kafamızda oluşan düşünceler davranışlarımızı etkileyebiliyor. Peki her şeyi kontrol altında tutma isteğimizin karşılığı belirsizlik sendromu olabilir mi?

Yeni bir ilişkiye başlarken, gelecekle ilgili belirsizlikler, nasıl davranmamız gerektiğine dair düşünceler ve henüz netlik kazanmamış ilişkiler sürekli cevap bulmaya çalıştığımız konular arasında yer alıyor. Yaşadığımız duygu değişimlerinin nedeni ise o anki hislerimizden ziyade yaşanması muhtemel olan durumlarla ilgili düşüncelerimiz. Henüz yaşanmamış olayların oluru ya da olmazı çalkantılı bir belirsizlik yaratabiliyor. Yaşanan bu belirsizliğin sonlanması ise ancak her şeyin düzene girmesi, yani iki tarafın da birbirini yakından tanıyıp birbirine alışmasıyla mümkün olabiliyor. Ne var ki ilişkiler çoğu zaman bu aşamaya gelemeden kaçınılmaz sonu yaşıyor. O yüzden bazı ilişkilerin kısa zaman sonra bitmesi ya da sürekli ayrılıp tekrar bir araya gelme durumu yaşanılan bu belirsizliklerden dolayı oluyor. Peki ilişkilerde yaşanılan bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak için nasıl davranmamız gerektiğine göz atmak ister misiniz?

Açık, net ve anlaşılır olun

Aklınıza gelen soruları, rahatsız olduğunuz noktaları ya da tam tersine sizi iyi hissettiren anları partnerinizle paylaşmanız ilişkinizin daha sağlıklı bir temel üstüne kurulmasına yardımcı olur. Saklanılan, gizlenen çoğu düşünce aklınızın bir köşesinde kaldığı sürece daha da negatif bir hal alır ve size yarar sağlamaz. İkili ilişkilerde paylaşım olmalı ki her iki taraf da birbirini tanıyıp davranışlarını ona göre şekillendirebilsin ve daha sağlam bir ilişki yaratabilsin.

Taktik ve stratejiden uzak durun

Olduğunuz kişi gibi davranmamanız, kendi düşüncelerinizden uzak, stratejik ve taktiksel davranışlar sergilemeniz size ait olmayan sahipsiz bir kimlik yaratır. Yarattığınız kimlik hem gerçek kişiliğiniz hem de ilişkiniz açısından bir süre sonra size rahatsızlık vermeye başlayabilir. Çünkü “gerçek” bir ilişki peşindeyseniz, sizi gerçekten siz olduğunuz için sevecek olan birine ihtiyacınız vardır.

Kişisel hedeflerinizden uzaklaşmayın

İlişkiye başlamadan önceki benliğinizle ilişkiye başladıktan sonraki benliğiniz arasında farklılık yaratmayın. Kendi zevklerinizi, hobilerinizi, kişisel hedeflerinizi askıya almayın ya da ikinci plana atmayın. İhmal edip üzerini kapattığınız her konu ilişkinin ilerleyen zamanlarında size mutsuzluk olarak dönebilir.

Geçmişe takılıp geleceği tehlikeye atmayın

Herkesin geçmişte yaşadığı iyi ya da kötü deneyimleri vardır. Önemli olan bunlardan ders alarak ilerlemektir. Çünkü geçmişin geleceğe yansıma ihtimali kişide belirsizlik ve korku yaratır. ‘’Ya daha önce yaşadığı olayları benimle de yaşarsa” veya “Daha önce yaşadığım hayal kırıklıkları tekrarlanırsa” gibi endişelerden olabildiğince uzak durup o ana odaklanarak davranışlarınıza yön verebilirsiniz.

Sendromdan nasibini alan ünlüler

Gigi Hadid ile bir süre beraberlik yaşayan Cody Simpson, ayrılıklarını kariyerleri için alınmış ortak bir karar olarak açıklamıştı. Hemen ardından Simpson’ın Miley Cyrus ile ilişkiye başlamasını ve 10 ay kadar kısa bir sürede ilişkiyi bitirmelerini ise belirsizlik sendromu olarak nitelendirirsek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü bu yeni birlikteliğin hem Cody Simpson ile Gigi Hadid ilişkisinin gölgesinde kalması hem de Miley Cyrus’un iki yıllık evliliğinden sonra yeni ilişkisinde belirsizlik sendromu yaşamış olması bu ilişkinin kısa vadede sonlanmasına neden oldu. Bu duruma en iyi örnek ise Hailey Baldwin ve Shawn Mendes ilişkisi. İkili, ilişkilerine devam ederken, Justin Bieber’ın o zamanlar eski sevgilisi olan Hailey Baldwin’e geçmişte yaşanılan tatsız olaydan dolayı özür mesajı atması, Justin’in sevgilisi Selena Gomez ile tartışma yaşamasına sebep olmuştu. Hatta ayrılık sebeplerinin bu mesaj yüzünden olduğu söylentiler arasındaydı. Tekrardan bir araya gelen ve hatta evlenen Hailey Baldwin ve Justin Bieber’ın daha önceki ilişkilerinde yaşadıklarını Selena’ya ve Cody’e yansıtıp yansıtmadıkları ise tartışmaya açık bir belirsizlik olarak kalıyor. Çünkü bu tür yaşanılan aşk üçgenleri ya da geçmiş ilişkilerin yansımaları yeni ilişkinin gidişatında oldukça etkili olabiliyor.

Belirsizlik Sendromu
ilişkiler
Ayrılık
Belirsizlik
Sendrom
Strateji
taktik
Benzer İçerikler
Lifestyle İlişkilerin düşmanı: Belirsizlik sendromu Hayatımıza yeni biri girdiğinde, önceki deneyimlerimizden edindiklerimiz ve henüz gerçekleşmeyen süreçlerle ilgili kafamızda oluşan düşünceler davranışlarımızı etkileyebiliyor. Peki her şeyi kontrol altında tutma isteğimizin karşılığı belirsizlik sendromu olabilir mi?
17.01.2021
Lifestyle Geçirgen bağırsak sendromuna iyi gelen besinler Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz geçirgen bağırsak sendromuna karşı hangi besinleri tüketerek sağlığımızı koruyabileceğimizi yakından inceleyelim.
14.01.2021
Lifestyle Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Bu hastalığa karşı hangi önlemler alınmalı? Tüm cevapları yakından inceleyelim.
13.01.2021
Son Eklenenler
Lifestyle Twitter'dan yeni özellik! Attığınız Tweetler için ödeme alabileceğiniz “Tip Jar” adındaki özelliğini tanıtan Twitter, daha birçok yeni özelliğin yolda olduğunun sinyallerini verdi.
08.05.2021
Lifestyle Ton balığının mucizeleri Dardanel Ton Balığı ile vücudunuzu nasıl koruyabilirsiniz? Vücuda yararlı Ton Balıklı Salata nasıl yapılır? İşinde uzman kişilere danışılan sorular ALL Magazine okuyucularına özel cevaplanıyor!
05.05.2021
Lifestyle Annenizi özel hissettirecek çaylar Bu yıl anneler gününde annenize mutluluk ve huzur demlemeye ne dersiniz?
04.05.2021