All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 30.04.2020 Covid-19 izleme sistemi nasıl çalışıyor? Yunus Başaran

Apple ve Google koronavirüs pandemisi sebebiyle bir takip sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklamıştı. İşin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Koronavirüs pandemisi ortaya çıktığından bu yana çoğumuz eve kapandık. Ve bu durum sadece ülkemizde geçerli değil. Tüm dünyayı etkileyen bu büyük krize karşı tek yapmamız gereken evde kalmak. Çok sık duyar olduk ancak bu bir gerçek. Evde kalamayan halk ise mecburen korunarak hayatlarına devam etmek zorunda.

Teknoloji dünyasının iki devi Google ve Apple, pandemi ilk çıktığından bu yana birlikte bir takip sistemi üzerinde çalışıyor. Ne olduğunu, nasıl işlediğini bilmediğimiz bu sistem hakkında ilk adımlar atıldı. Apple ve Google, yeni gelecek işletim sistemi güncellemesine ilk versiyonu ekledi. 

Baktığınızda dünyada en çok kullanılan mobil cihazların işletim sistemi, Apple’da iOS ve Google’dan Android. Dünya üzerinde 3 milyardan fazla Android ve iOS cihaz var. Cihazların içinde yer alan Bluetooth teknolojisini kullanacak olan bu sistem için ekstra bir donanım ihtiyacı yok. Özetle bu 3 milyardan fazla akıllı cihazın portatif bir takip cihazı olduğunu düşünebiliriz. 

İki isim ise özellikle kullanıcı gizliliğine önem verdiklerini belirttikleri sistem ise şöyle çalışıyor; sistemin içerisinde yer alan algoritma her telefona bir tanımlayıcı anahtar veriyor ve bu anahtarı 15 dakikada bir değiştiriyor. Örneğin; 8fjofe973FSDF4903KJHıyIU763. Tüm bu anahtarlar telefonun içinde anonim olarak saklanıyor.Böylece kullanıcıların konumu izlenemiyor ve bu 15 dakikalık periyotlar sayesinde izlenmesine de izin vermiyor. Bu sistemi de kullanmak kişinin tercihine bırakılıyor.

Misal gün içinde A ve B adında iki arkadaşımız var. Bunlar Covid-19’dan daha iyi korunmak için bu sistemi kullanacaklarını belirtip sisteme dahil oluyorlar. A ve B’nin aktif olan bu sistem üzerinden Bluetooth cihazları haberleşiyor. Biraz önce bahsettiğimiz tanımlayıcı anahtarlara yüklenen tarih, ne kadar süreyle temas halinde oldukları bilgileri kaydediliyor. Ve karşılıklı cihazlar birbirlerine bu kodları gönderiyor. A’nın kodu B’ye, B’nin kodu A’ya gidiyor. Bu kodlar çözümlenemeyecek ve takip edilemeyecek şekilde saklanıyor. A veya B’den birisinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasına kadar işler böyle devam ediyor. Diyelim ki A’nın buluşmadan günler sonra testleri pozitif çıkarsa sağlık sistemine yükleniyor. Sağlık kuruluşlarından onayla testi pozitif çıkan A’nın telefonunun yarattığı tüm tanımlayıcı anahtarlar sunucuya yükleniyor. Anonim olarak tabi. Sistemin çalışma mantığı gereği dahil olan her cihaz 24 saatte bir sunucuya bağlanarak Covid-19 pozitif vakalarının tanımlayıcı anahtarlarını telefonuna yüklüyor. Gün içerisinde denk gelip değiştiği kod ile eşleşme var mı kontrol ediyor.Ancak A enfekte olduğu için bu listede onun tanımlayıcı kodu çıkıyor ve telefon hemen “Covid-19 pozitif birisiyle temas var” uyarısı veriyor. İşlem oldukça basit bir mantıkla çalışıp büyük işler başarıyor.

Apple
Google
Covid-19
Benzer İçerikler
Lifestyle Billur Saatçi’den bahar kadrajı Dijital dünyanın önemli ismi Billur Saatçi, ALL Magazine / L’Officiel Türkiye için aşık olunacak kareler yakaladı. Tabii ki burada başrol oyuncularımız çiçekler sanıyorsunuz ancak işin kahramanı iPhone 12 Pro…
18.05.2021
Lifestyle Bahar yüklendi; Apple Apple’ın beklenen bahar etkinliği gerçekleşti.
21.04.2021
Lifestyle İlişkinize teknoloji katın! 14 Şubat için geri sayım başladı. Hala hediye seçiminde kararsız kalanlar ise mutlaka aşağıdaki listeye bir göz atmalı.
12.02.2021
Son Eklenenler
Lifestyle İleri dönüşümde son nokta “Sürdürülebilir bir kent” terimini duyduğunuzda aklınıza ne gelir? Daha çok yeşil alan? Geri kazandırılan yağmur suları? Yatay mimari? Biraz daha düşünün?
22.06.2021
Lifestyle Gucci ailesinin son üyesi Flora Gorgeous Gardenia’ya yakışan isim açıklandı.
22.06.2021
Lifestyle Bodrum'da yeni konuk! İtalyan moda devi Valentino, 15 Haziran tarihinde Bodrum Yalıkavak Marina’da yeni butiğini açtı.
21.06.2021