All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 18.05.2021 Billur Saatçi’den bahar kadrajı All Magazine

Dijital dünyanın önemli ismi Billur Saatçi, ALL Magazine / L’Officiel Türkiye için aşık olunacak kareler yakaladı. Tabii ki burada başrol oyuncularımız çiçekler sanıyorsunuz ancak işin kahramanı iPhone 12 Pro…

Profesyonel kalitede, göz alıcı çiçek fotoğrafları çekmek şimdi iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ile daha da kolay. Hem kendi kişisel sayfasında (@billursaatci) hem de kahve keyfini paylaştığı @gununkahvesi hesabında evinde harika çiçek aranjman fotoğraflarını paylaşan Billur Saatçi Portre modundan geniş açı kamerasına kadar iPhone 12 Pro modellerindeki gelişmiş kamera sistemlerinin çiçek fotoğraflarını daha da mükemmelleştirmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

"Evlerimizde hiç olmadığımız kadar uzun süre kaldığımız bu dönemde, biraz moral biraz motivasyon için kendime, hayatıma, evime kattığım en güzel mutluluk; her hafta aldığım bir buket çiçek.  Kahve keyifimi paylaştığım hesabım @gununkahvesi’nde, kahvemi çiçeklerle fotograflamak ise gün içinde paylaşmayı en çok sevdiğim içerik. 

iPhone 12 Pro Max'in portrait özelliğini özellikle kahve çekimlerimde çok kullanıyorum. Tabii önce her şey ışıkla başlıyor. Çekimleri iç mekanda evin içinde yaptığım için, pencereye 0,5-1m uzaklağında olacak şekilde vazolarımı yerleştiriyorum.

Arka plan için tek düz renk bir zemin yerine, yaşayan renkli bir arka planı daha çok tercih ediyorum. Tabii bu tercihi yaparken çiçekleri ön plana çıkarmamı sağlayan portrait özelliği en büyük kurtarıcım oluyor. Fotoğraflar uygulamasında düzenleme yaparken ayarlanabilen inanılmaz bir derinlik algısı yaratarak büyüleyici ve yaratıcı seçenekler sunuyor. Arka alanı bulanıklaştırması ve çiçeklerin renklerini, formlarını daha ön plana çıkarmasını çok seviyorum. Eğer arka planda da öne çıkarmak istediğim bir detay olursa, fotoğrafı editlerken diyaframı yükseltip, bunalıklığı istediğim oranda ayarlayabiliyorum ya da tamamen kaldırabiliyorum.

Çiçek aranjmanlarının karmaşıklığını ve çok boyutluluğunu yansıtabilmek için Portrait modunu mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Portrait modu genelde ilk tercihim olsa da, iPhone 12 Pro Max'in geniş açı kamerasını da kullanıp, vazomu ve çiçeklerimi bambaşka bir bakıs acısından görüntülemeyi de seviyorum. Çoğunlukla evin aynı yerinde fotoğraf çektiğim için bazen açımı değiştirip, ters ışıkta kareler çekiyorum. Bu da bana aynı mekanda farklı tonlar yakalama şansı veriyor.

Fotoğraflar Uygulamasında Düzenleme

Çektiğim fotoğrafların hepsinde mutlaka az da olsa bir düzenleme yapıyorum. Bunların hepsini en hızlı ve kolay şekilde Fotoğraflar uygulamasında yapıyorum. Instagram paylaşımlarımda, bir bütünlük yaratması açısından hep aynı renk tonlarında fotoğraflar paylaşıyorum. Bu düzenlemeler genelde benim için öncelikle otomatik düzenleme yaparak başlıyor. Sonrasında pozlama,ışıklı alanlar, gölgeler, parlaklı, doygunluk, sıcaklık ve son olarak renk tonu olarak devam ediyor. Pozlamada yaptığım küçük artışlar kadrajımı daha da aydınlatmama olanak sağlarken, doygunluğu artırmak renklerin daha da vurgulu olmasına ve renklerin dokuların daha öne çıkmasına yardımcı oluyor.  Sıcaklık ve renk tonu ayarlarını genelde biraz arttırıp, diğer instagram paylasımlarımla daha uyumlu olmalarını tercih ediyorum.

Fotoğraf çekerken kadrajımı genelde tam istediğim şekilde ayarlasam da bazen küçük düzeltmelere ihtiyaç duyuyorum. En boy oranını ayarlama ve kırpma özellikleriyle kadrajımı tam da istediğim şekilde mükkemmelleştirebiliyorum.

Son olarak, filtre efektlerini kullanarak fotoğrafımı son haline getiriyorum. Instagram feed’imde özellikle sonbahar kışın daha sıcak tonlar paylaşmayı tercih ettiğim için Canlı Sıcak filtresini arttırıyorum. Ama söz konusu bahar ve yaz ayları ve çiçek paylaşımları ise, renklerini olabildiğince çıplak gözle gördüğüm gibi yansıtmak ve aynı zamanda feed’imdeki genel renk tonlamasına uygun olması için Canlı Sıcak uygulmasını daha minimumda tutuyorum.

Her bir araca nasıl erişeceğiniz ve aracı nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi için “iPhone’da fotoğrafları ve videoları düzenleme” sayfasını ziyaret edin.

 

Apple ProRAW

iPhone 12 Pro Max ve iPhone 12 Pro’da Apple ProRAW özelliğinin sunulması da çok heyecan verici bir yenilik. Bu özellik, kesinlikle görüntüyle ilgili maksimum miktarda bilgi sunarak özellikle gölge ve ışıklı alanlarda daha detaylı düzenlemeler yapmayı mümkün kılıyor. Böylece artık iPhone ile RAW görüntüler çekip dışa aktarabiliyorsunuz. Eskiden dergiye DSLR makinayla çekilen kareler veririken, şimdi telefpnla çektiğim karelerin çözünürlüğü kaybetmeden editleyip dışa aktarmak büyük rahatlık.   Apple ProRAW’dan en iyi şekilde yararlanmak için fotoğrafı Adobe Lightroom veya VSCO’da düzenliyorum. Lightroom’da genellikle, Fotoğraflar uygulamasında da yapabileceğim kırpma veya en boy oranı, pozlama, doygunluk ve sıcaklık gibi düzenlemeleri yaparken VSCO uygulamasında da filtre seçimini gerçekleştiriyorum.

Billur Saatçi
iPhone 12 Pro
Apple
Shot on iPhone
Exclusive
ProRaw
Benzer İçerikler
Lifestyle Atiye’den yeni fragman Netflix Türkiye’nin en çok konuşulan yerli yapımı olan Atiye’nin yeni sezon fragmanı yayınlandı.
01.06.2021
Lifestyle Billur Saatçi’den bahar kadrajı Dijital dünyanın önemli ismi Billur Saatçi, ALL Magazine / L’Officiel Türkiye için aşık olunacak kareler yakaladı. Tabii ki burada başrol oyuncularımız çiçekler sanıyorsunuz ancak işin kahramanı iPhone 12 Pro…
18.05.2021
Lifestyle Bahar yüklendi; Apple Apple’ın beklenen bahar etkinliği gerçekleşti.
21.04.2021
Son Eklenenler
Lifestyle İleri dönüşümde son nokta “Sürdürülebilir bir kent” terimini duyduğunuzda aklınıza ne gelir? Daha çok yeşil alan? Geri kazandırılan yağmur suları? Yatay mimari? Biraz daha düşünün?
22.06.2021
Lifestyle Gucci ailesinin son üyesi Flora Gorgeous Gardenia’ya yakışan isim açıklandı.
22.06.2021
Lifestyle Bodrum'da yeni konuk! İtalyan moda devi Valentino, 15 Haziran tarihinde Bodrum Yalıkavak Marina’da yeni butiğini açtı.
21.06.2021