All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 08.06.2020 Banksy’nin çarpıcı mesajı Yunus Başaran

İkonik bir sanatçı ve aktivist olan, anonim olmasıyla nam salmış Banksy, Amerika’daki George Floyd ölümüne, sistemsel ırkçılığa ve de sosyal adaletsizliğe değindiği yeni çalışmasını yayınladı.

Banksy, bir anda ortaya çıkan politik meselelere vurgu yapan çalışmaları ve asla bilinmeyen kimliği ile alkış topluyor. Sistemsel ve toplumsal sorunları sıklıkla dile getirdiği çalışmaları arasında ünlü müzik festivali Glastonbury’nin 49 yıllık tarihinde sahne alan ilk siyahi sanatçı olma özelliği ile Stormzy’nin sahnede giydiği çelik yeleği yer alıyor. Çelik yelek Birleşik Krallık’ın birlik sembolü olan Union Jack motifini barındırıyordu. 

Şimdi ise sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil tüm dünyada yankı bulan ırkçılık karşıtı protestolara değinen Banksy, oldukça çarpıcı bir sanat eseri ile karşımızda. Resim tek yanan mumun Amerikan bayrağını tutuşturmasıyla dikkat çekiyor. Mumun yanında ise çiçeklerle çevrili bilinmeyen siyah bir figür yer alıyor. Altında yazan ise eser kadar çarpıcıydı.

“İlk başta çenemi kapatıp olayla ilgili siyahları dinlemeliydim. Ama bunu neden yapayım ki? Sadece onların problemi değil. Benim de...

Renkliler, sistem tarafından başarısızlığa itildi. Beyaz sistem. Alt katta yaşayan insanların dairesine sızan kırık bir boru gibi. Hatalı sistem hayatlarını yaşanmaz kılıyor. Ama düzeltmek onların işi değil ki. Yapamazlar. Onları kimse üst kata sokmayacak. 

Bu beyaz problem. Beyazlar bu problemi düzeltmez ise birisi yukarı çıkıp kapıyı tekmelemek zorunda kalacak.”

Banksy
George Floyd
Banksy’den yeni bir eser
Benzer İçerikler
Lifestyle Atiye’den yeni fragman Netflix Türkiye’nin en çok konuşulan yerli yapımı olan Atiye’nin yeni sezon fragmanı yayınlandı.
01.06.2021
Güzellik Fit bir yaza merhaba deyin! Kilo vermede yeni teknolojilerle tanışın.
04.05.2021
Lifestyle Bahar yüklendi; Apple Apple’ın beklenen bahar etkinliği gerçekleşti.
21.04.2021
Son Eklenenler
Lifestyle İleri dönüşümde son nokta “Sürdürülebilir bir kent” terimini duyduğunuzda aklınıza ne gelir? Daha çok yeşil alan? Geri kazandırılan yağmur suları? Yatay mimari? Biraz daha düşünün?
22.06.2021
Lifestyle Gucci ailesinin son üyesi Flora Gorgeous Gardenia’ya yakışan isim açıklandı.
22.06.2021
Lifestyle Bodrum'da yeni konuk! İtalyan moda devi Valentino, 15 Haziran tarihinde Bodrum Yalıkavak Marina’da yeni butiğini açtı.
21.06.2021