All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Lifestyle
Yayın Tarihi: 01.05.2020 Astrolojinin yükselişi Bağlan Keskin

Astrolojimizin hayatındaki yerini astrolog Efe Erten anlatıyor.

Astroloji pozitif bir bilim olmaktan öte güçlü etkileri olan bir alan. Evet doğum haritamızdaki asteroidler bile bizim için çok önemli. Peki nasıl? Söz Efe Erten’de. 

Astroloji neden bir yaşam biçimi haline geldi?  

Aslında genele baktığımızda astrolojinin bu kadar ön plana çıkmasının sebebi sosyal medya. 

Nasıl bir bilim alanı astroloji? 

Pozitif bilimin kendini tekrar tanımlaması ile artık pozitif bir bilim olmuyor astroloji. Hipotez, tez gibi kriterleri karşılamıyor, eski bir bilgi sistemi olarak kalıyor. Eskiden gökyüzünü inceleyenler aynı zamanda astrologdu da. Güneşin konumu, yükselen burç, evler tamamen matematiksel hesaplamalar. Astrolojide o hesabı yaptıktan sonra veri okuma yapıyoruz. Altıncı hissimizi, sezgimizi ya da başka bir şeyi kullanmıyoruz. 

Peki bir yıldız haritasındaki veri nasıl okunuyor? 

Manuel 45 dakika gibi sürse de şimdi bilgisayarla beş saniyede hesaplanıyor. M.Ö. 4 bin yılından beri biriken bilgilerle oluşan haritalar. Aslında gök cisimleri keşfedildikçe genişliyor diyebiliriz. Mesela asteroidler de artık yıldız haritamızda önemli yer oynuyorlar. Çünkü gökyüzünde ne kadar etkili oldukları keşfedildi. Bilgi birikimi ile ilerliyor diyebiliriz. İnsanoğlunun kadim bilgi birikimleri bunlar. 

Uzmanlığı burada nasıl anlayacağız?

Sadece Instagram’da 2000 tane astrolog var. Çoğu da kendinden menkul. Bunun geçerliliğini ölçmek de uluslararası geçerliliği ispatlanmış astrolojik bir dernekten sertifika almış olması. Bu konuda da iki büyük dernek var. Biri NCGR diğeri de ISAR. Barış İlhan, Türkiye’de NCGR’yi temsil ediyor. Bu dernekler sınav yaparak sertifika veriyorlar. 

Günümüzde insanlar her adımlarını astrolojiye danışıyorlar. Bu okumalar doğru mudur? Bizim nasıl böyle ihtiyaçlarımız oldu? 

Benim felsefem ise bu dünyaya ne olduğumuzu bulmaya geldiğimiz. Astroloji bizim doğum haritamızla kim olduğumuzu keşfetmemize yarar. Ne yapmamız gerektiğine, nasıl ilerlememiz gerektiğine dair ipucu verir. Tasavvufa göre de biz bu dünyaya ‘olmaya’ geldik. Bir ilişkiye başlarken, bir iş kurarken haritaları incelemek tabii ki gereklidir. Ama ilişki analizi başka bir alt koldur, öngörü başka, soru astrolojisi başka. Mesela hangi gün iş kurmalıyım bir soru astrolojisidir ve burada size doğru tarihler verilebilir. Ay, Güneş, yıldızlar hepsinin konumunun en uygun olduğu günü bulabiliriz. Şu gün şöyle yapmayın, bugün böyle davranın gibi. Bu da seçim astrolojisi

Sana bununla gelip yardımcı olduğun insanlar oldu mu?
Dürüst olmak gerekirse profesyonel olarak evlilik tarihi seçmedim ama iş kurmak için gelen çok oldu ve özellikle şarkıcılar ve sanatçılarla mesela bir single çıkış tarihi bir video çıkış tarihi seçtiğimiz çok oldu. 

Gökyüzü olaylarının bizim hayatımıza etkisi hakkında ne düşünüyorsun? 
Etkisi mi var? Yoksa eş zamanlı mı bu bir tartışma konusu. Hermes Trismegistus’un binlerce yıl öncesinden geldiği düşünülen bir gümüş tableti var. Orada bir söz var: “Yukarıda ne varsa, aşağıda da o var.”

Birisinin yıldız haritası bozulabilir mi?

Hayır, yıldız haritası bozulmaz. Sadece iyiye ya da kötüye kullanılabilir. Kader mi vardır, özgür irade mi? Aslında ikisi de iç içedir. Bizler özgür iradesine göre hareket ederiz. Yıldız haritası bize neye yatkın olduğumuzu, ne yapmamız gerektiğini, potansiyelimizi gösterir. Ölüm tarihini hesaplayanlar da var, bir şeye ikinci şansı olup olmadığını bulan da. Günün sonunda tabii ki Allah sonsuz bilgiye sahip olduğu için sonsuz güce sahip olduğu için bizim vereceğimiz kararı bile bilir ve vereceğimiz kararı bildiği için aslında onu bile ima etmiştir.

Ölüm tarihi hesaplama ne kadar doğru?

Haritada kesinlikle şu gün ölecek diye bir şey yok. Bunu Allah’tan başka kimse bilemez. Ancak tarih aralığı sağlık ve problemlerine ya da başka sebeplere işaret edebilir dikkat edilmesi açısından. 

Hangi astroloji uygulamalarını öneriyorsun? 
Hiçbir astroloji uygulaması kullanmadım diyebilirim.

Peki, 2020 dünyada ve Türkiye’de neler olacak? 
2020 istisnai bir yıl. Yavaş gezegenlerin kavuşması çok nadiren olan şeylerdir. Şimdi güç 21 Aralık’ta artık zaten son 10 yıldır bütün ekonomik dergilerinin bile bağırdığı şekilde doğuya geçiyor. Amerika son iki yıldır Trump üzerinden Çin ile ticaret savaşı veriyor, bunu da kaybettiğini göreceğiz. Çin ile yapacağı savaşta Amerika kendisine zarar verecek. Gücün yavaş yavaş Amerika ve Kuzey Avrupa’dan Çin’e geçtiğini göreceğiz. Tabii ki Çin’in buradaki müttefikleri İran, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler. Ve belki Türkiye.  

ASTROLOJI
Benzer İçerikler
Lifestyle Astrolojinin yükselişi Astrolojimizin hayatındaki yerini astrolog Efe Erten anlatıyor.
01.05.2020
Son Eklenenler
Lifestyle Billur Saatçi’den bahar kadrajı Dijital dünyanın önemli ismi Billur Saatçi, ALL Magazine / L’Officiel Türkiye için aşık olunacak kareler yakaladı. Tabii ki burada başrol oyuncularımız çiçekler sanıyorsunuz ancak işin kahramanı iPhone 12 Pro…
18.05.2021
Lifestyle Tercihimiz huzurdan yana Babalar Günü’ne sayılı günler kala tercih edeceğimiz hediyeler oldukça önem taşıyor. Bu sene farklı bir konsept sunan Vitalica Wellness ise hem sizleri hem de babalarınızı mutlu etmeye aday oluyor.
18.05.2021
Lifestyle 17-23 Mayıs burç yorumları 17-23 Mayıs haftasında hangi burcun neler yaşayacağına göz atmak ister misiniz?
17.05.2021