All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Kültür-Sanat
Yayın Tarihi: 01.05.2020 SALT'ta dijital sergi turu Bağlan Keskin

Salt haftalık online sergileri ile bizi beslemeye devam ediyor.

Salt online sergileri ile misyonunu sürdürmeye devam ediyor. Her hafta güncellenen programında, mayıs ayının bu ilk günlerinde hem günümüz koşullarında ortaya çıkan bakış açılarına hem de eski İstanbul’a aynı anda ulaşabilirsiniz. Bu hafta, sokaklardan yapılara şehrin olağan kullanımları kesintiye uğrayan mekânlarıyla katmanlı kültürü ve gündelik seyrine dair bir seçki sunuyor. Üyesi olduğu L'Internationale konfederasyonunun davetiyle özel mekân ve kamu mekânı kavramları üzerine önermeler geliştiren sanatçıların yeni işlerini Karantinadan Bildirenler 'de bir araya getiriyor. Sağlıklı günler.

İstanbul'un 15. ve 20. yüzyıllar arasında şehirleşmesinde kadın banilerin rolünü örneklendiren harika, genellikle hanedana, yönetici elite ya da ulema hanelerine mensup; ekonomik ve yer yer siyasi iktidara sahip kadınların inşa, tamir ve ihya ettirdiği yapıları kapsıyor. İşveren Sergisi  (Salt Galata, 2017) için oluşturulan Google haritasının güncel versiyonuna, Salt Araştırma'dan çeşitli fotoğraf ve çizimler eşlik ediyor. Murat Güvenç, Çiğdem Kafesçioğlu ve Firuzan Melike Sümertaş'ın katılımıyla çoğu hayır amaçlı bu yapıların şehre yayılımı ve mekân kurgularının irdelendiği konuşmanın kayıtları ve projenin süreçlerini anlatan söyleşi de dijital olarak erişime açık.      

İstanbul’un ve başka birçok şehrin esgi günlerinde sokaklarda gezmek ister misiniz? Şu an günümüzde bile sokakta gezmek imkansızken sanırım bu çok büyük lüks olur değil mi? Salt Araştırma arşiv koleksiyonlarını derleyerek gündelik hayattan kesitler vermeye devam ediyor.

L'Internationale'nin 21 Nisan'da başlattığı Karantinadan Bildirenler adlı programa davetli on beş sanatçı, dünyayı etkisi altına alan sıra dışı koşulları hayatlarını sürdürdükleri mekânlardan yorumluyor; "dayanışma", "eleştiri geleneği" ve "özel mekân-kamu mekânı" algılarımızın nasıl değiştiğini ve artık bu kavramlara bakış açımızı sorguluyorlar. Şu sıralar hangimiz yapmıyoruz ki? Bu pencereler 7 Mayıs’a kadar Salt’ın Instagram hesabından yayınlanacak.     

SERGI
SALT
Benzer İçerikler
Kültür-Sanat SALT'ta dijital sergi turu Salt haftalık online sergileri ile bizi beslemeye devam ediyor.
01.05.2020
Son Eklenenler
Kültür-Sanat Yanımızdan ayırmak yok! Koltuk altı bakımınızı yeniden şekillendirecek yeni bir ürün öneriyoruz.
30.03.2021
Kültür-Sanat Louvre Müzesi'nden eşsiz deneyim Paris'in dünyaca ünlü müzelerinden Louvre Müzesi, pandemi döneminde sanatseverleri yalnız bırakmıyor.
30.03.2021
Kültür-Sanat The Suicide Squad'dan ilk fragman James Gunn'ın yazıp yönettiği yeni Suicide Squad filminden ilk fragman geldi.
29.03.2021