All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Kültür-Sanat
Yayın Tarihi: 03.12.2020 Banksy yine şaşırttı Onur Özcan

Kim olduğunu bilmediğimiz grafiti sanatçısı Banksy, Pulp Fiction uyarlaması eserinin fiyatıyla dudak uçuklattı.

Çağdaş sanattan yıllanmış şaraplara, mücevherlerden saatlere birçok özel parçanın açık arttırma ile ilgililerine sunulduğu Tate Ward müzayede evi online açık arttırma gerçekleştirdi. Andy Warhol, Keith Haring, Anish Kapoor, Damien Hirst gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sunulduğu açık arttırma “By Collectors for Collectors” çıkış noktasıyla hazırlandı. Öne çıkan eserlerden biri de şüphesiz sanat dünyasının sansasyonel ismi Banksy’nin Pulp Fiction çalışmasına ait baskı oldu. Çalışmanın ilk baskısı 2012 yılında 10,600 İngiliz sterlinine satılmıştı. Bu yıl gerçekleşen “By Collectors for Collectors” açık arttırmasında ise imzalı baskı 125,000 İngiliz sterlinine satıldı.

Banksy bu eserinde Quentin Tarantino imzalı kült Amerikan filmi Pulp Fiction filminin ikonik sahnelerinden birinin uyarlayarak karşımıza çıkıyor. Çalışmasında filmin kahramanları Vincent Vega ve Jules Winnfield’in ellerine birer muz tutuşturarak tarzını yansıtıyor. Stencil tekniği ile yaptığı çalışmasında figürleri siyah ve beyaz renkleriyle tamamlayarak tüm dikkati karakterlerin ellerindeki sarı muzlara çekiyor. 2002 yılında yapılan çalışma, 2007 yılına kadar New York - The Old Street metro durağı yakınlarındaki bir duvarda varlığını sürdürdü. 2007 yılında çalışma, Tarnsport for London tarafından duvarın boyanmasıyla yok oldu. Duvarın boyanmasından kısa bir süre sonra duvara “Geri Döneceğim” cümlesi yazıldı. Yazıyı yazanın Banksy olduğu düşünülüyordu ve öyle de oldu. Üzeri boyanan eserinin yerine bu sefer Pulp Fiction karakterlerine muz kostümü giydirip ellerine gerçek silah vererek resmetti.

Banksy
Sanat
Benzer İçerikler
Kültür-Sanat Banksy yine şaşırttı Kim olduğunu bilmediğimiz grafiti sanatçısı Banksy, Pulp Fiction uyarlaması eserinin fiyatıyla dudak uçuklattı.
03.12.2020
Lifestyle Banksy’nin çarpıcı mesajı İkonik bir sanatçı ve aktivist olan, anonim olmasıyla nam salmış Banksy, Amerika’daki George Floyd ölümüne, sistemsel ırkçılığa ve de sosyal adaletsizliğe değindiği yeni çalışmasını yayınladı.
08.06.2020
Son Eklenenler
Kültür-Sanat Yanımızdan ayırmak yok! Koltuk altı bakımınızı yeniden şekillendirecek yeni bir ürün öneriyoruz.
30.03.2021
Kültür-Sanat Louvre Müzesi'nden eşsiz deneyim Paris'in dünyaca ünlü müzelerinden Louvre Müzesi, pandemi döneminde sanatseverleri yalnız bırakmıyor.
30.03.2021
Kültür-Sanat The Suicide Squad'dan ilk fragman James Gunn'ın yazıp yönettiği yeni Suicide Squad filminden ilk fragman geldi.
29.03.2021