All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 19.06.2020 Retinol cilt için neden faydalı? Dilruba Karaköse

İnce çizgilerden cildin donuk görüntüsünü ortadan kaldırmaya kadar cilt güzelliği için epey faydası bulunan retinol mercek altında.

Güzellik ve özellikle cilt bakımı dünyasında bir süredir asit içerikli ürünlerin yükselişi devam ediyor. Bu içeriklerden biri de mutlaka duymuş olacağınız retinol… Özet olarak vücudun hücre döngüsünü artırmaya yardımcı temel maddelerden biri olan A vitamini türevi. Peki ne gibi faydaları mevcut ve nasıl kullanılması gerekli?

Faydaları;

En başta cilt yenilenmesi teşvik ediyor.

Cilt tonunu aydınlatmaya destek oluyor ki özellikle lekeli ciltler için de önemli bir özellik.

Tıkanmış gözenekler, beyaz ve siyah noktaların tedavisinde de etkili bir rol oynuyor.

Kolajen üretimini arttırıyor.

İnce çizgi ve kırışıkların önlenmesini sağlıyor.

Nasıl kullanılmalı?

Bir asit türü olduğu için cilde zarar vermemek adına doğru kullanmak gerekiyor. Dermatologlar 20’li yaşların ortalarından itibaren kullanılmasının güvenli olacağını belirtirken en önemli nokta dozunu iyi ayarlamak. Cildin adapte olabilmesi adına haftada iki kereyle başlamak son derece mantıklı. Hafif tahriş, kızarıklık ya da kuruluk gibi bazı yan etkiler normal sayılsa da hassas bir cilde sahip olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca retinol cildi UV ışınlarına karşı daha hassas hale getireceğinden mutlaka 30 faktör ve üzeri bir güneş kremi kullanmak şart. Bununla birlikte sadece akşamları kullanılması tavsiye ediliyor.

Retinol
Cilt bakımı
Güzellik
Benzer İçerikler
Güzellik Retinol cilt için neden faydalı? İnce çizgilerden cildin donuk görüntüsünü ortadan kaldırmaya kadar cilt güzelliği için epey faydası bulunan retinol mercek altında.
19.06.2020
Son Eklenenler
Güzellik Rare Beauty artık Türkiye'de! Selena Gomez'in güzellik markası Rare Beauty, yakında Türkiye'deki makyaj severlerle buluşuyor.
22.06.2021
Güzellik Göz çevresindeki kırışıklıklara son Akıllı Retinol Teknolojisi ile üretilen Elizabeth Arden Retinol Ceramide, göz çevresindeki ince çizgi görünümüne son verirken cilt dokusunu yeniler.
22.06.2021
Güzellik Dünya Yoga Günü Bu yıl 7. si kutlanan Dünya Yoga Günü, Hindistan'ın önderliğinde akıl ve beden sağlığının önemine vurguda bulunuyor.
21.06.2021