GÜZELLİK Nilay Yalçınkaya

YENİDEN PARLASIN!

Yazı çok seviyoruz ama saçlarımıza verdiği zararlarında farkındayız. Bu çözümlerle parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz

1. Kırık uçlardan kurtulun

Güneş, deniz, kum saçları matlaştırmak için yeterli güce sahip. Durum böyle olunca saçlar kırılmaya ve matlaşmaya başlıyor. Hele de saçlar uzunsa uçlarının süpürge gibi görünmesi kaçınılmaz. Bu durumda yapılması gereken ilk adım bir an önce uçlardan kestirerek kırıklardan kurtulmak. 

2. Bakımı ihmal etmeyin

Nem seviyesi en aza inan yaz aylarında saçlarımızı ne yazık ki biraz ihmal ediyoruz. Yağlı cilde nemlendirici sürülmez algısı maalesef ki yazın da saçlar için geçerli oluyor. Saçlarım çabuk yağlanır endişesinden dolayı birçoğumuz banyo sonrası serum veya bakım kremi kullanmaktan kaçınıyor. Ama unutmayın ki saçlarımız her durumda neme ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Dikkat etmeniz gereken doğru miktarda doğru ürünü kullanmak. 

3. Şekillendirici kullanımına dikkat

Fön, maşa, düzleştirici gibi şekillendiriciler saçlarımıza çok güzel ve parlak bir görünüm verse de, aslında saçlara derinden zarar veriyor. Özellikle her gün ya da haftada 3 kez bu işleme maruz kalan saçların yıpranması kaçınılmaz. Bu yüzden şekillendirici kullanımını en az indirin ve öncesinde mutlaka ısıya karşı koruyucu ürün kullanın.

4. Çok sıkı toplamayın

Saçları çok sıkı atkuyruğu ve topuz yapmak da zarar görmesine, dökülmesine ve yıpranmasına neden olur. Eğer saçlarınızı açık kullanamıyorsanız geniş bir örgü tercih edebilirsiniz. Banyodan sonra saçlarınızın nemini alıp uçlarına serum sürün ve örün. Bu şekilde elektriklenmesi de en aza indirerek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

5. Yoğun bakım zamanı

Haftada en az iki kere bakım maskesi yapmak saçlarınızın toparlanması için iyi bir yöntem. Bunun dışında her yıkamadan sonra saç uçlarınıza saç kremi sürmek de yıpranmaları önlemek ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için etkili. Tabii doğal yağların gücünü de hafife almamak lazım. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve argan yağı saçlar için mucizevi etkilere sahip. Haftada bir kere uygulamakta fayda var.