GÜZELLİK Dilruba Karaköse

UYKUNUZ BÖLÜNMESİN

Uyurken en büyük dostlarımız uyku bantlarını yakından inceleyelim.

Uyku hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Yetişkin bir insanın ortalama 7-9 saatlik bir uykuya ihtiyacı varken bazılarımız uykuya delicesine aşık. Özellikle haftasonları uykumuzun bölünmemesi adına her önlemi almaya hazırken, en etkili araçlardan biri de uyku maskesi ya da bilinen diğer bir adıyla uyku bandı. Modaya da uyum sağlayarak sevimli ve şık bir çok versiyonu bulunan uyku bantlarını biraz daha yakından incelemeye ne dersiniz?

 

  1. Uyku bandı işe yarar mı?

İlk aşamada onlarla birlikte uyumak belki rahatsız edici olsa da uykuya dalmakta zorlanıyor ve en ufak ışıkta bile uyanıyorsanız uykunuzdan mahrum olmamak için biçilmiş kaftan.

 

  1. Herhangi bir zararı var mı?

 

Gözünüzün arka kısmına vuran ışık beyninizde uyanma hormonu olarak da adlandırılan kortizol hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu noktada uyku bantları sabah uyanmanız konusunda sizi biraz zorlayabilir.

 

  1. Uyku bantları güvenli midir?

 

Göz kapaklarınıza ve kirpiklerinize baskı yapmayacak, lastikli bantları tercih ettiğiniz taktirde oldukça rahat edeceksiniz.

 

  1. Faydaları nelerdir?

 

Rahatsız edici ışıklar olmadığı için huzurlu bir uykunun ardından uyandığınızda koyu halkalarınızın da kaybolmasına fayda sağlayabilir. Ayrıca lavanta ve papatya gibi aromaterapi özelliğine sahip kokularla tasarlanmış bantlarını tercih ederseniz stresinizin azalmasına da yardımcı olabilir.

 

  1. Akneye sebep olur mu?

 

Eğer hassas bir cildiniz varsa saten ve kokusuz olan uyku bantlarını tercih edebilirsiniz. Yastık kılıfınız gibi haftalık olarak yıkamanızda da fayda var.

 

YAZI DİLRUBA KARAKÖSE