SAĞLIK Nilay Yalçınkaya

SPOR YAPMANIZ İÇİN 5 NEDEN

Spor yapmaya bir türlü başlayamıyor ya da spor salonuna iki ayda bir uğruyorsanız bir nedene ihtiyacınız var demektir.

Ödülle motive olun

Spor yapmaya üşeniyor ya da yaparken sıkılıyorsanız enerjinizi yükseltmek için kendinizi motive edecek şeyler planlayın; güzel şeyler düşünün. Mesela açık havada bir saat koştuktan sonra kendinizi bir parça bitter çikolatayla ödüllendirebilirsiniz. Bu konuyu alışkanlık haline getirmemekte fayda var. Spor yaparken şahane bir vücuda sahip olacağınızı hayal ederek motive olun.

Sınırlarınızı çizin

Spora yeni başladıysanız öncelikle bedeninizin sınırlarını bilmeniz gerek. İlk günden kendinizi yorup bir hafta yatmak, kas ağrılarıyla kıvranmak istemiyorsanız dozu yavaş yavaş arttırın. İlk günde yarım saat yürüyün. 20 mekik çekip esneme hareketleriyle vücudunuzu açın. İlk üç günden sonra süreyi ve sayıları arttırın. Böylece çok daha esnek ve güçlü bir bedene sahip olacaksınız.

Dikkatinizi toplayın

Spor yaparken cep telefonlarınızı dolabınıza kitleyin ya da evde bırakın. Akıllı versiyonları çıktı çıkalı, elimize yapışık bir şekilde onlarsız yaşayamaz bir duruma geldik. Spor yaparken hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Sadece kendinizi ve bedeninizi düşünün. Mesela kendinizi plajda ya da muhteşem bir skinny jean’in içinde hayal edin. Eğer sizi motive edeceğini düşünüyorsanız i-pod’unuzla müzik dinleyin.

Gücünüzü farkedin

Spor yaparken harekete geçen tüm kaslarınız ve bedeninizi sonrasında ılık bir duşla ödüllendirin. Fikir olarak spor sonrasında kendinizi yorgun hissedeceğinizi düşünebilirsiniz. Ama emin olun çok daha zinde ve güçlü hissedeceksiniz. Ayrıca günlük yaşam enerjiniz yükselecek ve kendinize olan güveniniz artacak.

Sosyalleşin

Spor salonuna üye olduğunuzda aynı zamanda birçok kişiyle tanışıp kendinize yeni bir sosyal ortam yaratma şansı elde edersiniz. Böylece spora gitmek için daha hevesli olacaksınız. Eğer spor salonunda spor yapmayı sevmiyorsanız sevdiğiniz bir arkadaşınızdan destek alın. Yakın oturan bir arkadaşınızı yürüyüş için teşvik ederseniz, siz de motive olursunuz.